Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na maskotkę Planetarium Śląskiego rozstrzygnięty. Zwycięzcą uczeń klasy siódmej z Chorzowa

Martyna Urban
Martyna Urban
Jury ogłosiło wyniki konkursu pt. "Gwiezdny pluszak". Kto został zwycięzcą najlepszego projektu?
Jury ogłosiło wyniki konkursu pt. "Gwiezdny pluszak". Kto został zwycięzcą najlepszego projektu? Planetarium Śląskie
Planetarium Śląskie ogłosiło wyniki konkursu pt „Gwiezdny Pluszak”. Zwycięzcą okazał się Michał Jałowiecki, uczeń 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 29 im. Ignacego Mościckiego w Chorzowie. Maskotka, w najbliższych latach, będzie promować Planetarium w roli Śląskiego Parku Nauki.

W piątek, 22 października Jarosław Juszkiewicz, rzecznik Planetarium Śląskiego poinformował o rozstrzygnięciu konkursu, trwającego od maja br., pt. "Gwiezdny pluszak". Zwycięzca - Michał Jałowieckim w swoim koncepcie zaproponował szaro-granatową postać, której głowa ma kształt kopuły chorzowskiego planetarium.

- Swoją formą w sposób interesujący nawiązuje do tematu konkursowego. Jest uniwersalna w formie, przyjazna dla odbiorcy, nawiązuje do tematyki kosmosu i w sposób jednoznaczny kojarzy się z Planetarium – napisało jury w protokole konkursowym, uzasadniając swoją decyzję.

Jury składało się z czterech osób, jego obradom przewodniczyła dr hab. Kaja Renkas z Uniwersytetu Śląskiego. Zwycięzca, podczas ceremonii wręczenia nagród, które odbędzie się 5 listopada, otrzyma teleskop astronomiczny oraz pamiątkową tabliczkę z obrazem nieba w dniu jego urodzin. Oczywiście zgodnie z zamysłem konkursu, projekt Michała Jałowickiego będzie wykorzystywany przez lata do promocji Planetarium - Śląskiego Parku Nauki

Osiem wyróżnień dla śląskich uczniów

Oprócz zwycięzcy, zostało wyłonionych ośmiu uczniów, wyróżnionych za kreatywne projekty maskotki planetarium. W konkursie wzięło udział 207 uczniów ze śląskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

  • Julia Gaweł SP 42 w Sosnowcu;
  • Eryk Zubrzycki I L.O. im. Stefanii Sempołowskiej w Tarnowskich Górach;
  • Maciej Kołodziejczyk SP nr 1. Im. Zbywców przestworzy w Częstochowie;
  • Anastazja Trela SP nr 19 w Katowicach;
  • Magdalena Szczygieł SP nr 7 w Zabrzu;
  • Antonina Kasza SP im Powstańców Śląskich w Strumieniu;
  • Julia Kuś SP nr 3 w Tarnowskich Górach;
  • Klara Nebroj SP nr 9 im. Jana Brzechwy w Katowicach.

Modernizacja planetarium trwa już ponad trzy lata

Pierwotnie rozbudowa i modernizacja planetarium była planowana do końca 2020 roku. Jednak w związku z tym, że siedziba placówki jest wpisana w listę zabytków rozbudowę skierowano pod ziemię, tak by nie naruszyć jej kształtów. Nowe obiekty umieszczono we wzgórzu, tym samym tworząc dodatkowe 2,5 tys. m2 powierzchni. W jego wnętrzu powstaje hala w kształcie litery "L" z dwoma tunelami.

W nowych pomieszczeniach, których dachem stanie się zegar słoneczny znajdą się m.in.: sale wykładowe, pracownie oraz eskpozycja prezentująca zagadnienia z terminologii: astronomii, sejsmologii i meteorologii.

Obok Planetarium zaplanowano także wieżę widokową, z której będzie można podziwiać panoramę miast ościennych, czyli Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Oprócz tego stworzona zostanie zewnętrzna ekspozycja „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera