Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na stanowiska wiceprezesów zarządu TAURON Polska Energia ogłoszony. Nowych wiceprezesów spółka wyłoni najprawdopodobniej 31 sierpnia

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Osoby zatrudnione przejmą obowiązki Artura Michałowskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Handlu i Jerzego Topolskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem
Osoby zatrudnione przejmą obowiązki Artura Michałowskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Handlu i Jerzego Topolskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem Tauron
We wtorek, 16 sierpnia, Tauron ogłosił konkurs na stanowiska wiceprezesów spółki. Osoby zatrudnione przejmą obowiązki Artura Michałowskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Handlu i Jerzego Topolskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem, których w cieniu kłopotów z działaniem jaworznickiego bloku 910 MW, w dniu 12 sierpnia 2022 r. Rada Nadzorcza Emitenta odwołała ze stanowisk.

Rada nadzorcza TAURON Polska Energia w dniu 16 sierpnia 2022 r. ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska wiceprezesa zarządu ds. zarządzania majątkiem i wiceprezesa zarządu ds. handlu.

Jaki powinien być profil kandydata?

Kandydaci na stanowiska powinni legitymować się między innymi wykształceniem wyższym, posiadać co najmniej 5-letni okres zatrudnienia oraz 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, doświadczenie na stanowisku wyższego szczebla kierowniczego.

Ponadto wykazać się znajomością rynku energii i doświadczeniem zawodowym w branży energetycznej w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych i zarządzania majątkiem produkcyjnym, posiadać wiedzę o zakresie działalności Spółki i jej Grupy Kapitałowej oraz sektorze energetycznym, jak również z zakresu zagadnień związanych z zarządzaniem i kierowaniem zespołami pracowników, zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek publicznych oraz zasad wynagradzania w spółkach z udziałem Skarbu Państwa i zarządzania mieniem państwowym, dodatkowo znajomością języka angielskiego na poziomie B2.

Termin składania zgłoszeń upływa upływa za 9 dni, tj. 26 sierpnia 2022 roku o godz. 11. Po weryfikacji aplikacji, 31 sierpnia przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

Nowi wiceprezesi przejmą obowiązki odwołanych ze stanowisk 12 sierpnia Michałowskiego i Topolskiego

Przypomnijmy, że dwaj wiceprezesi Taurona: Artur Michałowski i Jerzy Topolski zostali w piątek, 12 sierpnia odwołani ze stanowisk przez radę nadzorczą spółki, o czym koncern informował w komunikacie:

Zarząd TAURON Polska Energia pracuje w czteroosobowym składzie: Paweł Szczeszek (prezes zarządu), Patryk Demski (wiceprezes ds. strategii i rozwoju), Krzysztof Surma (wiceprezes ds. finansowych), Artur Warzocha (wiceprezes ds. korporacyjnych).TAURON Polska Energia S.A. („Emitent") informuje, że w dniu 12 sierpnia 2022 r. Rada Nadzorcza Emitenta odwołała ze skutkiem na koniec dnia 12 sierpnia 2022 r. następujących Członków Zarządu Emitenta VI wspólnej kadencji, tj.: 1. Pana Artura Michałowskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Handlu, 2. Pana Jerzego Topolskiego - Wiceprezesa Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem - komunikował Tauron.

To właśnie na te stanowiska, wiceprezesa zarządu ds. zarządzania majątkiem i wiceprezesa zarządu ds. handlu, Tauron szuka nowej obsady.

We wtorek 9 sierpnia, ze stanowiska prezesa spółki Tauron Wytwarzanie oraz spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT), powołanej do budowy i eksploatacji węglowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie, został także odwołany Sebastian Gola. Jego obowiązki, aby usprawnić mediacje z wykonawcą bloku oraz działanie jednostki do czasu usunięcia wszystkich usterek, przejął Paweł Szczeszek, prezes Taurona.

Zaangażowanie w budowę i funkcjonowanie jaworznickiego bloku 910 MW

Obaj odwołani w piątek wiceprezesi, jak również były prezes NJGT, byli zaangażowani w proces ukończenia i uruchomienia nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie.

Artur Michałowski sprawował funkcję prezesa Taurona od sierpnia ub. roku, łącząc je ze stanowiskiem wiceprezesa ds. handlu, do czasu wyboru przez RN na prezesa koncernu Pawła Szczeszka w kwietniu br.

Michałowski kierował Tauronem w czasie, gdy koncern prowadził działania zmierzające do ukończenia i uruchomienia bloku 910 MW w Jaworznie. Topolski, jako wiceprezes ds. zarządzania majątkiem od lipca 2020 r., był również zaangażowany w ten proces.
Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub. roku został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako. Po ostatnim uruchomieniu bloku 910 MW w końcu kwietnia br., okres przejściowy miał trwać do końca października br. Obecne trwają mediacje NJGT i Rafako przed Prokuratorią Generalną w celu wypracowania nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego.

Ponowny rozruch bloku 910 MW już 29 sierpnia

Z powodu przedłużającej się konserwacji, jednostka nie pracuje od 6 sierpnia. Po oględzinach kotła bloku 910 MW w Jaworznie, inspektor Urzędu Dozoru Technicznego zobowiązał spółkę do usunięcia wad leja. Prace będą prowadzone przez specjalistów ze spółki Nowe Jaworzno Grupa TAURON i Rafako. Ich zakończenie planowane jest na 29 sierpnia 2022 r. Blok do końca października znajduje się w tzw. okresie przejściowym, co wiąże się z etapem strojeń, testów i optymalizacji.

- W trakcie prac mających na celu oczyszczenie kotła oraz odżużlacza na bloku o mocy 910 MW w Jaworznie została zidentyfikowana konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych w leju kotła - wyjaśniała Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa spółki Nowej Jaworzno Grupa TAURON. - Według wstępnych szacunków, planowany postój bloku potrwa do 29 sierpnia. W tym czasie wykonawca będzie prowadził prace mające na celu usunięcie wad powstałych w leju kotła. Szybkie i skuteczne wyeliminowanie tzw. chorób wieku dziecięcego jednostki jest niezwykle istotne dla jej przyszłej, stabilnej i efektywnej pracy – dodała rzeczniczka prasowa NJGT.

Aby sprawnie zakończyć okres przejściowy, spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON i Rafako zdecydowały się na wspomniane mediacje przed prokuraturą. Blok w Jaworznie, mimo że jest w okresie przejściowym, był w ostatnich miesiącach do dyspozycji PSE. W maju i czerwcu br. wygenerował ponad 650 tys. megawatogodzin energii, a w lipcu dołożył kolejne około 250 tys. MWh. Zapasy węgla zgormadzone na składowisku przekraczają 100 tys. ton.

Jest to dwa razy więcej niż wynika z obowiązku wynikającego z rozporządzenia w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Według ostatnich komunikatów Taurona, węgiel podawany na blok 910 MW pochodzi wyłącznie z kopalń wskazanych jako źródła paliwa w kontrakcie, czyli z zakładów górniczych w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach oraz kopalni Ziemowit. Jest on również sprawdzany przez generalnego wykonawcę.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera