Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konstytucja marcowa (1921 r.)

Tomasz Borówka
Konstytucja marcowa to pierwsza "pełna" ustawa zasadnicza RP po odrodzeniu Niepodległej (pierwsza konstytucja to Mała Konstytucja z 1919 r.).

Swój charakter zawdzięcza grze politycznej pomiędzy ugrupowaniami w Sejmie Ustawodawczym. Prawica i centrum starały się ograniczyć władzę przyszłego prezydenta, którym - jak się obawiali - zostanie Józef Piłsudski. Władza ustawodawcza była nadrzędna wobec wykonawczej i w pewnym zakresie wobec sądowniczej. Wszystkie trzy władze określano organami Narodu, do którego należeć miała władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej.

"Konstytucja ta była republikańska, arcydemokratyczna, przewidywała rządy parlamentarne, poza tym była konstytucją ściśle centralistyczną" - napisał Stanisław Cat-Mackiewicz, zaraz potem dodając: "Wszystkie te cechy mam jej za złe", i konkludując: "Był to skok w ciemność. Skoczono w tę ciemność i wskoczono w dyktaturę".

Preambuła: My, Naród, tę oto Ustawę uchwalamy

KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ustawa z dnia 17 marca 1921 roku

W Imię Boga Wszechmogącego!

My, Naród Polski, dziękując Opatrzności za wyzwolenie nas z półtorawiekowej niewoli, wspominając z wdzięcznością męstwo i wytrwałość ofiarnej walki pokoleń, które najlepsze wysiłki swoje sprawie niepodległości bez przerwy poświęcały, nawiązując do świetnej tradycji wiekopomnej Konstytucji 3-go Maja - dobro całej, zjednoczonej i niepodległej Matki-Ojczyzny mając na oku, a pragnąc Jej byt niepodległy, potęgę i bezpieczeństwo oraz ład społeczny utwierdzić na wiekuistych zasadach prawa i wolności, pragnąc zarazem zapewnić rozwój wszystkich Jej sił moralnych i materialnych dla dobra całej odradzającej się ludzkości, wszystkim obywatelom Rzeczypospolitej równość, a pracy poszanowanie, należne prawa i szczególną opiekę Państwa zabezpieczyć - tę oto Ustawę Konstytucyjną na Sejmie Ustawodawczym Rzeczypospolitej Polskiej uchwalamy i stanowimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!