Kontrakt na budowę "Pentagonu" jest nieważny

Piotr Sobierajski
Choć budynek Centrum Administracji funkcjonuje już od siedmiu lat, nadal jego budowa wzbudza kontrowersje
Choć budynek Centrum Administracji funkcjonuje już od siedmiu lat, nadal jego budowa wzbudza kontrowersje fot. Olgierd Górny
Sąd Najwyższy w Warszawie na posiedzeniu niejawnym oddalił wniosek o kasację wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie unieważnienia kontraktu na budowę dąbrowskiego Centrum Administracji wybudowanego przez Mitex SA w 2002 roku.

To oznacza, że firma m.in. nie może domagać się kar za zerwanie kontraktu w wysokości 96 milionów złotych. Wniosek złożył do sądu kielecki Mitex (obecnie Eiffege Budownictwo Mitex SA), nie zgadzając się z unieważnieniem kontraktu.

Centrum Administracyjne, nazywane przez mieszkańców "Pentagonem", do dziś nie jest rozliczoną inwestycją. Mieszczą się tam Urząd Miejski, sąd i prokuratura. Zapisy kontraktu z 2000 roku przewidywały, że gmina nie wyłoży żadnych pieniędzy na budowę, ale będzie spłacać inwestycję w ratach przez 15 lat. Po tym terminie miała stać się właścicielem obiektu. Kiedy w 2002 r. poprzedni prezydent miasta, Jerzy Talkowski, zakwestionował kontrakt, wstrzymano płatności. Dlatego Mitex może oprócz poniesionych nakładów na inwestycję domagać się także odsetek.

Gmina ponosi koszty obsługi "Pentagonu" i wpłaca pieniądze do kasy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, a ten spłaca kredyt zaciągnięty na całą inwestycję w banku. Miesięczna rata wynosi 167 tysięcy euro. Dotąd wpłacono 40 milionów złotych.

Oddalenie przez Sąd Apelacyjny wniosku Mitexu oznacza, że firma nie może dochodzić roszczeń wynikających z nieważnego kontraktu, w tym kar umownych za jego zerwanie. Nie obowiązują również zapisy dotyczące ceny budynku i jej spłaty. Teraz wartość centrum oszacuje sąd. Opinie biegłych wskazują, iż będzie to około 66 milionów złotych netto.

Rozstrzygnięcie, które zapadło w Warszawie, podtrzymuje tym samym wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicachz 27 maja 2008 roku, który stwierdził nieważność kontraktu na wykonanie projektu, budowę i eksploatację Centrum Administracji. Sąd stwierdził wówczas, że kontrakt jest nieważny od samego początku ponieważ zawierając go naruszono ustawę o finansach publicznych, zamówieniach publicznych oraz kodeks cywilny.

Najważniejszym argumentem było jednak to, że wykonanie zamówienia publicznego powierzono podmiotowi, który nie został wyłoniony w drodze przetargu, to znaczy spółce "Centrum Administracji" będącej w stu procentach własnością Mitexu.

- Ostatnia rozprawa w sprawie zwrotu poniesionych przy budowie nakładów jest zaplanowana na 20 marca - mówi Tomasz Sołtysik, prezes Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Dąbrowie Górniczej firmy, która jest obecnie właścicielem budynku i spłaca jego budowę.

- Teraz wiele zależy od tego, jak sąd potraktuje kwestię odsetek. Przy niekorzystnym wariancie mogą one wynieść nawet około 20 milionów złotych, co sprawi, że cała ta inwestycja zamiast 66 milionów złotych będzie kosztowała w sumie 86 milionów złotych - mówi Tomasz Sołtysik.
Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii i Promocji UM, twierdzi, że o rzeczywistych skutkach unieważnienia kontraktu dla gminy będzie można tak naprawdę powiedzieć więcej dopiero po zakończeniu pozostałych dwóch procesów związanych z tą sprawą.

Chodzi tu o zwrot nakładów poniesionych przez Mitex oraz o czynsz, opłatę eksploatacyjną i karę umowną.

- Sądowe unieważnienie kontraktu z pewnością nada bieg pozostałym procesom- mówi.
Firma Eiffege Budownictwo Mitex SA nie chciała wczoraj komentować tej sprawy.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
majster

Znam chłopa od dawna. Nie jest idealny, ale pisanie, że dorabia w przeglądzie lub u wiceprzewodniczącego Woźniczki to przegięcie i głupota, bo tak nie jest. Łatwo się siedzi przed ekranem komputera i pisze takie bzdury, ale odwagi, by powiedzieć to wprost to nie ma. No, ale taką mamy demokrację, że jak się coś jednym podoba, to zawsze się znajdą tacy, którym będzie coś nie pasowało. Dajcie sobie na wstrzymanie.

k
konkubinajola

panie Sobierajski.Zamiast cytować tego co podpisał tą umowę,który bredzi o odsetkach od czegoś co nieważne/wyrok prawomocny/;może zamiast pana naczelnika B spytać jego tatusia/dyrektora Pentagonu/w jakim stanie po 5 latach jest ten budynek?Kiedy pan prezydent odda sprawę do organów ścigania?
Kto chciał finanse miasta naciąć na 40milionów?Brak panu siły czy chęci a może się pan boi?

b
bobo

Panowie. O tym co piszecie to wie całe miasto.Teraz po wodociągach i pentagonie szykują skok na wysypisko śmieci przez Albę p.Lipczyka-najpierw za grosze wydzierżawić a potem kolejne podwyżki opłat śmieciowych i znowu kasa.

M
Mareczek

Panie Sobierajski.Czemu nie ujawnia pan kto i na ile milionów podpisał niezgodny z prawem/wyrok prawomocny/ kontrakt,tylko wysłuchuje pan jedną z winnych/Sołtysik/,który zamiast siedzieć pracuje w spółce 100% własność miasta MZUM gdzie zarabia więcej jak prezydent.Podobno ten pan jest prawnikiem-to chyba powinien wiedzieć,że od nieważnej umowy nie ma odsetek.Za czasów jego bytności jako v-ce prezydenta sprzedano w "jeszcze sprytniejszy" sposób wodociągi za co ma już status podejżanego wspólnie z p.Lipczykiem.Obaj w nagrodę dostali funkcje prezesów z nadania miasta -jeden w ALBIE drugi w MZUM za kilkanaście tysięcy zł/na m-c.Panie sobierajski -firma MZUM to nie jakaś tam tylko 100% własność miasta co pan celowo przemilcza.To miasto spłaca kontrakt zawarty niezgodnie z prawem a sąd określi o ile milionów zawyżony.

H
Henryczek

Sobierajski nie napisze nic na obecną władzę ,bo ponoć dorabia w Przeglądzie Dąbrowskim i jakimś szmatławcu wydawanym przez V-ce przewodniczącego Rady Miasta-prezesa Spółdzielni rolniczej K.Wożniczko

Dodaj ogłoszenie