Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrakt na budowę "Pentagonu" jest nieważny

Piotr Sobierajski
Choć budynek Centrum Administracji funkcjonuje już od siedmiu lat, nadal jego budowa wzbudza kontrowersje
Choć budynek Centrum Administracji funkcjonuje już od siedmiu lat, nadal jego budowa wzbudza kontrowersje fot. Olgierd Górny
Sąd Najwyższy w Warszawie na posiedzeniu niejawnym oddalił wniosek o kasację wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie unieważnienia kontraktu na budowę dąbrowskiego Centrum Administracji wybudowanego przez Mitex SA w 2002 roku.

To oznacza, że firma m.in. nie może domagać się kar za zerwanie kontraktu w wysokości 96 milionów złotych. Wniosek złożył do sądu kielecki Mitex (obecnie Eiffege Budownictwo Mitex SA), nie zgadzając się z unieważnieniem kontraktu.

Centrum Administracyjne, nazywane przez mieszkańców "Pentagonem", do dziś nie jest rozliczoną inwestycją. Mieszczą się tam Urząd Miejski, sąd i prokuratura. Zapisy kontraktu z 2000 roku przewidywały, że gmina nie wyłoży żadnych pieniędzy na budowę, ale będzie spłacać inwestycję w ratach przez 15 lat. Po tym terminie miała stać się właścicielem obiektu. Kiedy w 2002 r. poprzedni prezydent miasta, Jerzy Talkowski, zakwestionował kontrakt, wstrzymano płatności. Dlatego Mitex może oprócz poniesionych nakładów na inwestycję domagać się także odsetek.

Gmina ponosi koszty obsługi "Pentagonu" i wpłaca pieniądze do kasy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, a ten spłaca kredyt zaciągnięty na całą inwestycję w banku. Miesięczna rata wynosi 167 tysięcy euro. Dotąd wpłacono 40 milionów złotych.

Oddalenie przez Sąd Apelacyjny wniosku Mitexu oznacza, że firma nie może dochodzić roszczeń wynikających z nieważnego kontraktu, w tym kar umownych za jego zerwanie. Nie obowiązują również zapisy dotyczące ceny budynku i jej spłaty. Teraz wartość centrum oszacuje sąd. Opinie biegłych wskazują, iż będzie to około 66 milionów złotych netto.

Rozstrzygnięcie, które zapadło w Warszawie, podtrzymuje tym samym wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicachz 27 maja 2008 roku, który stwierdził nieważność kontraktu na wykonanie projektu, budowę i eksploatację Centrum Administracji. Sąd stwierdził wówczas, że kontrakt jest nieważny od samego początku ponieważ zawierając go naruszono ustawę o finansach publicznych, zamówieniach publicznych oraz kodeks cywilny.

Najważniejszym argumentem było jednak to, że wykonanie zamówienia publicznego powierzono podmiotowi, który nie został wyłoniony w drodze przetargu, to znaczy spółce "Centrum Administracji" będącej w stu procentach własnością Mitexu.

- Ostatnia rozprawa w sprawie zwrotu poniesionych przy budowie nakładów jest zaplanowana na 20 marca - mówi Tomasz Sołtysik, prezes Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Dąbrowie Górniczej firmy, która jest obecnie właścicielem budynku i spłaca jego budowę.

- Teraz wiele zależy od tego, jak sąd potraktuje kwestię odsetek. Przy niekorzystnym wariancie mogą one wynieść nawet około 20 milionów złotych, co sprawi, że cała ta inwestycja zamiast 66 milionów złotych będzie kosztowała w sumie 86 milionów złotych - mówi Tomasz Sołtysik.
Marcin Bazylak, naczelnik Wydziału Strategii i Promocji UM, twierdzi, że o rzeczywistych skutkach unieważnienia kontraktu dla gminy będzie można tak naprawdę powiedzieć więcej dopiero po zakończeniu pozostałych dwóch procesów związanych z tą sprawą.

Chodzi tu o zwrot nakładów poniesionych przez Mitex oraz o czynsz, opłatę eksploatacyjną i karę umowną.

- Sądowe unieważnienie kontraktu z pewnością nada bieg pozostałym procesom- mówi.
Firma Eiffege Budownictwo Mitex SA nie chciała wczoraj komentować tej sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!