Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola CBA w JSW KOKS. Firma niezgodnie z prawem wyłoniła wykonawcę budowy elektrociepłowni w Radlinie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Budowa elektrociepłowni w Radlinie trwa od lutego 2020 roku.
Budowa elektrociepłowni w Radlinie trwa od lutego 2020 roku. JSW
Postępowanie pokontrolne funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzone w JSW KOKS potwierdziło nieprawidłowości stwierdzone we wcześniejszym postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości przy wyborze wykonawcy robót budowlanych w Radlinie. Chodzi o budowę elektrociepłowni, której koszt opiewa na 289 milionów złotych.

JSW KOKS niezgodnie z prawem wyłoniła wykonawcę budowy elektrociepłowni. Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego wykryła nieprawidłowości

Wyłoniony przez spółkę JSW KOKS wykonawca robót budowlanych o wartości 289 milionów złotych przy budowie elektrociepłowni w Radlinie, którym zostało raciborskie przedsiębiorstwo Rafako wybrano nieprawidłowo.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Tak ocenili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy od stycznia do kwietnia ub.r. przeprowadzali kontrolę w zabrzańskiej siedzibie spółki.

- Kontrola obejmowała sprawdzenie podejmowania i realizacji decyzji w zakresie udzielenia i realizacji zamówienia publicznego "Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A. Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ - Koksownia Radlin" - informuje Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nie przeocz

Ustalenia funkcjonariuszy potwierdziły się we właśnie zakończonym postępowaniu pokontrolnym. CBA nie ujawnia dokładnie, jakich nieprawidłowości wybierając do prac Rafako dopuściła się JSW KOKS. Wiadomo jednak, że były one związane z nieprawidłowym trybem wyboru wykonawcy inwestycji opiewającej na 289 milionów złotych.

Kontrola oraz postępowanie pokontrolne CBA nie kończy sprawy nieprawidłowości w JSW KOKS. Przyjrzy się jej teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będący organem nadzorującym, jak również finansującym inwestycję w Radlinie.

Funkcjonariusze CBA do NFOŚiGW skierowali wystąpienie pokontrolne. Nie wiadomo, jakie kroki zdecyduje się teraz podjąć Fundusz Ochrony Środowiska.

Przypomnijmy, że inwestycja, która ma miejsce w Radlinie polega na budowie nowego, ekologicznego bloku do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła. JSW do jej realizacji przymierzało się od kilku lat. Pierwsze działania w tym kierunku podjęto przed pięcioma laty, w lutym 2017 roku, gdy projekt budowy Elektrociepłowni w Koksowni Radlin wpisano w tzw. Program dla Śląska przyjęty przez rząd.

Musisz to wiedzieć

Równo trzy lata później, w lutym 2020 roku, na teren elektociepłowni w Radlinie wszedł wykonawca - firma Rafako. Obecnie wciąż trwają prace budowlane, które mają się zakończyć jeszcze w tym roku, w jego czwartym kwartale. Wówczas nowa elektrociepłownia ma zastąpić funkcjonującą obecnie EC Marcel, należącą do Polskiej Grupy Górniczej.

W ramach inwestycji w Radlinie powstaje elektrociepłownia wyposażona w dwa kotły parowe, turbinę parową oraz instalację redukcji emisji tlenków azotu. Ma ona dysponować mocą elektryczną ok. 28 MWe oraz mocą cieplną ok. 37 MWt, a z jej "produktów" ma korzystać kopalnia KWK ROW Ruch Marcel i mieszkańcy Radlina.

- Dzięki inwestycji niezagospodarowany gaz koksowniczy zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej, ciepła i ogrzewania wody, zasilającej mieszkańców Radlina - zaznaczał podczas podpisania umowy udzielenia pożyczki JSW, Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach, dodając, że dla radlinian dodatkowo wiąże się to z czystszym powietrzem.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera