Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrola trzeźwości w pracy. Od 21 lutego dzięki nowelizacji kodeksu pracy, pracodawca może sprawdzić pracownika nawet podczas pracy zdalnej

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Od 21 lutego pracodawcy mają prawo do kontroli trzeźwości
Od 21 lutego pracodawcy mają prawo do kontroli trzeźwości Pixabay
We wtorek, 21 lutego 2023 roku, weszły w życie przepisy, które określają zasady kontroli trzeźwości w zakładzie pracy. Regulacje w tym zakresie wypracowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pomiar zawartości alkoholu w organizmie, pracodawca będzie mógł wykonać przy użyciu alkomatu. Przepisy dotyczą również osób, które pracują zdalnie.

To bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy, które mają zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim pracownikom. Regulacje powstały przy licznych konsultacjach ze stroną społeczną i odpowiadają na oczekiwania pracodawców – mówi o nowelizacji Kodeksu Pracy minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Zasady kontroli trzeźwości w pracy

Jeżeli przepisy wewnątrzzakładowe przewidują prewencyjną kontrolę trzeźwości, pracodawcy będą mogli przy użyciu alkomatu skontrolować swoich pracowników. W innych przypadkach kontrolę przeprowadzi policja. Takie same zasady będą miały zastosowanie w przypadku podejrzenia zażycia innych substancji odurzających.

Zgodnie z nowym prawem, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. Kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Jakie konsekwencje czekają nietrzeźwego pracownika?

Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie. W przypadku, gdy wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Stan po użyciu alkoholu oznacza zawartość alkoholu we krwi na poziomie od 0,2 do 0,5 promila, a stan nietrzeźwości powyżej 0,5 promila.

Pracodawca podejmie decyzję w sprawie nietrzeźwego pracownika. Będzie on mógł:

  • uznać nieobecność związaną z tym stanem za tzw. nieobecność nieusprawiedliwioną,
  • uznać nieobecność związaną z tym stanem za nieobecność usprawiedliwioną, ale bez bez prawa do wynagrodzenia
  • ukarać pracownika karą porządkową, czyli karą nagany, karą upomnienia lub karą pieniężną,
  • uznać, że pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków i rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty