Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole pociągów Katowicach. Prześwietlono skład jadący do Wisły. Jak wygląda taka kontrola? Zobaczcie zdjęcia z kolejowego "garażu"

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Kontrole pociągów Katowicach
Kontrole pociągów Katowicach Marcin Śliwa
W poniedziałek 16 stycznia rozpoczęły się ferie dla uczniów szkół z czterech województw, w tym z województwa śląskiego. W trakcie ferii inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego prowadzą wzmożone kontrole pociągów pasażerskich - do 26 lutego dodatkowo sprawdzą stan techniczny około 100 składów w całym kraju. W tym czasie skupią się na pociągach kursujących do popularnych zimą miejscowości turystycznych, dlatego dziś pod lupę inspektorów trafił pociąg jeżdżący na trasie Katowice - Wisła Głębce.

W Katowicach sprawdzili pociąg jadący do Wisły. Jak wygląda taka kontrola? Zobaczcie zdjęcia z kolejowego "garażu"

W poniedziałek 16 stycznia, w związku z rozpoczęciem ferii przez uczniów z czterech województw, inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego rozpoczęli intensywne kontrole pociągów pasażerskich. Do 26 lutego, czyli do zakończenia ferii, sprawdzą dodatkowo stan techniczny około 100 składów w całym kraju. W pierwszy dzień ferii pod lupę inspektorów trafił pociąg jeżdżący na trasie Katowice - Wisła Głębce.

Jak wygląda taka kontrola? Zajrzeliśmy do kolejowego "garażu"

- Celem takiej cyklicznej kontroli jest potwierdzenie właściwego stanu technicznego i odpowiedniego komfortu podróżowania - tłumaczy dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Będziemy kontrolowali podwozie, zestawy kołowe i hamulce oraz wszystkie elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o nadwozie, to elementem, który zawsze kontrolujemy jest prawidłowość działania drzwi - dodaje.

To właśnie źle działające drzwi są najczęstszym przypadkiem nieprawidłowości zgłaszanych po przeprowadzonych kontrolach. W takiej sytuacji lub w przypadku innej usterki wpływającej na bezpieczeństwo, pociąg jest niedopuszczony do dalszej eksploatacji. Jeśli naruszenia nie zostaną usunięte we wskazanym terminie, to przewoźnikowi grozi do 5 tys. euro kary za każdy dzień opóźnienia.

- Badamy również kwalifikacje pracowników, maszynistów i konduktorów. Sprawdzamy czy mają odpowiednie autoryzacje i czy mogą prowadzić pociąg na danym odcinku - wyjaśnia Ignacy Góra.

Kontrole UTK są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem w trasę albo w trakcie jazdy pociągu. Odbywają się regularnie przez cały rok, a w okresie wakacyjnym, to dodatkowe doraźne kontrole. Poza stanem technicznym i bezpieczeństwem inspektorzy UTK sprawdzają elementy odpowiedzialne za komfort podróży, czyli wysokość temperatury, działanie klimatyzacji i grzejników oraz wyposażenie toalet. W 2022 roku przeprowadzono 189 kontroli pociągów pasażerskich.

Coraz chętniej podróżujemy koleją. Rekordowe statystyki za 2022 rok

Takie kontrole to standardowa procedura w okresie wakacyjnym, jednak w tym roku mają szczególne znaczenie, ze względu na wzrost liczby osób podróżujących koleją i odnotowanie wyższej frekwencji niż przed pandemią.

- W roku 2022 przewoźnicy pasażerscy przewieźli ponad 340 milionów pasażerów. To naprawdę rekord, bardzo się z tego cieszymy, bo to więcej osób niż w również rekordowym 2019 roku - zauważa Ignacy Góra.

Kompletne dane za cały miniony rok dostępne będą pod koniec stycznia, jednak już teraz z szacunków Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że z usług kolei skorzystało ponad 340 mln podróżnych. To o około 95 mln więcej niż w 2021 roku i około 4 mln więcej niż przed pandemią - w 2019 roku. W ocenie prezesa UTK wiąże się to ze wzrostem bezpieczeństwa.

- Miernik bezpieczeństwa jest na bardzo dobrym poziomie, zbliżony jest do cyfry 2, co znaczy, że liczba zaistniałych wypadków w odniesieniu do wykonanej pracy przewozowej jest na jednym z najniższych poziomów - tłumaczy Ignacy Góra.

Ze wstępnych danych UTK za 2022 rok wynika, że na przejazdach kolejowo-drogowych liczba wypadków wyniosła 186, czyli o 30 mniej niż przed rokiem. Na tym samym poziomie pozostała liczba ofiar śmiertelnych tych zdarzeń. W 2022 roku w wypadkach na przejazdach kolejowo-drogowych zginęło 48 osób.

Jakie są prawa pasażerów?

Jeśli przewoźnik nie zapewni odpowiedniej jakości podróży, pasażerowie mogą złożyć do niego reklamację i domagać się zwrotu części ceny biletu. Jeśli odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca, można skontaktować się z Urzędem Transportu Kolejowego za pomocą formularza internetowego lub wiadomości e-mail na adres [email protected]. Infolinia 22 460 40 80 dotycząca praw pasażerów jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 - 16.15.

Na nieprawidłowe funkcjonowanie systemu kolejowego można złożyć skargę do Prezesa UTK. W 2022 roku do UTK wpłynęło 1 858 skarg pasażerskich - to o 38% więcej niż w 2021 roku. Najczęściej skargi składane do UTK dotyczyły higieny, komfortu i jakości podróży oraz opóźnień. Nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym można zgłosić poprzez aplikację Bezpiecznik dostępną dla telefonów z systemami Android i iOS oraz na adres [email protected].

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera