Kontrowersje wokół modernizacji Alei

Janusz Strzelczyk
Przez plac Biegańskiego jeszcze można przejeżdżać
Przez plac Biegańskiego jeszcze można przejeżdżać Janusz Strzelczyk
Wczoraj w urzędzie miasta w Częstochowie zaprezentowano plany modernizacji I i II Alei Najświętszej Maryi Panny. Roboty rozpoczną się jesienią tego roku.

Projekt budzi kontrowersje wśród właścicieli kamienic w Alei i kupców, którzy tam mają lokale. Należą oni do Obywatelskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Częstochowy.

- Obawiamy się, że ograniczenie ruchu kołowego doprowadzi do bankructwa tej części miasta - mówi Sławomir Kocyga ze stowarzyszenia.

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Kazimierz Augustyn przyznaje, że będą zmiany komunikacyjne, ale nie na taką skalę jak się obawia stowarzyszenie.

- Ruch w obu alejach zostanie utrzymany - twierdzi dyrektor Augustyn. - Na obu jezdniach, północnej i południowej będzie można jeździć jednym pasem, a drugi będzie do parkowania samochodów.
Jednak całkowicie wyłączony zostanie z ruchu samochodowego plac Biegańskiego, przez który przebiega Aleja Najświętszej Panny.

To tu, jesienią rozpoczną się roboty. Samochody zamiast przez plac pojadą uliczką za ratuszem, ulicami Racławicką, Szymanowskiego, Nowowiejskiego, Kilińskiego.

Płaszczyzna placu zostanie zrównana terenem przed ratuszem. Nieco podniesiony zostanie cokół pomnika Piłsudkiego.

- Na modernizację II i III Alei Najświętszej Maryi Panny dostaliśmy 10 milionów euro dotacji unijnej - mówi prezydent Tadeusz Wrona. - To 85 procent kosztów robót. Resztę dołożymy ze swojego budżetu.

Miasto ma już pozwolenie na budowę. Za kilkanaście dni ogłosi przetarg na budowę. Wcześniej jednak, 13 maja w urzędzie miasta odbędzie się publiczna konsultacja projektu, dotyczące funkcjonownia komunikacji w czasie prowadzonych prac.

Chodzi o to, aby zsynchronizować prace z funkcjonowaniem sklepów, hoteli, restauracji.

Gneralne uwagi do projektu były przyjmowane podczas przedstawiania programu rewitalizacji Alei Najświętszej Maryi Panny przed czterema laty i w ubiegłym roku w czasie ulicznych, kilkudniowych sond przeprowadzanych wśród mieszkańców przez socjologów.

I i II Aleja będą nawiązywały architektonicznie do III Al. NMP. Przy przebudowie mają zostać użyte podobne materiały: kostka i płyty granitowe. Nie wszystkim taki wystrój sią podoba, ale architekci miejscy uważają, że nie można budować teraz z innych materiałów, bo to doprowadzi to pomieszania stylów, a chodzi o zachowanie jedności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lotek
Płyty granitowe jako materiał tak - ale w innym kolorze. Natomiast kostka - ciosana na ostre krawędzie jako materiał chodnikowy - zdecydowanie nie.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie