Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konwencja PiS w Katowicach. Jarosław Kaczyński: Wara od naszych dzieci. Morawiecki: Śląsk Doliną Krzemową Europy

Marcin Zasada
Regionalna konwencja PiS w Katowicach rozpoczęła się o godz. 12. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Regionalna konwencja PiS w Katowicach rozpoczęła się o godz. 12. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
W sobotę w Katowicach odbyła się konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Oprócz programu, z którym PiS zamierza wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, poznaliśmy też całą dziesiątkę kandydatów do PE z województwa śląskiego. Najgłośniejsze było jednak wystapienie Jarosława Kaczyńskiego, który w zdecydowany sposób sprzeciwił się seksualizacji dzieci i adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Regionalna konwencja PiS w Katowicach rozpoczęła się o godz. 12. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Konwencja PiS w Katowicach PROGRAM

O programie Prawa i Sprawiedliwości oraz realizacji planu dla Śląska mają mówić:

- Wara od naszych dzieci - zaczął ostro Jarosław Kaczyński, prezes PiS, Konwencje Regionalną PiS w Katowicach

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki więcej powiedzieli w Katowicach o śląskim charakterze, śląskiej historii, śląskiej ciężkiej pracy w kopalniach i hutach, nawet śląskich perspektywach, niż o konkretach na temat przyszłej polityki europejskiej, którą Prawo i Sprawiedliwość chce kształtować po majowych wyborach.

Premier Morawiecki: Śląsk musi być Doliną Krzemową Polski i ...

KONWENCJA PIS W KATOWICACH TRANSMISJA

- Jesteśmy na ziemi śląskiej. To szczególna ziemia słynąca z pracowitości, etosu pracy. My tą pracę fizyczną, która jest i będzie potrzebna w najwyższym stopniu szanujemy. Chylę głowę przed ciężką pracą górników, hutników i robotników innych przedsiębiorstw - mówi Jarosław Kaczyński.

Kaczyński wspomniał także o innej cesze, którą mają Ślązacy: rozsądek, rozwaga i odwaga.

Prezes PiS odniósł się także do haseł dekarbonizacji. - Wybieramy rozsądną drogę, wynikającą ze zdrowego rozsądku, z rozwagi - powiedział Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński kilka razy podkreślił, aby kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego umieli trafić z programem PiS do ludzi. - Ostatnie sondaże są dobre, ale sondaże nie wygrywają wyborów. Wygrywa się ciężką pracą - powiedział.

Śląsk doliną krzemową Europy - premier Morawiecki

- Śląsk musi być doliną krzemową Polski i Europy. Mamy ku temu wszelkie predyspozycje, bo po tych paru latach rozwoju gospodarczego możemy powiedzieć o kilku cechach charakterystycznych. Całe województwo śląskie przoduje w produkcji przemysłowej i to, co obiecywaliśmy trzy lata temu, co wydawało się niemożliwe, udało się zrobić. Zachowaliśmy energetykę opartą o górnictwo węgla - to zasługa Ślązakaów i mieszkańców województwa sląskiego - powiedział Mateusz Morawiecki, premier.

Główne założenia politycy PiS prezentowali w ubiegłą sobotę w Jasionce pod Rzeszowem. Ogłoszono tam Europejską Deklarację Programową, pod którą podpisali się wszyscy liderzy list partii w poszczególnych okręgach.

- Ziemia śląska, ludzie z tej ziemi to ludzie bardzo wytrwali, pracowici, rzeczywiście kierujący się etosem pracy, patriotyzmu i ludzie z tej ziemi rzeczywiście potrafią wygrywać. Pamiętacie nasze ostatnie zwycięstwo na mistrzostwach Europy halowych w Glasgow, ile medali zdobyliśmy? Pięć medali. Ale nie wiem czy wiecie, że 3 z tych 5 osób pochodziły właśnie z województwa śląskiego. Brawo dla nich. Oni pokazywali wytrwałość. Pokazali jak wygrywać, zwyciężać. I my w naszych wysiłkach, staraniach też musimy pokazać ogromną dyscyplinę, mobilizację, samozaparcie po to, żeby wygrać te wybory do PE - mówił premier.

Wiśniewska: Biało-czerwona drużyna w Brukseli

Jadwiga Wiśniewska wystąpiła jako trzecia na Konwencji PiS w Katowicach.

Nasza drużyna w Brukseli jest zdeterminowna iświetnie pracuje - powiedziała Jadwiga Wiśniewska.

W swoim wystąpieniu podkreśliła wiele razy zasługi rządu PiS dla rewitalizacji górnictwa, bezpieczeństwa energetycznego, czystego powietrza, wspierania rodzin.

- To ten rząd zaproponował Program dla Śląska. Oczywiście stawiamy na zrównoważony rozwój. Nie możemy zapominać o Ziemi Częstochowskiej, Podbeskidziu. Nigdy jedni kosztem drugich - mówiła jadwioga Wiśniowska.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska zaprezentowała kandydatów ze sląskiej listy PiS do Europarlamentu

Śląska lista PiS do Parlamentu Europejskiego

  1. Jadwiga Wiśniewska, europosłanka z Częstochowy.
  2. Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
  3. Izabela Kloc, poseł
  4. Bolesław Piecha
  5. Waldemar Andzel
  6. Andrzej Sośnierz
  7. Józef Kubica
  8. Wioletta Koper-Staszowska
  9. Bożena Szydlik
  10. Stanisław Szwed

ZOBACZCIE KONIECZNIE
LIDERZY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO Z LISTY PIS W CAŁEJ POLSCE

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Dziś w Katowicach przedstawieni zostaną także kandydaci PiS do europarlamentu w woj. śląskim. Kształt śląskiej listy do Parlamentu Europejskiego już znamy.

Największą niespodzianką kadrową katowickiej konwencji ma być ogłoszenie startu innego przedstawiciela rządu z regionu, Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Polityk z Bielska-Białej ma dostać ostatnie, dziesiąte miejsce na liście.

W ogóle lista "śląska" lista PiS jest dużo mocniejsza niż 5 lat temu. 7 z 10 kandydatów to obecni posłowie lub europosłowie: na trójce Izabela Kloc, na czwórce Bolesław Piecha, na piątce Waldemar Andzel. Na pozycjach 6-7 znajdą się przedstawiciele odpowiednio: Porozumienia (poseł Andrzej Sośnierz) oraz Solidarnej Polski. Tu mamy kolejną zaskakującą roszadę.

Kandydatem Solidarnej Polski pierwotnie miał być Michał Wójcik, następnie Patryk Jaki, a jeszcze trzy dni temu do startu szykował się Michał Woś, wicemarszałek woj. śląskiego. Wiadomości z ostatniej chwili są takie, że Wosia ostatecznie jednak na liście nie będzie. W jego miejsce Solidarna Polska wystawi Józefa Kubicę, radnego sejmiku.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo