Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Anna w Pszowie zmienia się w bibliotekę. Prace już rozpoczęte

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Kopalnia Anna w Pszowie zmienia się w bibliotekę.
Kopalnia Anna w Pszowie zmienia się w bibliotekę. ARC UM Pszów
Na terenie dawnej kobiecej łaźni po KWK Anna i budynku dawnej maszyny wyciągowej szybu Jan w Pszowie rozpoczęły się już pierwsze prace przygotowawcze i budowlane. Za niespełna rok w pokopalnianym budynku powstanie biblioteka.

- Dzieje się w budynku dawnej maszyny wyciągowej szybu Jan przy ul. Ks. Skwary. Wykonawcy weszli na plac budowy na początku stycznia. Wówczas zaczęli prace porządkowe i wyburzenia zgodnie z projektem budowlanym - poinformowali włodarze Pszowa. Na początku roku rozpoczęła się tam wielka inwestycja na pokopalnianych terenach.

Inwestycja została podzielona na kilka etapów. Pierwszy z nich ma doprowadzić obiekt do zamkniętego stanu surowego.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Oznacza to m.in.: wykonanie robót rozbiórkowych istniejącej konstrukcji dachu wraz z pokryciem i kominami, demontaż istniejącej stolarki okiennej, częściową rozbiórkę stropów, ścian i schodów oraz skucie tynków - wyliczał w czasie podpisywania umowy z wykonawcą Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Na tym jednak nie koniec, bo robót do wykonania jest o wiele więcej. Wyłoniona do przebudowy łaźni firma będzie dodatkowo odpowiedzialna za wykonanie przegród wewnętrznych, nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem, montaż stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie wiatrołapu, szybu windy oraz schodów zewnętrznych, a nadto kompleksową renowację ceglanych ścian zewnętrznych budynku oraz roboty ziemne.

Muzeum Śląskie w Katowicach (teren KWK "Katowice"). Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tu były kiedyś kopalnie i huty, a teraz są nowe inwestycje. ...

Na wykonanie całości prac nie jest zbyt wiele czasu. Podpisana umowa zakłada, że zostaną one zrealizowane w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

Mimo przebudowy pogórniczych obiektów, w bibliotece górniczy klimat nadal ma być odczuwalny. - Jej wyjątkowy charakter podkreślać mają oryginalny podział głównych pomieszczeń i najważniejsze akcenty pierwotnego wyposażenia - zaznacza Piotr Kowol, który dodaje, że w przestrzeń książnicy wkomponowana zostanie również stara maszyna wyciągowa.

Pokopalniana łaźnia ma stać się nowym domem nie tylko dla biblioteki. W budynku swoje miejsca znajdą również Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych. Kompleksowy remont ma pochłonąć 5,4 miliona złotych.

Budynki KWK Anna, które mają zostać przebudowane pochodzą z lat 40. XX-wieku. To zabytki. Niestety są mocno zdegradowane. Ostatni wagon z węglem z pszowskiej kopalni Anna wydobyto w 2012 roku. Od tego czasu część pokopalnianej architektury zlikwidowano, część zdążyła popaść w ruinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty