Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Makoszowy: prawie 100 górników pytało o warunki alokacji. Gdzie szukać informacji?

Redakcja
Napięta sytuacja w kopalni Makoszowy trwa
Napięta sytuacja w kopalni Makoszowy trwa arc
Napięta sytuacja w kopalni Makoszowy trwa. W poniedziałek został zablokowany punkt konsultacyjny, gdzie górnicy mogli uzyskać informacje o warunkach przeniesienia na inne kopalnie. Mimo to, ok. 100 pracowników Makoszów zwróciło się bezpośrednio do spółek węglowych z pytaniami odnośnie alokacji. Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa uruchamiają specjalne punkty w swoich kopalniach. SRK będzie też wysyłać imienne listy.

Wstrzymanie dopłat do strat produkcyjnych dla zabrzańskiej kopalni Makoszowy będzie najprawdopodobniej skutkowało rozpoczęciem jej likwidacji od nowego roku. Porozumienie ze stycznia 2015 roku gwarantuje wszystkim pracownikom zabrzańskiej kopalni zatrudnienie w innych zakładach wydobywczych.

Swoją ofertę przedstawiła Polska Grupa Górnicza, która może łącznie zatrudnić ponad 1,7 tys. osób w swoich czterech kopalniach (Ruda, Piast - Ziemowit, Bolesław Śmiały i ROW) oraz Jastrzębska Spółka Węglowa (kopalnia Knurów - Szczygłowice).

Czy pracy starczy dla wszystkich? [Czytaj więcej]

W poniedziałek w dyrekcji zabrzańskiej kopalni został otwarty punkt konsultacyjny, gdzie pracownicy mogli uzyskać informacje odnośnie warunków przeniesienia. Nie pracował jednak zbyt długo. Po ok. 15 minutach weszła tam grupa kilkunastu związkowców oraz pracowników kopalni.

- Zerwali szyldy informacyjne, zagrozili użyciem siły, zagrozili też, że deskami zabiją drzwi wejściowe. W tej sytuacji, dbając o bezpieczeństwo pracowników naszych i spółek węglowych, podjąłem decyzję o wstrzymaniu akcji konsultacyjnej – tłumaczył Marek Tokarz, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Jerzy Hubka, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w kopalni Makoszowy wczoraj odpowiadał: Tłumaczyliśmy tym przedstawicielom, że biura pośrednictwa pracy są w miastach. Jeśli potrzebują pracowników, to powinni ich tam szukać, a nie podbierać nam załogę. Nasza załoga określiła w referendum czego oczekuje (ponad 98 proc. głosujących jest za obroną kopalni - przyp. red.).

Mimo to, ok. 100 pracowników Makoszów od wczoraj na własną rękę starało się znaleźć informacje odnośnie alokacji - 63 osoby skontaktowały się z Polską Grupą Górniczą, a 32 - z JSW.

- Byliśmy zaskoczeni takim zainteresowaniem. Łącznie do działów kadr poszczególnych kopalń zgłosiło się 63 górników z KWK Makoszowy pytając o warunki zatrudnienia. Zainteresowanie było tak duże, że postanowiliśmy uruchomić punkt konsultacyjny – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej.

Punkt zlokalizowany jest w oddziale KWK Ruda Ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej przy ulicy Kokota 160 w budynku dyrektora ds. pracowniczych (wejście przez tzw. „starą bramę”) pokój nr 9.

[Czytaj także: Kopalnia Makoszowy: górnicy walczą o utrzymanie kopalni. Punkt konsultacyjny zablokowany]
Wszystkie niezbędne informacje można również uzyskać pod numerami telefonów:

- KWK Ruda tel. 32-7173-610,
- KWK ROW tel. 32-7160-615 i 32-7160-610,
- KWK Piast-Ziemowit tel. 32-7177-020,
- KWK Bolesław Śmiały – tel. 32-7175-610,
- Centrala PGG sp. z o.o. – tel. 32-757-2274 lub 32-757-2215

Sporo górników interesuje się również zatrudnieniem w kopalni Knurów - Szczygłowice. Z przedstawionej oferty, poza rudzkimi kopalniami, znajduje się najbliżej Zabrza.

- W obu ruchach KWK Knurów-Szczygłowice zorganizowaliśmy punkty informacyjne. Na górników z Makoszów czekamy w Ruchu Knurów przy ulicy Kopalnianej 1. w pokoju nr 14 lub 4 oraz w Ruchu Szczygłowice przy ulicy Górniczej 1. w pokoju 17 (budynek ruchu nr 1), 23 (budynek ruchu nr 4) lub 216 (budynek ruchu nr 3) od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 15 – mówi Katarzyna Jabłońska Bajer, rzeczniczka JSW.

Informacje odnośnie przeniesienia do JSW można uzyskać również pod numerami telefonów 32 717 6311, 32 717 6675, 32 717 6653, 32 718 5653, 32 718 5631.

Ponadto wszyscy pracownicy Makoszów otrzymają imienne listy, w których znajdą informacje odnośnie miejsc i numerów telefonów, gdzie mogą uzyskać bardziej szczegółowe informacje odnośnie alokacji.

- Chcemy ułatwić pracownikom KWK Makoszowy zmianę miejsca pracy. W liście górnicy dostaną najważniejsze informacje i wszystkie niezbędne numery telefonów, pod którymi będą mogli rozwiać swoje wątpliwości. Dołączona będzie również deklaracja chęci pracy w jednej z proponowanych kopalń, którą górnik po wypełnieniu będzie mógł nam ją odesłać lub przynieść osobiście do SRK – wyjaśnia Marek Tokarz, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Dodajmy, że oferty przedstawione przez spółki węglowe są ważne do końca roku. Górnicy z Makoszów mają otrzymać umowy od 1 stycznia na czas nieokreślony, a warunki finansowe mają być takie, jakie obowiązują na kopalni, gdzie zdecydują się podjąć pracę. Umowa z SRK ma zostać rozwiązana za porozumieniem stron.

Natomiast ci pracownicy, którzy nie zdecydują się na złożenie deklaracji ws. przeniesienia pozostaną pracownikami SRK. Może się to wiązać z gorszymi warunkami finansowymi niż w przypadku przeniesienia do innych spółek węglowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera