Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Mysłowice była bohaterką Muzealnego Czwartku ZDJĘCIA

tos
Mysłowice: KWK Mysłowice była bohaterką Muzealnego Czwartku
Mysłowice: KWK Mysłowice była bohaterką Muzealnego Czwartku tos
Historia nieczynnej już Kopalni Węgla Kamiennego Mysłowice była tematem ostatniego przed wakacjami Muzealnego Czwartku, 14 czerwca, organizowanego cyklicznie przez Muzeum Miasta Mysłowice. Podczas spotkania otwarto również wystawę zdjęć Marioli Kapuściok przedstawiających kopalniane zabudowania.

KWK Mysłowice przez wiele lat była żywicielką sporej części mieszkańców Mysłowic. Ostatnia tona węgla wyjechała stąd na powierzchnię w listopadzie 2008 roku. Dzisiaj zakład niszczeje rozkradany przez złomiarzy. Podczas czwartkowego, 14 czerwca, spotkania o dziejach kopalni Mysłowice mówił Dariusz Walerjański, historyk z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Zobacz zdjęcia:

- Historia kopalni w Mysłowicach rozpoczyna się w maju 1837 roku. Jej twórcą był lokalny przemysłowiec Leopold Loebel Danzig, który zanim otworzył kopalnie, produkował dobrą wódkę. Nazwał on kopalnię swoim nazwiskiem, więc na starych mapach pojawia isę ona pod nazwą Pole Górnicze Danzig.

Z czasem Pole Górnicze Danzig zmieniło się w Skonsolidowaną Kopalnię Mysłowice. Jej pole górnicze miało powierzchnię 65 hektarów. Pod koniec XIX wieku pojawiły się tutaj szyby znane dzisiaj jako Łokietek, Jagiełło i Sas. Wówczas nosiły niemieckie nazwy Gustaw, Katarzyna i Luiza. Zmiana nazw na polskie nastąpiła w 1936 roku.

CO WIDAĆ Z WIEŻY SZYBU ŁOKIETEK KWK MYSŁOWICE? SPRAWDZILIŚMY

W 1901 roku to właśnie w Mysłowicach na skalę przemysłową po raz pierwszy na świecie wprowadzono na skalę przemysłową podsadzkę przemysłową. Powiewem nowości na przełomie XIX i XX wieku było także wprowadzenie na kopalni podziemnej kolejki elektrycznej. Zastąpiła ona konie, które w kopalni Mysłowice pojawiły się dopiero w 1889 roku. Wcześniej wózki z urobkiem pchali lub ciągnęli górnicy. Wspomniano także o I powstaniu śląskim, którego wybuch spowodowały własnie strzały do górników kopalni Mysłowice, a także o tragicznym wybuchu pyłu węglowego w lutym 1987 roku, w którym zginęło kilkunastu górników.

- Dla ludzi, którzy z kopalnią są związani kopalnia to ważny temat. Dzisiaj przewija się w różnych rozmowach. Jesteśmy zainteresowani wszystkim, co dla mysłowiczan może być budujące i interesujące - mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera