MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia na Jurze. Ministerstwo odpowiedziało na petycję samorządów

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Petycja samorządowców i parlamentarzystów przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu na Jurze została podpisana w październiku
Petycja samorządowców i parlamentarzystów przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu na Jurze została podpisana w październiku
Ministerstwo Środowiska odpowiedziało na petycję przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu, którą wystosowali samorządowcy z naszego regionu. Ministerstwo podkreśla, że obawy są na razie przedwczesne.

Budowa kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Jury to jeden z tematów, który budzi ogromne emocje wśród mieszkańców. Nic dziwnego, obawiają się o swoje zdrowie, majątek oraz środowisko, w którym żyją. Do licznych protestów przyłączyli się także samorządowcy. W październiku przygotowali specjalną petycję, pod którą podpisali się przedstawiciele gmin Łazy, Poręba, Zawiercie i Ogrodzieniec. To gminy, na terenie których może zostać zlokalizowana kopalnia. Dołączyli do nich parlamentarzyści, radni miejscy i radni powiatowi.

Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się tej inwestycji

Mieszkańcy znowu wyrazili sprzeciw budowie kopalni na Jurze ZDJĘCIA

W tym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Zawierciu wpłynęła odpowiedź Ministerstwa Środowiska na petycję samorządowców.

- Minister Środowiska działa jako organ koncesyjny w oparciu o obowiązujące przepisy prawa , w szczególności określone w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku. Dotychczas do Ministra Środowiska nie wpłynął żaden wniosek o udzielenie koncesji na wydobywanie rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego, dlatego obawy związane z możliwością budowy kopalni cynku i ołowiu są w tym momencie przedwczesne - czytamy w piśmie, pod którym podpisał się dr Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Zobaczcie koniecznie

W dalszej części pisma tłumaczono, że przed uzyskaniem koncesji należy spełnić szereg wymogów formalnych. A jednym z nich jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a taki projekt jest uzgadniany z samorządami terytorialnymi.

Warto dodać, że radni opozycji w Sejmiku Województwa Śląskiego złożyli projekt uchwały w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego ochrony zasobów naturalnych gmin powiatu zawierciańskiego poprzez sprzeciw wobec planów lokalizacji, budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz eksploatacji tych złóż na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wniosek nie uzyskał wymaganej większości głosów, aby zostać wprowadzony do porządku obrad. „Za”było 21 radnych. Tyle samo było głosów przeciwnych. Radni Sejmiku z ramienia PiS argumentowali, że podejmowanie takich uchwał nie leży w ich kompetencjach.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni