Kopalnia na Jurze. Ministerstwo odpowiedziało na petycję samorządów

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Petycja samorządowców i parlamentarzystów przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu na Jurze została podpisana w październiku
Petycja samorządowców i parlamentarzystów przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu na Jurze została podpisana w październiku
Ministerstwo Środowiska odpowiedziało na petycję przeciwko budowie kopalni rud cynku i ołowiu, którą wystosowali samorządowcy z naszego regionu. Ministerstwo podkreśla, że obawy są na razie przedwczesne.

Budowa kopalni rud cynku i ołowiu na terenie Jury to jeden z tematów, który budzi ogromne emocje wśród mieszkańców. Nic dziwnego, obawiają się o swoje zdrowie, majątek oraz środowisko, w którym żyją. Do licznych protestów przyłączyli się także samorządowcy. W październiku przygotowali specjalną petycję, pod którą podpisali się przedstawiciele gmin Łazy, Poręba, Zawiercie i Ogrodzieniec. To gminy, na terenie których może zostać zlokalizowana kopalnia. Dołączyli do nich parlamentarzyści, radni miejscy i radni powiatowi.

Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiają się tej inwestycji

Mieszkańcy znowu wyrazili sprzeciw budowie kopalni na Jurze ZDJĘCIA

W tym tygodniu do Urzędu Miejskiego w Zawierciu wpłynęła odpowiedź Ministerstwa Środowiska na petycję samorządowców.

- Minister Środowiska działa jako organ koncesyjny w oparciu o obowiązujące przepisy prawa , w szczególności określone w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 roku. Dotychczas do Ministra Środowiska nie wpłynął żaden wniosek o udzielenie koncesji na wydobywanie rud cynku i ołowiu na terenie powiatu zawierciańskiego, dlatego obawy związane z możliwością budowy kopalni cynku i ołowiu są w tym momencie przedwczesne - czytamy w piśmie, pod którym podpisał się dr Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Zobaczcie koniecznie

W dalszej części pisma tłumaczono, że przed uzyskaniem koncesji należy spełnić szereg wymogów formalnych. A jednym z nich jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a taki projekt jest uzgadniany z samorządami terytorialnymi.

Warto dodać, że radni opozycji w Sejmiku Województwa Śląskiego złożyli projekt uchwały w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego ochrony zasobów naturalnych gmin powiatu zawierciańskiego poprzez sprzeciw wobec planów lokalizacji, budowy kopalni rud cynku i ołowiu oraz eksploatacji tych złóż na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wniosek nie uzyskał wymaganej większości głosów, aby zostać wprowadzony do porządku obrad. „Za”było 21 radnych. Tyle samo było głosów przeciwnych. Radni Sejmiku z ramienia PiS argumentowali, że podejmowanie takich uchwał nie leży w ich kompetencjach.

Nie przegapcie

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie