Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kopalnia Paruszowiec". Zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta. Spotkanie przedstawicieli dzielnic WIDEO

Aleksander Król
"Kopalnia Paruszowiec" uważana jest za zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta. Spotkanie przedstawicieli dzielnic
"Kopalnia Paruszowiec" uważana jest za zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta. Spotkanie przedstawicieli dzielnic Aleksander Król
Mówi się "kopalnia Paruszowiec", ale to potoczna nazwa. Planowana inwestycja (związana z fedrunkiem złoża "Paruszowiec") zagraża co najmniej pięciu dzielnicom Rybnika, a nawet całemu miastu, bo jej powstanie może wpłynąć na pogorszenie jakości powietrza. O zagrożeniach i podejmowanych działaniach mających zatrzymać kontrowersyjną inwestycję mówiono wczoraj podczas spotkania przedstawicieli dzielnic, stowarzyszeń, specjalistów oraz radnych w szkole na Paruszowcu. ZOBACZ WIDEO

"Kopalnia Paruszowiec". Zagrożenie dla 5 dzielnic Rybnika i całego miasta. Spotkanie przedstawicieli dzielnic WIDEO

Mówi się "kopalnia Paruszowiec", ale to potoczna nazwa. Planowana inwestycja (związana z fedrunkiem złoża "Paruszowiec") zagraża co najmniej pięciu dzielnicom Rybnika, a nawet całemu miastu, bo jej powstanie może wpłynąć na pogorszenie jakości powietrza. O zagrożeniach i podejmowanych działaniach mających zatrzymać kontrowersyjną inwestycj, mówiono wczoraj podczas spotkania przedstawicieli dzielnic, stowarzyszeń, specjalistów oraz radnych w szkole na Paruszowcu.

Zaprosiłam po dwie osoby z każdej dzielnicy Rybnika: Kamienia, Wielopola, Rybnik-Północ, Paruszowiec-Piaski i Ligota-Ligocka Kuźnia. Ten nieformalny, ale bardzo skuteczny komitet protestacyjny, który w 2016 roku bardzo prężnie działał i się udało, teraz radzi co dalej – mówiła Helena Suleka, przewodnicząca zarządu rady dzielnicy Paruszowiec-Piaski.

Działania zmierzające do zatrzymania kontrowersyjnej inwestycji podejmuje m.in. rybnicki Alarm Smogowy.

- Podejmujemy działania prawne, dlatego kilka dni temu zgłosiliśmy się do postępowania prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Będziemy mieć zacnych pełnomocników, prawników z Fundacji z Krakowa, to są ci sami prawnicy, którzy reprezentują Oliwera Palarza w pozwie przeciwko Państwu o odszkodowanie w związku ze smogiem – mówił Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Przedstawiciele dzielnic mówili, że ważne jest by poinformować mieszkańców całego Rybnika o zagrożeniach, jakie niesie za sobą budowa nowej kopalni.
- Mamy teraz czas, by informować społeczeństwo faktycznie, jakie to są zagrożenia, że to nie jest tak, że my się martwimy o nasz dom, bo on się rozsypie. Inwestor zawsze może powiedzieć śmiało, że będzie wypłacał odszkodowania. Ale tych zagrożeń wynikających z powstania kopalni jest znacznie więcej - mówiono.

Nie przegapcie

Czego najbardziej trzeba się obawiać w związku z budową nowej kopalni w Rybniku?

Widziałem, że ludzie będą mieszkać 9 metrów niżej. My jesteśmy przeciwni dewastacji środowiska i rozpoczynaniu budowy kolejnej kopalni. Nie wiem, do czego ten węgiel miałby być używany, zwłaszcza, że Komisja Europejska postawiła warunek, jeśli chodzi o program Czyste Powietrze, związany ze zwalczaniem smogu. Komisja nie da ani grosza na wymianę obecnych kotłów na kotły na paliwa stałe. To jest kolejny argument – to jest niepotrzebne - mówił Zdzisław Kuczma.

W raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko mowa jest o zanieczyszczeniu środowiska. Problem dotyczy całego Rybnika.

- To jest skandaliczne. Jeżeli chodzi o Rybnik, możemy sobie wyobrazić jakiekolwiek działania, które mogłyby służyć poprawie jakości powietrza. Jak można zatruwać jeszcze bardziej powietrze w mieście, które jest w pierwszej trójce w Europie miast z zanieczyszczonym powietrzem? - mówił Kuczma.

Mówiono, że ważne jest poparcie rady miasta i prezydenta.

- Bo głównym punktem, który może zablokować budowę tej kopalni, jest po pierwsze miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym naszym zdaniem na terenie planowanego zakładu górniczego nie może powstać zakład górniczy. Po drugie część nieruchomości, na których Bapro przewidziało swoją kopalnię, należy do miasta i jeżeli jest zdecydowany sprzeciw prezydenta i rady miasta, i jeżeli prezydent nie zawarł żadnego porozumienia z Bapro, to ta kopalnia, naszym zdaniem, nie ma szans powstać. Bo nie dostaną decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. A gdyby jakoś to przepchnęli, to nie dostaną pozwolenia na budowę. Przy poparciu miasta nasza sytuacja jest jasna – mówił jeden z uczestników.

Radni mówili jednak, że rola samorządu jest ograniczona jedynie do opiniowania. Niemniej podejmują działania, by wyrazić negatywny stosunek dla budowy kopalni.

Jako koalicja wspierająca prezydenta chcemy podjąć uchwałę, wyrażającą negatywny stosunek dla eksploatacji złoża Paruszowiec, na sesji absolutoryjnej, która odbędzie się 23 maja. W tej chwili jesteśmy na takim etapie, że przygotowujemy uchwałę. Prezydent ogłosi swoją decyzję jutro – zdradził wczoraj Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący rady miasta Rybnika.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Europejski Kongres Gospodarczy EEC Katowice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera