Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Paruszowiec zwiększy deformacje terenu i zanieczyszczenia powietrza. Urząd w Rybniku będzie się odwoływać

Aleksander Król
Aleksander Król
Kopalnia Paruszowiec. W Rybniku nie chcą deformacji terenu i większego zanieczyszczenia powietrza. Urzędnicy będą się odwoływać
Kopalnia Paruszowiec. W Rybniku nie chcą deformacji terenu i większego zanieczyszczenia powietrza. Urzędnicy będą się odwoływać A.Król
Wczoraj (28.10) informowaliśmy, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję środowiskową dla wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec” w Rybniku, co de facto oznacza zapalenie zielonego światła dla tej inwestycji. Władze Rybnika nie mogą się z tym zgodzić i będą odwoływać się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Ta decyzja jest niezrozumiała również w kontekście deklaracji rządu o odchodzeniu od węgla i przedstawionemu ostatnio harmonogramowi zamykania kopalń. Jak to możliwe, że z jednej strony podaje się kalendarium likwidacji takich zakładów i w tym samym czasie dąży się do otwarcia nowych - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika

Kopalnia Paruszowiec. W Rybniku nie chcą deformacji terenu i większego zanieczyszczenia powietrza. Urzędnicy będą się odwoływać

Wczoraj (28.10) informowaliśmy, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję środowiskową dla wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec” w Rybniku, co de facto oznacza zapalenie zielonego światła dla tej inwestycji.

Agnieszka Skupień rzecznik prasowy UM w Rybniku przyznaje, że o decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dowiedzieli się z komunikatów prasowych, a do urzędu nie dotarły jeszcze żadne dokumenty w tej sprawie.

Musisz to wiedzieć

Zauważa, że inwestor chce udostępnienia wydobycia węgla kamiennego ze złoża „Paruszowiec”. Co więcej planuje przeróbkę złoża prowadząc roboty górnicze pod ziemią, jak i budowę obiektów powierzchniowych.

Analizy, które zleciliśmy specjalistom wskazują na ogromną skalę deformacji terenu, co przyniesie straty środowiskowe i gospodarcze. Ponadto nie chcemy przez kolejne lata dokładać zanieczyszczeń do powietrza, które w Rybniku i tak już jest nieznośne - mówi Skupień.

Dodaje, że właśnie dlatego od dłuższego czasu Miasto wraz z mieszkańcami jednoznacznie sprzeciwia się tej inwestycji. - Na pewno od decyzji wydanej przez RDOŚ będziemy się odwoływać do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, nasze stanowisko w tej kwestii pozostaje niezmienne - mówi Agnieszka Skupień.

Zobacz koniecznie

Ta decyzja jest niezrozumiała również w kontekście deklaracji rządu o odchodzeniu od węgla i przedstawionemu ostatnio harmonogramowi zamykania kopalń. Jak to możliwe, że z jednej strony podaje się kalendarium likwidacji takich zakładów i w tym samym czasie dąży się do otwarcia nowych. Trudno to w zasadzie komentować - dodaje.

Rzecznik magistratu przypomina, że Wojewoda Śląski uchylił uchwałę Rady Miasta Rybnika w sprawie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, które miały zablokować możliwość usytuowania zakładu górniczego na terenie miasta. W tej sprawie Miasto Rybnik złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wciąż czeka na termin rozprawy.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera