Kopalnia Paryż w Dąbrowie Górniczej: jest plan...

  Kopalnia Paryż w Dąbrowie Górniczej: jest plan zagospodarowania 50 ha blisko centrum miasta

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Paryż nie śpi". Pod takim hasłem kryje się omawiana koncepcja zagospodarowania terenów po kopalni Paryż
  1/10
  przejdź do galerii

  "Paryż nie śpi". Pod takim hasłem kryje się omawiana koncepcja zagospodarowania terenów po kopalni Paryż ©PAS

  Nowe zakłady pracy, przetwórstwa, handel, usługi, ale także centrum konferencyjno-wystawiennicze, sale ekspozycji muzealnych oraz motele, centra rekreacyjne, kawiarnie.
  To wszystko może powstać na ogromnym 50-hektarowym terenie po kopalni „Paryż” w Dąbrowie Górniczej. To na razie tylko plany, ale wykonany został właśnie pierwszy krok, by to wszystko mogło się wkrótce urzeczywistnić. Zaprezentowana została dziś koncepcja zagospodarowania tego terenu, opracowana z wykorzystaniem wyników prac warsztatów projektowych, przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział w Katowicach we współpracy z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Wiele mówi jej nazwa – „Paryż nie śpi”.

  Jak czytamy w koncepcji kopalnia Paryż, położona w zachodniej części Dąbrowy Górniczej przy granicy z Będzinem, należy do grona największych i najstarszych kopalń węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. W 1945 roku zmieniła nazwę na „Generał Zawadzki” na cześć ówczesnego wojewody śląsko-dąbrowskiego. Włączenie wszystkich kopalni leżących na terenie Dąbrowy Górniczej, oraz nie eksploatowanych pól górniczych, uczyniło z KWK „Paryż” jeden z najważniejszych zakładów pracy w regionie, przy najwyższym zatrudnieniu na poziomie 6 tys. 204 osób w 1961 roku. Po 1989 roku przywrócono dawną nazwę, czyli KWK „Paryż”. 30 czerwca 1995 roku wydobyto ostatnia tonę węgla w kopalni „Paryż”, a tym samym zakończyła się historia dąbrowskiego górnictwa zapoczątkowanego otwarciem kopalni „Reden” w 1796 roku. KWK „Paryż” postawiono w stan likwidacji, a jej ostateczne zamknięcie nastąpiło 31 grudnia 1996 roku.

  W wyniku restrukturyzacji KWK „Paryż” powstał Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla „Dąbrowa” sp. z o.o., z którego w 2008 roku wydzielona została spółka Carbo-Proces Recykling sp. z o.o. Dziś zajmuje 14 hektarów terenu z budynkami i urządzeniami do wzbogacania węgla i recyklingu odpadów pogórniczych. Na pozostałym terenie byłej kopalni prowadzona jest różnorodna działalność handlowa, produkcyjna i usługowa, m. in. usługi budowlane, transportowe, mieszczą się tu składy i magazyny.

  Kopalnia swoją nazwę wzięła od znajdującego się na jej terenie szybu wydobywczego „Paryż”, oddanego do użytku w 1884 roku. Dziś liczący 130 lat szyb wraz z maszynownią stanowi jeden z najważniejszych elementów historycznego dziedzictwa przemysłowego tego terenu. Pozostałe obiekty podlegające ochronie (na dziś na mocy planu miejscowego) to budynek rozdzielni i budynek biurowy.

  A jak wygląda koncepcja zagospodarowania pokopalnianego terenu, na którym już dziś mieści się ponad 30 firm i zakładów?

  W świetle obowiązujących ustaleń planu dla terenów położonych w rejonie linii kolejowej PKP Katowice–Warszawa, ulic: Limanowskiego, Konopnickiej, Górników Redenu, Królowej Jadwigi, Sobieskiego do granicy administracyjnej z Będzinem możliwa jest realizacja obiektów produkcyjnych, składów, magazynów oraz obiektów usługowych, w tym również terenowych sportowo-rekreacyjnych.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  czyli nowy supermarket powstanie :]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo