Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Piast szykuje zwolnienia. Górnicy boją się o pracę

Redakcja
Kopalnia Piast szykuje zwolnienia. Górnicy boją się o pracęGórnicy KWK Piast boją się zwolnień
Kopalnia Piast szykuje zwolnienia. Górnicy boją się o pracęGórnicy KWK Piast boją się zwolnień
Część związkowców w Polskiej Grupie Górniczej trzyma się swoich stołków. Mają uprawnienia emerytalne, ale nie chcą odejść Górników w kopalni „Piast”w Bieruniu niepokoją pogłoski o możliwościach redukcji zatrudnienia po połączeniu z pobliskim „Ziemowitem”, co zgodnie z planem Polskiej Grupy Górniczej ma nastąpić w lipcu. W nowej spółce, która zastąpiła upadłą Kompanię Węglową twierdzą, że nie ma mowy o zwolnieniach górników. Ci mają odchodzić dobrowolnie.

Kopalnia „Piast”, która położona jest niewiele ponad siedem kilometrów od Oświęcimia, zatrudnia 4570 pracowników.

– Blisko 60 proc. z nich stanowią mieszkańcy Małopolski – zaznacza Mirosław Kecmaniuk, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Sierpień ’80 na „Piaście”.  To ludzie głównie z powiatu oświęcimskiego. 
 

Połączą kopalnie i co dalej?

– Pracuję w kopalni 11 lat. Przyszedłem tutaj niemal prosto po szkole. Nie bardzo wiem, co mógłbym robić innego w życiu. Mam na utrzymaniu rodzinę – martwi się Krzysztof, mieszkaniec Oświęcimia pracujący w „Piaście”. 

Rzecznik PGG Tomasz Głogowski uspokaja, że o żadnych zwolnieniach nie ma mowy. Nie zna jednak żadnych konkretnych danych, ilu ludzi będzie potrzebnych po połączeniu obu kopalń. – W tej chwili trwają dopiero przygotowania do procesu zespolenia. Przejścia pracowników do zespolonej kopalni będą odbywać się płynnie – mówi Tomasz Głogowski.

Jak dodaje, w tej chwili  w skali całej spółki prowadzony jest jedynie sondaż dotyczący możliwości skorzystania przez górników z dobrowolnych odpraw. Odejścia natomiast mają dotyczyć jedynie pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. W skali całej spółki jest to grupa 286 osób.

Inaczej widzą sprawę związkowcy. Z  informacji posiadanych przez związek Sierpień ’80 w „Piaście” wynika, że po połączeniu ich zakładu z „Ziemowitem” z około ośmiotysięcznej załogi będzie musiało odejść nawet do 2 tys. ludzi.

Związkowcy pod ochroną
Tym większe oburzenie wśród załogi kopalni w Bieruniu budzi sprawa działaczy związkowych, którzy mają uprawnienia emerytalne, ale zapowiadają, że nie odejdą i chcą korzystać z ochrony prawnej przed zwolnieniami w związku ze sprawowanymi funkcjami.

– Bronią swoich stołków a nie ludzi – podkreśla pan Krzysztof.

Wspomnianej ogólnej liczbie 286 osób z uprawnieniami emerytalnymi pod ochroną jest 98. Zarząd PGG niedawno zaproponował związkom, aby zdjęły ochronę nad swomi działaczami w zamian za dodatkowe odprawy dla innych górników - emerytów.   Chodziło o kwoty do 15-krotność minimalnej pensji.

Z 13 związków, z którymi prowadzono negocjacje, siedem było przeciw i do porozumienia nie doszło.  – Są to głównie przewodniczący i wiceprzewodniczący związków. Znam osobę, która od 15 lat ma uprawnienia emerytalne. To jest nieuczciwe wobec załogi – uważa Mirosław Kecmaniuk z „Sierpnia ’80”.

W tej sytuacji spółka przystąpiła do zwolnień osób z uprawnieniami według istniejącego regulaminu, za wyjątkiem chronionych związkowców. Nie było innej możliwości. Próby zwolnień działaczy oznaczałyby dla spółki procesy.

– Taką ochronę zapewnia ustawa o związkach zawodowych. Dlaczego mielibyśmy teraz ich nie chronić – usłyszeliśmy od przedstawiciela Związku Zawodowego Kadra, jednej z organizacji przeciwnych porozumieniu.

Polska Grupa Górnicza
Początek 1 maja

  1. - Polska Grupa Górnicza powstała oficjalnie 1 maja 2016 r. Zastąpiła Kompanię Węglową, która funkcjonowała od 2003 r. i w ostatnim czasie skupiała 11 kopalń. W nową spółkę górniczą mają zainwestować m.in. banki i państwowe spółki energetyczne.
  2. - Wartość dofinansowania ma wynieść 1,5 mld zł. Polska Grupa Górnicza  to ciągle największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie. Rocznie wydobywać ma 30 mln ton surowca przeznaczonego głównie dla sektora energetycznego i odbiorcy detalicznego.
  3. - Plany nowej spółki zakładają ograniczenie zatrudnienia z 32 do 28 tys. osób. Mają to być odejścia na zasadzie dobrowolności, m.in. na tzw. urlopy górnicze do czasu nabycia pełnych uprawnień emerytalnych.
  4. - Od lipca przewidziane jest łączenie kopalń. Powstaną trzy nowe zakłady: Piast – Ziemowit, Halemba – Pokój – Bielszowice oraz Chwałowice – Jankowice – Marcel – Rydułtowy. Samodzielność zachowają tylko Bolesław Śmiały i Sośnica.
  5. - Według rządu powstanie PGG uratowało ok. 100 tys. miejsc pracy na Śląsku. Poza pracownikami PGG chodzi o spółki z nią współpracujące, m.in. dostawców maszyn i urządzeń.

Bogusław Kwiecień

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera