Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Silesia Czechowice-Dziedzice: Czesi mówią "ahoj", a Polacy podają rękę

Jacek Drost
Michal Heřman, prezes PG Silesia, uczy się mówić po polsku. Robi znaczne postępy. Na zdjęciu testuje nowy szyb wydobywczy
Michal Heřman, prezes PG Silesia, uczy się mówić po polsku. Robi znaczne postępy. Na zdjęciu testuje nowy szyb wydobywczy Jacek Drost
Polacy witają się przez podanie ręki. Codziennie tak robią - zauważa Czech Jiři Bednař, dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, którego właścicielami są Czesi, na powitanie zazwyczaj machający do siebie dłońmi i mówiący "ahoj".

Czeska wyspa na Śląsku?

"Czesi kupili kopalnię". "Silesia przechodzi w czeskie ręce". "Czeski holding właścicielem polskiej kopalni" - takimi mniej więcej tytułami krzyczały media, kiedy czeski Holding Ener-getyczno-Przemysłowy stał się właścicielem 92 procent (8 procent mają pracownicy) udziałów w nierentownej, przeznaczonej do likwidacji kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

Od czasu przejęcia zakładu przez naszych południowych sąsiadów minęły trzy lata. Trzy lata pełne inwestycji (wartość ich przekroczyła kwotę 750 milionów złotych), zwiększania zatrudnienia (z 800 do 1600 osób) i mocy przerobowych.
Mimo to Czechowice-Dziedzice nie stały się czeską wyspą na polskim Śląsku, a czeskich akcentów próżno szukać nie tylko w mieście, ale nawet w samym zakładzie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Średnie zarobki w kopalniach: 6-7 tysięcy złotych. Zarobki górników [OFICJALNE DANE SPÓŁEK]

- Czesi są zbyt pragmatyczni. W Silesii tylko kadra zarządzająca jest czeska. Nie dowożą autobusami swoich pracowników, górnicy są z naszej gminy lub okolicy. Nie powstają czeskie osiedla czy sklepy z czeskimi artykułami - zauważa Maciej Kołoczek, wiceburmistrz Czechowic-Dziedzic, który z rozwoju kopalni się cieszy, bo to największy pracodawca w całej gminie.

Dariusz Dudek, przewodniczący związku zawodowego Solidarność w Silesii, który walczył, by kopalnia została sprywatyzowana i znalazł czeskiego inwestora, precyzuje: - U nas zarząd jest międzynarodowy. Prezes jest Czechem, wiceprezes Niemcem. To zupełnie inny system zarządzania niż w pozostałych kopalniach - mówi Dudek.

I dodaje, że Silesia różni się od innych polskich kopalń praktycznie wszystkim, m.in. biznesowym zarządzaniem i nowoczesnym podejściem do wydobycia, co przekłada się na jakość i ilość. Już w przyszłym roku każdy górnik w Silesii powinien wydobywać 1700 ton węgla rocznie, kiedy średnia w Kompanii Węglowej wynosi 700 ton rocznie.

CZYTAJ TAKŻE:
DEBATA DZ: Górniku, łatwo już było. Teraz pora na zaciskanie pasa [WIDEO]

- Właścicielem są Czesi, ale kopalnia jest w Polsce. Czeskich elementów w zakładzie nie ma praktycznie żadnych. No poza tym, że Czesi jeżdżą czeskimi samochodami, a prezes lexusem, ale za to na czeskich numerach rejestracyjnych - zauważa Dudek, podkreślając, że językiem, którym najłatwiej dogadać się teraz w kopalni, jest nie czeski, nie polski, lecz angielski.
Języka polskiego uczy się za to prezes PG Silesia, Michal Heřman. Kiedyś obiecał to załodze i ponoć konsekwentnie uczy się polskich zwrotów. Jak twierdzą jego polscy współpracownicy, robi duże postępy.

Bez wspólnych obiadów

Ewa Szpejna, dyrektor Departamentu Komunikacji i Public Relations w PG Silesia mówi, że dla Czechów praca w Czecho-wicach-Dziedzicach to żadna egzotyka. Wielu z nich mieszkało w przygranicznych miejscowościach, oglądali polską telewizję (tak jak Polacy z tych terenów czeską), więc szoku kulturowego nie przeżyli.

Ale Czesi z czechowickiej Silesii zauważają dwie istotne różnice. Pierwsza: w Polsce jest nieco większa biurokracja niż u nich. Druga: pracownicy nie chodzą na wspólne obiady. Może dlatego, że w kopalni nie ma stołówki.


*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera