18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia srebra na liście UNESCO? Może za trzy lata

Krzysztof Szendzielorz
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga ARC DZ
Wersal i krakowska starówka. Kopalnia Zollverein w Niemczech i nasza Wieliczka. Co je łączy? Wszystkie te obiekty są na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do elitarnego grona może wkrótce dołączyć Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach.

Teraz kolej na nasze województwo: jako pierwszy obiekt w regionie i druga kopalnia w Polsce na liście UNESCO może zostać wpisana Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i związane z nią obiekty pogórnicze. Starają się o to członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które opiekuje się wyrobiskami.

Podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra i sztolni "Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach od siedmiu lat są na prezydenckiej liście Pomników Historii. Członkowie SMZT od początku traktowali ten zaszczyt jako początek starań o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Procedura jest czasochłonna i wymaga wielu opinii. Na razie żaden obiekt w Śląskiem nie został wpisany na listę, starały się o to choćby władze Częstochowy - dla klasztoru jasnogórskiego. Czy uda się w Tarnowskich Górach?

Wyrobiska kopalni pochodzą z XVII i XIX w. Podziemna trasa dla zwiedzających na głębokości ok. 40 metrów liczy nieco ponad 1,7 km. Wiadomo, że podziemia są o wiele większe, ale nie są udrożnione. Odcinek trasy pokonujemy płynąc łódką. Specjaliści zachwycają się zaś unikanym systemem odwadniania wyrobisk.

Kandydatury do wpisu na listę światowego dziedzictwa w Polsce są zgłaszane Ministerstwu Kultury. Prezes SMZT Marek Kandzia podkreśla, że wniosek aplikacyjny trzeba dobrze przygotować. Drugiej szansy bowiem nie będzie.

Dlatego tarnogórska organizacja skontaktowała się z angielskim ekspertem Barrym Gamble, który współpracuje z UNESCO od 20 lat. W ubiegłym roku przygotował wstępną ekspertyzę dla SMZT, gdzie wykazał mocne i słabe strony tarnogórskiej kandydatury. A w tym tygodniu znów zwiedza tarnogórskie zabytki techniki.

- Pokazujemy mu dosłownie wszystko, nawet to, co dla nas jest mało istotne - mówi Marek Kandzia. - Mamy obietnicę z Polskiego Komitetu ds. UNESCO, że w 2013 będziemy rekomendowani do wpisu - dodaje. Na liście kopalnia może się znaleźć w 2014 r.

Prowadzę u was dochodzenie

Rozmowa z Barrym Gamble, angielskim ekspertem współpracującym z UNESCO

Jakie jest pana zadanie w Tarnowskich Górach? Jest pan swego rodzaju detektywem?
Aktualnie przyglądam się kopalni w Tarnowskich Górach i innym obiektom. Jestem specjalistą od historii górnictwa, w kontekście światowego dziedzictwa w tym zakresie. To, co musimy tutaj zrobić, to zestawić kopalnię w Tarnowskich Górach z tymi w innych krajach.

Już teraz zauważyłem, że kopalnia tarnogórska bardzo różni się od innych. Mam na myśli pewne rozwiązania technologiczne. Celem mojego dochodzenia jest to, by te różnice wskazać i wyjaśnić ich niepowtarzalność. Wtedy będzie można nasze efekty przedstawić polskiemu rządowi, by mógł zarekomendować kopalnię w Tarnowskich Górach na listę UNESCO.

Jak długo potrwa dochodzenie w Tarnowskich Górach?
Moje dochodzenie będzie trwało do dwóch miesięcy. Wiele pracy czeka mnie też przy biurku. Będę studiował archiwalne dokumenty związane z kopalną. Później stworzę swoją rekomendację dla polskiego rządu.

Polskie obiekty na liście światowego dziedzictwa

Aktualnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się 13 polskich obiektów. Pięć wpisów ma Małopolska.

Są to: Stare Miasto w Krakowie, Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce, Auschwitz-Birkenau - nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady, Kalwaria Zebrzydowska: zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy, drewniane kościoły południowej Małopolski (Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa).

Na liście znajdują się też m.in.: Stare Miasto w Warszawie, zamek krzyżacki w Malborku i Puszcza Białowieska.

Który zabytek w regionie powinien być rekomendowany do listy UNESCO?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera