Kopce kreta na działce są już w marcu, przybywało ich nawet zimą. Oto proste sposoby na krety i nornice

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Są naturalne sposoby na odstraszenie kreta, wówczas kluczowy jest dobór roślin, których zapachu nie lubi. Jakie sadzonki lub inne zapachowe odstraszacze powinny znaleźć się w ogrodzie? Sprawdź przeglądając kolejne zdjęcia poniżej --->
Są naturalne sposoby na odstraszenie kreta, wówczas kluczowy jest dobór roślin, których zapachu nie lubi. Jakie sadzonki lub inne zapachowe odstraszacze powinny znaleźć się w ogrodzie? Sprawdź przeglądając kolejne zdjęcia poniżej --->123rf
W kalendarzu jeszcze zima, ogród powoli budzi się z uśpienia, ale nie on! Kret tworzy kopce na trawniku i w rabatach niemal przez całą zimę. Posiadacze działek z niecierpliwością szukają sposobów na kreta, który niekiedy stanowi spory problem. Nie należy się jednak poddawać. Przejrzeliśmy rady internautów i pokazujemy, jak sprytnie pozbyć się kreta czy nornic, będących sprawcami kopców na działce. Jednocześnie przypominamy o korzyściach płynących z obecności kreta. Przeczytaj i przetestuj 9 sposobów na kreta w praktyce.

Kret w ogrodzie robi kopce nawet zimą

Użytkownicy Instagramu publikowali zdjęcia świeżych kretowisk w środku zimy. Jedna z autorek takiego zdjecia pyta: „Mnóstwo świeżych kopców kreta. Nie ciast a piaskowych górek - znacie przysłowie, które by mówiło co oznacza to w pogodzie? Ja znam tylko takie: Jeśli kret w listopadzie późno ryje, na Nowy Rok komar wpadnie w bryję".

Rusza kolejny sezon ogrodowy wokół domu lub na działce. Trwają prace porządkowe, planowanie nasadzeń i siewy rozsad. Niestety, nasze starania bywają czasem zaprzepaszczone. Krecik to sympatyczna postać z bajki, jednak w ogrodzie nie reagujemy z uśmiechem na dowody jego obecności. Kopce są ważnym elementem wentylacji w tunelach, które ten mały ssak drąży w ziemi.

Krety są pożyteczne, ponieważ zjadają ślimaki, pędraki, drutowce oraz larwy i poczwarki licznych owadów. Polski Związek Działkowców wspomina, że krety zjadają też drobne gryzonie. Drążone przez nie korytarze napowietrzają glebę, a to kolejna zaleta.

Zasadniczo zimą krety są znacznie mniej aktywne. Schodzą głębiej pod ziemię, ale nie zapadają w sen zimowy. Kretowiska na działce mogą pojawić się nawet w środku zimy. Gdy grudzień, styczeń czy luty są stosunkowo ciepłe, nie towarzyszą nam mrozy i śnieg, krety robią świeże zpasy, szukając dżdżownic.

Domowe sposoby na kreta w ogrodzie - jak odstraszyć kreta z działki zimą i latem?

Sposoby na odstarszenie kreta przez cały rok. Posiadacze małych ogródków i wielkich ogrodów stosują szereg różnych metod na odstraszanie kretów ze swojego terenu. Jedni montują aluminiowe puszki na paliku wbitym w trawnik - ten dźwięk ma zniechęcać ssaki do wizyt, inni inwestują w odstraszacze ultradźwiękowe i wibracyjne. Są też specjalne siatki umieszczane w ziemi, które blokują kretom drogę i tym samym chronią rośliny.

Są naturalne sposoby na odstraszenie kreta albo nornicy. W sezonie wegetacyjnym kluczowy jest dobór roślin, których zapachu nie lubi zwierzę. Jakie sadzonki lub inne zapachowe odstraszacze powinny znaleźć się w ogrodzie? Zajrzyjcie do galerii roślin i zapachów, których nie lubi kret.

Kret w Polsce pod ochroną, ale częściową i nie ma terenie ogrodu

Kret w Polsce jest objęty ochroną częściową z zastrzeżeniem: osobniki znajdujące się poza terenem ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

To też może Cię zainteresować

Ochrona ścisła danego gatunku zwierząt, roślin czy grzybów polega na całkowitym zakazie ingerencji człowieka wobec danego gatunku. W praktyce oznacza to zakaz:

  • uszkadzania,
  • niszczenia,
  • zbierania,
  • przetrzymywania,
  • niszczenia środowiska występowania,
  • zabijania,
  • płoszenia,
  • posiadania itp.

Wszelkie odstępstwa od zakazów związanych ze ścisłą ochroną gatunkową wymagają uzyskania stosownego pozwolenia.

Ochrona częściowa dopuszcza pewną ingerencję w przestrzeń życiową chronionego gatunku, pozwala na kontrolowanie pozyskanie całych okazów bądź ich części oraz redukcję ich liczebności.

Zwalczaj szkodniki skutecznie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Materiał oryginalny: Kopce kreta na działce są już w marcu, przybywało ich nawet zimą. Oto proste sposoby na krety i nornice - Strefa Agro

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kolejna legenda o kretach, których pełno na forach i w różnych komentarzach. Jedyny ich cel to zarobienie kasy na naiwniakach.

Saszetkę to sobie możesz zarzucić, na zad. Może go grzecznie poproś to się wyprowadzi:)

Kupujecie pułapki jak na wideo poniżej, nie podaję miejsca zakupu, ani producenta, należy je w miarę ciasno obkopać w tunelu i czymś wyższym (dużą doniczką) nakryć, tak aby sprężyna miała gdzie odbić.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że raz na około 15-20 szt. szkodnika, pojawia się bardziej cwana sztuka, bardziej ostrożna i schwytanie jej wymaga czasem kilku podejść. Większość łapie się jednak już za pierwszym razem.

Krety są terytorialne i na danym, nawet dużym obszarze występuje zwykle jeden osobnik, z tym że po jego wyeliminowaniu z tych samych korytarzy korzystają kolejne.

https://youtu.be/Qn3m1QH4Ri0
G
Gość
U mnie ślad po kretach zaginął, w kretowinach umieściłam saszetki kunagone i zwierzaki się wyprowadziły na inne działki. Wcześniej też długo z nimi walczyłam, a tu te saszetki okazały się zbawieniem i wcale drogo nie kosztują.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie