Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Widoki, które zobaczysz z tego miejsca zapierają dech w piersiach. Zobaczcie!

Monika Jaracz
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Kopiec Wyzwolenia wrósł w krajobraz Piekar Śląskich i do dzisiaj jest nieodłącznym jego elementem jako obiekt przede wszystkim symboliczny. Nie tylko idealnie wtapia się w krajobraz miasta, ale także ma znaczenie historyczne. Jako pomnik, upamiętnia ważne dla Śląska i Polski wydarzenia oraz przypomina o bohaterskiej postawie Polaków oraz ich poświęceniu dla sprawy regionu, a także ojczyzny.

Kopiec Wyzwolenia, który znajduje się w Piekarach Śląskich, to sięgający 356 metrów nad poziomem morza obiekt o niezwykle ciekawej historii, której początki sięgają oficjalnie lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Wówczas pojawiła się konkretna propozycja wzniesienia tego pomnika, upamiętniającego ważne dla Śląska i Polski wydarzenia. Sam pomysł usypania kopca pojawił się jednak już wcześniej, w drugiej połowie dziewiętnastego wieku i należał do Wawrzyńca Hajdy, śląskiego poety. Chciał on w ten sposób oddać hołd polskim bohaterom w dwusetną rocznicę przemarszu przez Piekary wojsk Sobieskiego na Wiedeń. Niestety, w czasach zaborów inicjatywa ta została uznana za rzekome podburzanie ludności do manifestowania polskości, co zniweczyło działania, związane z powstaniem kopca. Dzisiaj obiekt ten jest symbolem bohaterstwa powstańców śląskich i zachwyca mieszkańców regionu, którzy podziwiają z niego piękne widoki.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Jako pomnik, Kopiec upamiętnia ważne dla Śląska i Polski wydarzenia. Konkretna propozycja, związana z jego powstaniem, pojawiła się podczas zlotu powstańców śląskich, który odbył się w dniu 20 sierpnia 1930 roku, w dziesiątą rocznicę II powstania śląskiego.

Budowa pomnika trwała kilka lat i polegała na przenoszeniu ziemi z miejsc, które uznawane były za ważne dla narodu polskiego. Oprócz ludności cywilnej, swój udział w tym przedsięwzięciu mieli, między innymi, ułani z III Pułku w Tarnowskich Górach, byli żołnierze 11, 73 i 75 Pułku Piechoty, byli policjanci, celnicy i kadeci lwowscy. Do pracy zgłaszali się także członkowie różnych organizacji i instytucji, a także mieszkańcy wielu miast oraz miejscowości. Najbardziej zaangażowaną grupą budowniczych tego pomnika byli zdecydowanie powstańcy.

Bardzo ważnym dniem dla mieszkańców regionu był 20 czerwca 1937 roku, w którym ksiądz prałat Wawrzyniec Pucher dokonał poświęcenia kopca. Podczas tego wielkiego święta nie zabrakło obecności wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego, a także wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. W tym właśnie momencie Kopiec Wolności wrósł w krajobraz Piekar Śląskich i do dzisiaj pozostaje jego nieodłącznym elementem, jako obiekt przede wszystkim symboliczny. Jest dostępny dla wszystkich, więc można się tam wybrać dowolnego dnia i, stojąc na jego szczycie, poczuć wiatr historii. I na własne oczy zobaczyć piękną panoramę miasta i okolic.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera