Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korbielów i Pilsko czekają zmiany: Powstanie restauracja i taśmociąg

Łukasz Klimaniec
Gdy nie ma śniegu do Korbielowa ludzi przyciąga głównie redyk
Gdy nie ma śniegu do Korbielowa ludzi przyciąga głównie redyk Łukasz Gardas
Specjalny taśmociąg, którym - jak w hipermarkecie - narciarze podjadą do kolejki linowej, nowe toalety i restauracja będą czekały na narciarzy już tej zimy w Ośrodku Narciarskim Pilsko. To efekt inwestycji nowego właściciela, słynnego beskidzkiego ośrodka. Na te zmiany szybko odpowiedziała gmina, która zaprosiła studentów Politechniki Śląskiej, by … zaprojektowali rekreacyjne tereny w centrum Korbielowa. Wśród nich będą także młodzi projektanci z Czech.

Marian Czarnota, wójt gminy Jeleśnia przyznaje, że gminne tereny w centrum Korbielowa od lat prosiły się o atrakcyjne zagospodarowanie. Nie było jednak sprecyzowanego pomysłu, co powinno tam powstać. Dlatego nawiązał kontakt z Politechniką Śląską i zaprosił studentów architektury. Dwanaście osób, Polaków i Czechów, podzielonych na cztery grupy nad pomysłem zagospodarowania centrum Korbielowa będzie pracowała przez kilka listopadowych dni.

- Zastrzegłem, by nie projektowali aquaparku, ani hotelu. To powinno być coś innego, co przyciągnie turystów - wyjaśnia Czarnota.

Dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, jeden z opiekunów studentów przyznaje, że projektowanie w tym miejscu atrakcji zimowych nie ma szczególnego sensu, bo nieopodal unowocześniać się będzie ośrodek narciarski.

- Korbielów żyje zimą, latem jest gorzej. Powinna powstać inwestycja niekonkurująca z obecnymi i realizowanymi atrakcja- mi. Taka, która będzie współgrała z turystyczną ofertą gminy i przyciągnie amatorów aktywnego wypoczynku w miesiącach, gdy nie ma śniegu - mówi.

Zimą Korbielów nie będzie miał problemu ze skuszeniem turystów. Leszek Łazarczyk, nowy właściciel ON Pilsko przyznaje, że narciarze już tej zimy poczują zmiany na lepsze. Prócz taśmociągu i restauracji lepiej zostaną przygotowane stoki i ich obsługa. - Tej zimy chcemy pokazać, że rzeczywiście coś robimy. A na przyszły rok planujemy zrobić bardzo duże wrażenie - zapowiada Łazarczyk.

Młodzi projektanci potrafią!

To nie pierwsze wykorzystanie pomysłowości studentów i projektantów w beskidzkich miejscowościach. Przykładem są Bielsko-Biała, Dzięgielów i Szczyrk.

W wyniku porozumienia Bielskiej Wyższej Szkołyim. Józefa Tyszkiewicza z Urzędem Miejskim studenci zajmą się niektórymi zapomnianymi miejscami w mieście. Uczelnia otrzymała wykaz terenów. Wybrano kilka, m.in. park za bielskim ratuszem, teren wzdłuż rzeki Białej (od ul. Siemiradzkiego do Aleksandrowickiej) i teren przy dworze na Kępie Hałcnowskiej. a studenci zaproponowali swoje rozwiązania. Młodzi architekci sprawdzili się przy projektowaniu centrum Dzięgielowa, gdzie w ramach prac semestralnych przygotowywali opracowanie projektu rewitalizacji centrum tej miejscowości. W Szczyrku z kolei Maciej Roth i Jakub Gałęski z zespołu GRandS Architekci z Bielska-Białej stworzyli efektowny projekt Soliska Areny z kolejką krzesełkową na Golgotę i Halę Skrzyczeńską.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!