Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Korbielów: Kobieta w hipotermii uratowana przez zespół żywieckiego pogotowia

JM
Jakub Marcjasz
Kolejny sukces zespołu ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego w Żywcu. W tym roku to już drugi przypadek przeżycia po zatrzymaniu krążenia w stanie głębokiej hipotermii.

Do zdarzenia doszło 6 kwietnia, ale dopiero dziś, kiedy wiadomo już, że wszystko dobrze się skończyło, pogotowie poinformowało o akcji i wszystkich jej okolicznościach.

W zeszły czwartek o godz. 6.00 ratownicy otrzymali wezwanie do Korbielowa. Na ulicy znaleziona została kobieta. Była wychłodzona, i bez oznak życia.

- Po przybyciu do miejsca wezwania stwierdzono brak oddechu i tętna, wychłodzenie ciała do 20,6°C. Nie stwierdzono pewnych znamion śmierci, między innymi plam opadowych i stężenia pośmiertnego ciała - relacjonuje Piotr Dziedzic, kierownik Działu Pomocy Doraźnej Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu.

Specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego z Żywca, z doktorem nauk medycznych Dariuszem Gachem oraz ratownikami medycznymi Jackiem Piaseckim i Piotrem Wolskim w składzie, podjął decyzję o zastosowaniu zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych połączonych z równoczesnym ogrzewaniem ciała.

- Sprowadzili i zastosowali aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej EasyPulse od stacjonującego
w Jeleśni zespołu ratownictwa medycznego. Reanimowana kobieta w toku kolejnych czynności ratunkowych została zakwalifikowana do leczenia przy użyciu krążenia pozaustrojowego ECMO i w tym celu transportowana do leczenia w oddziale kardiochirurgii w Polsko Amerykańskiej Klinice Serca w Bielsku-Białej - relacjonuje Dziedzic.

Wdrożone leczenie przyniosło sukces. 8 kwietnia kobieta odzyskała świadomość, a 10 kwietnia została przekazana do leczenia w oddziale chorób wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Przypomnijmy. 22 lutego doszło do zatrzymania krążenia u 38-letniego wyziębionego biegacza na szczycie Pilska. Wówczas - po raz pierwszy w Polsce - zespół ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego w Żywcu zastosował aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej Easy Pulse. Pacjent, dzięki perfekcyjnie przeprowadzonej akcji ratunkowej GOPR i Żywieckiego Pogotowia Ratunkowego i po wdrożeniu leczenia kardiochirurgicznego w Polsko Amerykańskiej Klinice Serca w Bielsku Białej, 3 marca opuścił klinikę. Sprawa odbiła się głośnym, bardzo pozytywnym echem w całym kraju.

[b]CZYTAJ WIĘCEJ: Dramatyczna akcja ratunkowa GOPR na Pilsku. Biegacz w śpiączce. Jego ciało miało tylko 21 st. C[/b]

Niestety tylko jeden z sześciu zespołów ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego w Żywcu
wyposażony jest w urządzenie EasyPuls. Dlatego jeszcze przed czwartkowym zdarzeniem Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu wystąpił z wnioskiem do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy o wsparcie przy
doposażeniu kolejnego zespołu. Pierwsze z urządzeń zostało zakupione dzięki dotacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

"Jestem wdzięczny wszystkim, którzy mnie uratowali". Poszedł pobiegać w góry i zamarzłby, gdyby nie znaleźli go ratownicy GOPR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!