Koreańczycy zainwestują w Dąbrowie Górniczej niemal 1,5 mld zł. Budują fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych

Piotr Sobierajski
Koreańczycy budują fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych. Spółka postanowiła zwiększyć moce produkcyjne zakładu w Dąbrowie Górniczej o dodatkową linię produkcyjną.

SK ie technology zdecydowało się ostatnio znacznie rozbudować swoją nową fabrykę, która właśnie powstaje w Dąbrowie Górniczej, na terenach inwestycyjnych w dzielnicy Tucznawa. Wartość przedsięwzięcia, które pozwoli przygotować wiele nowych miejsc pracy, to niemal 1,5 miliarda złotych.

Jak poinformowało miasto jeszcze przed ukończeniem ogłoszonej w ubiegłym roku inwestycji w fabrykę separatorów do akumulatorów litowo-jonowych koreańska spółka postanowiła zwiększyć moce produkcyjne zakładu w Dąbrowie Górniczej o dodatkową linię produkcyjną. Dzięki temu w ciągu trzech lat prognozowana produkcja separatorów we wszystkich fabrykach spółki na świecie wzrośnie z 530 milionów metrów kwadratowych do 1870 milionów metrów kwadratowych, a zatrudnienie w Dąbrowie Górniczej znajdzie kolejne kilkaset osób.

Pierwotna inwestycja o wartości 335 milionów euro zakładała powstanie w tym zagłębiowskim mieście ponad 300 nowych miejsc pracy. Kolejny etap rozwoju spółki SK Hi-Tech Battery Materials Poland to zaangażowanie podobnych funduszy oraz podwojenie miejsc pracy. Tym samym SK ie technology zostanie liderem w dostarczaniu separatorów do baterii, a Polska umocni pozycję w regionalnym ekosystemie e-mobilności.

Nie przeocz

- Dzięki stabilności gospodarczej i wykwalifikowanym pracownikom, Polska jest głównym miejscem docelowym dla inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jednym z czołowych w Europie, jeśli chodzi o zakładanie działalności gospodarczej. Ponadto, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby utworzonych miejsc pracy, a Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) znajdują się w czołówce na świecie. Przyciągnięcie kolejnej znaczącej inwestycji jest również efektem doskonałej współpracy miasta, SSE oraz PAIH - powiedziała Grażyna Ciurzyńska, p.o prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Koreańczycy dostali w KSSE to, czego oczekiwali

- W ubiegłym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, wspólnie z partnerami, pozyskała SK Innovation jako strategicznego inwestora dla regionu i wydała decyzję o wsparciu projektu wartego ponad 1 mld zł, dzięki któremu powstanie co najmniej 300 nowych miejsc pracy. To u nas, w hubie motoryzacyjnym KSSE, koreański gigant zainwestował pierwszy raz w Polsce. Dziś cieszymy się, że SK Innovation jest u nas dobrze i decyduje o rozszerzeniu inwestycji na terenie KSSE. To kolejne wysokojakościowe miejsca pracy w regionie - zaznaczył dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. (KSSE)

- Cieszę się, że w tym trudnym szczególnie dla gospodarki okresie mogę przekazać dobre wieści z zakresu dużych inwestycji zagranicznych w Dąbrowie Górniczej. SK Innovation podwaja moce w Polsce, firma podjęła decyzję o rozbudowie zakładu w Tucznawie i budowie dodatkowej linii produkcyjnej. Nasz koreański partner potwierdza tym samym, że nastawiony jest na dalszy rozwój i globalną ekspansję na rynku baterii litowo-jonowych - podkreślił Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Spółka SK Hi-Tech Battery Materials Poland, która buduje i w przyszłości będzie zarządzać zakładem produkcyjnym w Tucznawie, jest częścią SK ie technology Co., ltd. należącą do SK Group, jednej z największych firm w Korei Południowej. SK jako pierwsza w Korei i trzecia na świecie, opracowała „LiBS” - separator do akumulatorów litowo-jonowych, kluczowy składnik akumulatorów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych i zaawansowanych technologii SK dostarcza klientom zróżnicowane i niestandardowe rozwiązania.

- Kolejna faza inwestycji w Dąbrowie Górniczej jest częścią naszych starań w zakresie dynamizacji łańcucha dostaw przemysłu bateryjnego, a także głębokiej zmiany SK Innovation poprzez wzmocnienie konkurencyjności technologicznej, tworzenia nowych, globalnych baz produkcyjnych, oraz ekspansji we właściwym dla rynku czasie - zaznaczył w komunikacie Jae-sok Rho, prezes SK ie technology.

SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się między innymi przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.

Otstanio firma poszukiwała nadal pracowników do swojego zakładu w Dąbrowie Górniczej. Były to między innymi takie stanowiska jak: technik utrzymania obiektu, technik elektromechanik - automatyk, lider utrzymania ruchu oraz lider zmiany obszaru cięcia.

- Dąbrowa Górnicza została wybrana nieprzypadkowo. Nasza ekspansja na Europę zaczyna się właśnie tutaj. Przede wszystkim, miasto jest świetnie usytuowane pod względem przyszłych odbiorców naszych produktów. Jednak, co równie ważne, władze miasta były bardzo pomocne i wychodziły naprzeciw naszym oczekiwaniom. Zależy nam na budowaniu jak najlepszych relacji również z mieszkańcami. Zdecydowaliśmy się wesprzeć dąbrowską fundację, która zrealizuje projekt ekologiczny, bo to istotny dla nas aspekt działalności. Chcemy w ten sposób rozpocząć owocną współpracę z lokalną społecznością - stwierdził Jae Sok Rho, prezes SK IE Technology Co., Ltd.

Ekologia i lokalna społeczność jest ważna

Jae Sok Rho, prezes SK IE Technology Co., Ltd., mówiąc o pomocy dla fundacji, miał na myśli dąbrowską fundację Godne Życie. SK hi-tech battery materials Poland przekazało latem tego roku za pośrednictwem tej fundacji oczyszczacze powietrza dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Tucznawie. Były to dwa ostatnie tego typu urządzenia z 70 zakupionych w ramach darowizny, którą koreański inwestor przekazał dąbrowskiej fundacji. Pozostałe oczyszczacze trafiły już do 30 innych dąbrowskich placówek edukacyjnych. Darowizna w wysokości 100 tysięcy złotych trafiła do fundacji Godne Życie w październiku ubiegłego roku. Darowaną kwotę fundacja przeznaczyła na zakup oczyszczaczy powietrza o łącznej wartości 91 tysięcy złotych, które trafiły do 70 sal przedszkolnych na terenie całego miasta. Pozostała kwota zgodnie z życzeniem firmy SK hi-tech battery materials Poland została przeznaczona na realizację ekologicznego programu edukacyjnego wśród najmłodszych mieszkańców miasta.

Zobacz koniecznie

Koreańska firma w czasie walki z pandemią koronawirusa wsparła także ostatnio finansowo starania lokalnego samorządu. Zdecydowała się wesprzeć Zagłębiowskie Centrum Onkologii Szpital Specjalistyczny im. Szymona Starkiewi-cza kwotą 100 tysięcy złotych. Fundusze te pozwoliły na doposażenie placówki w niezbędny w czasie epidemii COVID-19 sprzęt medyczny i środki ochrony indywidualnej dla pracowników służby zdrowia.

Dąbrowska strefa ekonomiczna się rozwija

Strefa inwestycyjna w Dąbrowie Górniczej - Tucznawie cały czas się rozwija. Miasto rozbudowuje infrastrukturę, która ułatwi korzystanie z kolejnych działek. Powstają m.in. drogi, chodniki, ścieżka rowerowa, oświetlenie uliczne i wodociąg, kanalizacja deszczowa i sanitarna, a także zbiorniki retencyjne.

Strefa inwestycyjna obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury - m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 90 ha jest już zagospodarowanych przez firmy. Od 2017 roku działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Oprócz SK Innovation stawiającej swój zakład, dwóch innych inwestorów prowadzi prace przygotowawcze. Jednym z nich jest fińska firma Outokumpu Distribution Polska. Firma kupiła 9 stycznia 2020 r. działkę, na której za niemal 190 mln zł zbuduje fabrykę do przerobu stali nierdzewnej. Będą tam wytwarzane produkty dla branży zaawansowanych technologii.

− Na terenie kompleksu inwestycyjnego Tucznawa planujemy zbudować centrum serwisowe stali nierdzewnej. W nowym zakładzie wytwarzać będziemy produkty wysoko wyspecjalizowane m.in. dla branży motoryzacyjnej, sektora AGD oraz przemysłu ciężkiego, a zatrudnienie znajdzie tu co najmniej 100 pracowników - zapowiada Krzysztof Kurjański, członek zarządu Outokumpu Distribution Polska.

- W 2019 roku w strefie w Tucznawie sprzedaliśmy 28,6 ha, czyli niemal jedną trzecią wszystkich terenów, które zostały tam sprzedane. Trzeba podkreślić, że to efekt decyzji z minionych lat, dotyczących przeznaczenia tego miejsca pod inwestycje i dozbrojenia go. Bez tego nie byłoby 1,6 mld zł wydanych w strefie do tej pory przez inwestorów. To nie jest nasze ostatnie słowo, bo konsekwentnie realizujemy politykę przyciągania kolejnych, którzy zdecydują się prowadzić tam działalność, tworzyć miejsca pracy i zapewniać rozwój - mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Przedsięwzięcia tego typu nie byłyby możliwe bez oddania do użytku pod koniec 2014 r. nowej drogi, o długości 9 km, która skomunikowała tereny inwestycyjne w Tucznawie z najważniejszymi drogami przebiegającymi przez Dąbrowę Górniczą - od przebudowanego węzła DK 94 i DW 790, poprzez DW 790, ul. Koksowniczą, ul. Gołonoską i nowy odcinek prowadzący przez Las Bienia do skrzyżowania z ul. Idzikowskiego. Przebudowa objęła też utworzenie rond na skrzyżowaniach: DW 790/Składowa, DW 790/Koksownicza, Koksownicza/Gołonoska, Gołonoska/ Ząbkowicka/Związku Orła Białego. Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków, ze sprzedaży nieruchomości.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie