W "Dzienniku Zachodnim" zainicjowaliśmy 12 marca online, a 13 marca w papierowym wydaniu DZ akcję "2 telefony do babci", skierowaną do średniego pokolenia Polaków - do 30-, 40- i 50-latków.
Chcemy w tej szczególnej sytuacji - pandemii koronawirusa SARS-Cov-2 - zwrócić uwagę na to, jak ważne jest utrzymywanie stałych relacji rodzinnych, sąsiedzkich, przyjacielskich.
Choroba COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2, jest szczególnie niebezpieczna dla starszych osób. Seniorzy muszą uważać, tymczasem - jak wiadomo - wirus przenosi się przez bliskie kontakty osobiste. Skoro należy ograniczyć wizyty u bliskich, podejmijmy inne ważne wyzwanie. Nazwa „2 telefony do babci" jest tylko symbolem.
Zadbajmy o naszych seniorów. Okażmy im czułą troskę, szczególnie teraz
W "Dzienniku Zachodnim" apelujemy: obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców teleopieką rodzinną. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, rano i wieczorem, by seniorzy mieli pewność, że mają wsparcie.
Zobacz koniecznie
By nasze babcie, dziadkowie, rodzice w dojrzałym wieku, ale też sąsiedzi czy przyjaciele, mieli poczucie, że mają kogoś przy boku. Że nie są skazani na samotność, nawet jeśli prosimy ich, by przez najbliższe tygodnie nie wychodzili z domu i nie spotykali się z nami za często.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Społeczna odpowiedzialność nas wszystkich jest szczególnie ważna właśnie teraz, gdy możemy się przyczynić do powstrzymania rozwoju epidemii.
Naszej akcji przyklasnęła Urszula Koszutska - psycholog i psychoterapeuta, radna Sejmiku woj. śląskiego.
- Pomysł zwrócenia uwagi na najbardziej zagrożoną koronwairusem grupę wiekową należy do wyjątkowo sympatycznych - mówi Urszula Koszutska.
Nasi seniorzy, widząc i słysząc zainteresowanie wnuków i dzieci, na pewno poczują, że są dla nich ważni, doceniani i kochani. A każdy z nas pragnie miłości i uwagi. Zainteresowanie najbliższych doda motywacji do adekwatnego dbania o siebie. A tego przecież chcemy - mówi Urszula Koszutska.
Jak rozmawiać z seniorami, by ich uspokoić, ale i przekonać do konieczności zachowania kwarantanny
- Rozmowa z seniorami powinna przebiegać tak jak z każdym innym - radzi Koszutska. - Wskazane jest, by opierała się na rzetelnych, aktualnych i wiarygodnych wiadomościach. Komunikaty muszą być jasne, przejrzyste i zrozumiałe. Jednak warto pamiętać, że podstawą dobrej komunikacji jest dobra umiejętność słuchania i słyszenia tego, co druga osoba pragnie nam przekazać. Ponadto dialog z życzliwą osobą zawsze daje szanse na obniżenie niepewności związanej z nową, trudną sytuacją, a w takiej wszyscy się znajdujemy.
Jak przekonać seniorów, żeby zostali w domu, skoro "oni już tyle przeżyli, że nie muszą się przejmować byle wirusem"?
- Pokazując , że martwimy się o ich zdrowie. Podkreślając, że ich kochamy i że są nam potrzebni - wyjaśnia Urszula Koszutska. - Bo taka jest prawda. Dziadkowie i rodzice są istotnym i wyjątkowo potrzebnym ogniwem naszych rodzin. Często spajają naszych bliskich swoim oddaniem i czułością i uwagą. Zatem mówimy Im prawdę o autentycznym zagrożeniu dla zdrowia jakim jest koronawirus. To poważne niebezpieczeństwo dla ludzi starszych.
- Izolacja jest zalecana przez specjalistów - kontynuuje psycholog. - Aktualnie jesteśmy w okresie, kiedy powinniśmy, jako społeczeństwo, wykazać się dojrzałością i odpowiedzialnością. Nowa, nieznana nikomu choroba to przyczyna niepokoju, a być może, u wielu z nas, lęku. Brak poczucia kontroli nad tym, co dzieje się wokół nas, może być źródłem zagrożenia. Jednak uważne wypełnianie wskazań służb sanitarnych, sztabów kryzysowych jest warunkiem koniecznym do poradzenia sobie z tą wyjątkową, dla naszego kraju, sytuacją.
Urszula Koszutska radzi:
Słuchajmy komunikatów z sprawdzonego źródła, nie powtarzajmy niezweryfikowanych plotek. Postarajmy się, aby czas przymusowego przebywania w domu, był czasem kojącym i dobrze wykorzystanym. Zachowajmy spokój, dbajmy o siebie i wspierajmy się wzajemnie. Stale pamiętając, że jesteśmy tylko ludźmi. Razem damy radę.
Zobacz koniecznie
Rozwiąż i poznaj swój wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?