Nowe zarządzenie jest odpowiedzią na wydane we wtorek, 24 marca, rozporządzenie rządu i wytyczne dla biskupów diecezjalnych sformułowane wcześniej przez prezydium Episkopatu Polski.
Msze święte i Triduum Paschalne bez wiernych w kościołach
Łączmy się za pośrednictwem mediów - apeluje metropolita katowicki. Arcybiskup Skworc udzielił dyspensy od udziału w niedzielnej Eucharystii i obrzędach Wielkiego Tygodnia. Bez wiernych będzie celebrowana również Wigilia Paschalna.
- Korzystajmy z duchowej łączności, jaką dają nam dziś media - radzi arcybiskup.
Oto zalecenia arcybiskupa Wiktora Skworca dotyczące Triduum Paschalnego:
- Msza Krzyżma Świętego, która odbywa się w Wielki Czwartek, przeniesiona zostanie na inny termin.
- Ciemne Jutrznie odmawiane będą tylko w kapłańskich wspólnotach na probostwie lub w kościele.
- W świątyniach nie powinno się organizować Bożego Grobu ani adoracji Krzyża. W zamian wierni mogą odbyć adorację w swoich mieszkaniach.
- W Wielką Sobotę nie będzie święcenia pokarmów na wielkanocny stół.
Co jednak ważne, kościoły będą cały czas otwarte do indywidualnej modlitwy.
Zobacz koniecznie
Spowiedź święta w czasie epidemii tylko w wyjątkowych sytuacjach i na specjalną prośbę
Metropolita rozwiał też wątpliwości w stosunku do tego, czy będzie można przed Wielkanocą skorzystać z sakramentu spowiedzi, do którego przynajmniej raz w roku wierni Kościoła katolickiego powinni przystąpić. W polskiej tradycji ma to miejsce najczęściej w okresie Wielkiego Postu właśnie.
Jak wyjaśnia abp Skworc, Kodeks Prawa Kanonicznego wyraźnie wskazuje, że w razie niemożliwości fizycznej obecności stosuje się inne drogi pojednania, a nie spowiedź. Zamiast tego wierni są zobowiązani wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.
Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości (contritio). I taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.
Episkopat przypomina wiernym jednak, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest zawsze związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi.
W parafiach archidiecezji katowickiej z powodu trwającej epidemii koronawirusa nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w tradycyjnej formie. Jedynie w sytuacjach wyjątkowych będą mogli skorzystać z niej ci, którzy o to osobiście poproszą.
Nie przegap
„Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa – petenta i spowiednika” – wskazuje w zarządzeniu metropolita katowicki.
Zobacz koniecznie
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Bądź na bieżąco i obserwuj

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?