Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Dentyści zamykają gabinety, bo są szczególnie narażeni na zarażenie się wirusem z Chin. Boją się o siebie i swoje rodziny

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Dentyści są szczególnie narażeni na możliwość zakażenia koronawirusem
Dentyści są szczególnie narażeni na możliwość zakażenia koronawirusem ARC
Jeśli mamy jakiekolwiek obawy co do stanu zdrowia pacjenta to należy zrezygnować z niektórych zabiegów; takich jak: skaling, piaskowanie, szlifowanie zębów, czy całkowicie z leczenia - radzi dentystom uznany specjalista dr Marcin Wieliński członek Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, założyciel Europejskiego Stowarzyszenie Czyste Leczenie (ESCL).

Stomatolodzy są szczególnie narażeni na wszelkie zakażenia, których mogą paść ofiarą jeśli nie będą przestrzegać określonych zasad higieny. W gabinecie od pacjenta mogą zarazić się "banalną" grypą, AIDS, żółtaczką typu C i wieloma innymi chorobami. Teraz koronawirusem. Co robić? Wielu z nich niestety zamyka gabinety stomatologiczne. To dziedzina ochrony zdrowia niemal w pełni sprywatyzowana. Trzeba będzie mieć szczęście znaleźć lekarza, który nas przyjmie!

- Nie przyjmuję. Boję się o zdrowie rodziców i dzieci - mówi nam jedna z dentystek z Katowic.

Zobacz koniecznie

"90 proc. świadczeń stomatologicznych odbywa się z użyciem narzędzi tworzących aerozol wody i cząsteczek śliny. Zagrożenie dla personelu i kolejnego przyjmowanego pacjenta zakażeniem drogą kropelkową jest dużo większe, niż w poradniach innych specjalizacji. Z tego względu, zawieszenie przyjęć, czy też ich ograniczenie trzeba traktować jako prawo do indywidualnych decyzji lekarzy wykonujących zawód w formie praktyki lekarskiej, czy też w formie podmiotów leczniczych" - czytamy m.in. w komunikacie NRL z 11 marca 2020 r. w sprawie sytuacji związanej z pandemią COVID-191.

Jednak pacjentów nie można zostawić bez opieki. Bolący ząb to po prostu tragedia. A co z kontynuacją leczenia kanałowego i różnych zapaleń korzeni zębów?

- Pewne zabiegi, które nie wymagają interwencji można odłożyć w czasie i to zalecam. Innych nie. Nie mogłem przecież odesłać do domu pacjenta z ropniem wielkości fasoli jasiek. Zalecam higienę, ostrożność i odwołanie wizyty, gdy do możliwe - informuje dr Paweł Gucze ze Śląskiej Izby Lekarskiej, stomatolog, przedstawiciel stomatologów w Śląskiej Izbie Lekarskiej, zastępca
Okręgowego Sądu Lekarskiego.

Nie przegap

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne apeluje o wzmożoną czujność i stosowanie się do oficjalnych zaleceń w zakresie profilaktyki i higieny. Na podstawie literatury fachowej oraz komunikatów organów sanitarnych (zobacz dalej) PTS zaleca:

  • Zwrócenie uwagi na stan ogólny zdrowia pacjenta oraz poszerzenie wywiadu o objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem oraz wywiad w kierunku podróży zagranicznych do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu oraz obszarów o potwierdzonej transmisji wirusa.
  • Rozważenie konieczność wykonania planowego zabiegu stomatologicznego w szczególności u pacjentów wykazujących objawy kliniczne takie jak gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem.
  • W przypadku planowych przyjęć pacjentów oraz wykonywania innych czynności należy zwrócić szczególną uwagę na dotykanie okolic oczu, nosa i ust celem minimalizacji ryzyka zarażenia (ilustracja nr 1)
  • Częste mycie i dezynfekcję rąk oraz powierzchni płaskich w gabinetach stomatologicznych.
  • Zawsze, przed koniecznym zabiegiem stomatologicznym, należy stosować płukanie jamy ustnej środkiem antyseptycznym w rozworze ciepłej wody – powyżej 27 stopni Celsjusza (UNICEF).
  • Podczas kontaktu z pacjentem stosować osobiste środki ochrony twarzy takie jak maseczki, okulary ochronne itp.
  • Szczególną ostrożność należy wykazać u pacjentów stomatologicznych przyjeżdżających z krajów ościennych i/lub odległych (turystyka medyczna), rozważając konieczność wykonania w danym terminie zabiegów.
  • W celu zachowania wszelkich środków ostrożności w klinikach i gabinetach stomatologicznych zaleca się przeprowadzenie spotkania instruktażowego dla personelu medycznego, w tym higienistek, asystentek i rejestracji medycznych wykonujących zabiegi stomatologiczne na zlecenie lekarzy stomatologów.

Zobacz koniecznie

Na stronie infoDENT.24.pl znaleźliśmy niezwykle cenne praktyczne rady wybitnego specjalisty dr.med. Marcina Wielińskiego członka Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych, założyciela Europejskiego Stowarzyszenie Czyste Leczenie (ESCL). Co radzi ten uznany praktyk:

  • jeśli pacjent umawia się na wizytę telefonicznie dokonajmy wstępnego wywiadu,
  • u każdego pojawiającego się pacjenta w gabinecie przed zebraniem wywiadu i badaniem warto jest zmierzyć temperaturę ciała-najlepiej termometrem bezdotykowym,
  • jeżeli mamy możliwość, wstępny wywiad pacjent może spisać własnoręcznie na specjalnej ankiecie lub tablecie,
  • po wstępnej analizie ryzyka możemy podjąć dalsze czynności lecznicze,
  • należy pamiętać, że zakażony pacjent może być przed wystąpieniem objawów ogólnych, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek obawy to należy zrezygnować z niektórych zabiegów; takich jak: skaling, piaskowanie, szlifowanie zębów, czy całkowicie z leczenia,
  • starajmy się unikać gromadzenia się pacjentów w poczekalni, spróbujmy umawiać pacjentów na wyznaczone godziny,
  • stosujmy odpowiednią higienę rąk,
  • włączajmy wywiewy, często wietrzmy pomieszczenia,
  • dezynfekujmy klamki, przedmioty i powierzchnie z którymi pacjent miał kontakt w poczekalni, toalecie,
  • postarajmy się wdrożyć i zastosować się do Standardu CL-GS,
  • w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem postępujmy zgodnie z zaleceniami MZ

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera