Spis treści
- Mijają trzy lata od pojawienia się koronawirusa w Polsce
- Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce
- Na jakie aspekty życiowe wpłynęła pandemia?
- Zdrowie psychiczne Polaków podczas pandemii koronawirusa
- Koronawirus stał się dla nas codziennością
- Koniec pandemii - luzowanie obostrzeń i westchnięcie z ulgą
- Jak wygląda koronawirus w 2023 roku?
- Szczepienia przeciwko Covid-19
Mijają trzy lata od pojawienia się koronawirusa w Polsce
Pierwsze doniesienia o nowej chorobie, zwanej oficjalnie SARS-CoV-2 czy COVID-19, zwróciły oczy całego świata na Chiny, w których zaczęło pojawiać się coraz to więcej przypadków zakażeń. Wraz z nowymi zachorowaniami w innych krajach, rósł niepokój w ludziach całego świata. Wirus rozprzestrzeniał się w błyskawicznym tempie. 4 marca 2020 roku, po godzinie 8 rano, minister zdrowia poinformował o pierwszym przypadku zakażenia w Polsce.
Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono 4 marca 2020 w szpitalu w Zielonej Górze, gdzie zdiagnozowano zachorowanie u 66‑letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. Od tego dnia w błyskawicznym tempie zaczęły pojawiać się nowe zachorowania i wnoszono coraz więcej obostrzeń. Od tego momentu sytuacja związana z pandemią stała się dynamiczna i wymagała ciągłych działań zarówno ze strony rządu, jak i nas - obywateli.
W okresie od 14 do 20 marca 2020 obowiązywał w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a od 15 marca 2020 wprowadzono na granicach Polski kordon sanitarny, znacząco ograniczający ruch graniczny. Od 20 marca 2020, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, obowiązywał w Polsce stan epidemii. 10 marca 2020 roku w Polsce wprowadzono pierwsze obostrzenia: odwołanie imprez masowych zaplanowanych w przestrzeni otwartej ≥ 1000 uczestników i ≥ 500 osób dla wydarzeń odbywających się w przestrzeni zamkniętej. Niepokój w kraju wzrastał, w sklepach zaczynało brakować produktów na półkach, kiedy WHO 11 marca 2020 roku ogłosiło stan pandemii.
Zdjęcia z okresu pandemii. Zobacz
Na jakie aspekty życiowe wpłynęła pandemia?
W ciągu tych trzech lat, pandemia wpłynęła na życie Polaków na wiele sposobów, między innymi:
- W marcu 2020 roku wprowadzono pierwsze obostrzenia, takie jak zamknięcie szkół i sklepów, a także ograniczenia w przemieszczaniu się. Od tego momentu wprowadzono wiele kolejnych restrykcji i działań, zależnych od sytuacji epidemicznej w kraju.
- Pandemia wpłynęła na sytuację ekonomiczną kraju, co skutkowało wzrostem bezrobocia i zwiększeniem liczby firm, które zbankrutowały.
- Niestety, pandemia spowodowała również dużą liczbę zgonów w Polsce. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, do 3 marca 2023 roku, liczba zgonów związanych z COVID-19 wyniosła 118 941.
- Jednym z największych wyzwań podczas pandemii było zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej dla pacjentów z COVID-19, co skłoniło rząd do przyspieszenia prac nad budową nowych szpitali i zakupu nowego sprzętu medycznego.
Zdrowie psychiczne Polaków podczas pandemii koronawirusa
Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi w Polsce. W czasie pandemii, wiele osób odczuwało znacznie większy stres, niepokój, lęk i depresję. Wpłynęła ona na niemalże każdy aspekt życia, co z kolei wywołało wiele trudności emocjonalnych. W czasie pandemii wiele osób doświadczało problemów związanych ze zdalną pracą, brakiem kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, a także izolacją społeczną. Wiele osób odczuwało brak poczucia kontroli nad swoim życiem i sytuacją, co z kolei wpłynęło na ich zdrowie psychiczne.
W czasie pandemii wzrosło również ryzyko przemoc domową oraz wzrost liczby przypadków depresji i innych zaburzeń psychicznych. W związku z tym, rząd Polski podjął wiele działań, aby pomóc ludziom radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi wynikającymi z pandemii. Otworzono różnego rodzaju liniei centra wsparcia, oferujące pomoc i wsparcie psychologiczne. Wprowadzono również teleporady i teleterapię, aby pomóc ludziom, którzy potrzebują pomocy.
Koronawirus stał się dla nas codziennością
W związku z brakiem wiedzy na temat choroby, nie do końca było wiadomo, jakie kroki podejmować. Z dnia na dzień pojawiały się nowe obostrzenia: dzieci zostawały w domach i przechodziły na naukę zdalną, wprowadzono ograniczenia w sklepach i zadecydowano o godzinie dla seniorów, nie można było wychodzić nawet do lasów i parków, a jednorazowa maseczka i rękawiczki stały się nieodłącznym elementem każdej wyprawy poza dom. W ciągu tych trzech lat pandemii, polski rząd zainwestował wiele środków w walkę z pandemią, takich jak:
- zakup sprzętu medycznego, w tym respiratorów i testów na COVID-19,
- budowa nowych szpitali tymczasowych, które mogą pomieścić pacjentów z COVID-19,
- wsparcie finansowe dla firm i osób dotkniętych skutkami pandemii,
- zakup szczepionek i organizacja programu szczepień.
Koniec pandemii - luzowanie obostrzeń i westchnięcie z ulgą
28 marca 2022 roku zostały zniesione wszystkie obostrzenia związane z pandemią. Powoli zaczęliśmy wracać do rzeczywistości znanej sprzed epidemii koronawirusa, jednak w każdym z nas zaszły zmiany. Zaszły one również w zakładach pracy. Choć wydawać by się mogło, że wróciliśmy do wcześniejszego życia, widzimy je jednak nieco inaczej niż wcześniej. Wiele osób pozostało na pracy zdalnej, inni przyzwyczaili się do przebywania w domu i nie do końca chcą się wyzbyć tego nawyku. COVID-19 jednak nie zniknął. Walczymy z nim każdego dnia. Z raportu z 3 marca wynika, że w Polsce zakażonych jest aktualnie 3 291 osób, a wirus nadal zbiera swoje żniwa. Zaledwie wczoraj odnotowano 19 zgonów.
Jak wygląda koronawirus w 2023 roku?
Jak już wspominaliśmy koronawirus nie zniknął całkowicie. Stał się on jednak jedną z chorób, która może pojawiać się jak grypa, czy szkarlatyna. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny: korzystania z maseczek kiedy jesteśmy chorzy czy używania płynu do dezynfekcji. Nie mając pewności na co chorujemy, warto zrobić test i sprawdzić, czy nie jest to covid. Można znaleźć je w każdej aptece, pojawiają się również regularnie na półkach sklepowych największych sieci handlowych.
Szczepienia przeciwko Covid-19
Ze szczepień przeciwko covid-19 mogą korzystać niemal wszyscy, nawet dzieci od 6 miesiąca życia. Należy przede wszystkim pamiętać, że są one dobrowolne i bezpłatne. Szczepionki przeciw COVID-19 przeszły wszystkie badania bezpieczeństwa, którym poddawane są inne szczepionki. Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie, w większości przypadków jest ono generowane automatycznie. Szczepienia przeciw COVID-19, tak jak do tej pory, realizowane są w punktach szczepień. Są one prowadzone w różnych miejscach: szpitalach, przychodniach, czy aptekach. Jeśli nie jesteś pewny, gdzie można znaleźć punkt szczepień w twoim mieście, możesz z łatwością sprawdzić to na mapie punktów szczepień.
Nie przeocz
- Pies Bobi żyje już ponad 30 lat! Te rasy psów żyją najdłużej i najkrócej. Sprawdźcie
- Emerycie, tyle otrzymasz od 1 marca po waloryzacji! To konkretne KWOTY BRUTTO, NETTO
- Zakręt Mistrzów znowu dał o sobie znać. Dachowanie na DTŚ w Rudzie Śląskiej FILM
- Tak robią tylko Ślązacy. Sprawdź, czy znasz te zachowania
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?