MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Ewakuacja szpitala w Raciborzu. 100 pacjentów wypisano do domu, reszta trafiła do okolicznych szpitali

Arkadiusz Biernat
Szpital w Raciborzu będzie leczył zakażonych koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szpital w Raciborzu będzie leczył zakażonych koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat
Koronawirus w Raciborzu: Od poniedziałku szpital w Raciborzu będzie leczył wyłącznie pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Trwa ewakuacja lecznicy. Około 100 pacjentów wypisano do domu, drugie tyle trafi do szpitali w Bielsku-Białej, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Wodzisławiu Śl.

Koronawirus w Raciborzu: szpital ewakuowany

Trwa przekształcanie szpitala w Raciborzu na lecznicę stricte zakaźną. Jednym z elementów jest ewakuacja chorych, którzy do tej pory przebywali w lecznicy. Stan zdrowia pozwalał wypisać do domu około 100 osób. Drugie tyle trafiło do okolicznych szpital.

Zobacz koniecznie

Chorzy z oddziału intensywnej terapii zostali przetransportowani do Bielska-Białej, Jastrzębia-Zdroju i Rybnika. Z oddziału chirurgicznego przewieziono do Jastrzębia-Zdroju, a pulmonologicznego do Wodzisławia Śl. (Wilchwy). Pacjenci z ortopedii i neurologii trafili do szpitala w Wodzisławiu Śl. na Nowym Mieście. To m.in. do Wodzisławia Śl. będą teraz trafiać pacjenci w nagłych przypadkach z powiatu raciborskiego.

Szpital w Raciborzu będzie leczył zakażonych koronawirusem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koronawirus: Ewakuacja szpitala w Raciborzu. 100 pacjentów w...

Szpital w Raciborzu ma być przygotowany na przyjęcie około 400 pacjentów zakażonych koronawirusem. 10 proc. łózek ma posiadać respiratory. W tym celu na Gamowską mają wkrótce trafić kolejne tego typu urządzenia. Placówka będzie wykonywała zabiegi, operacje, a nawet porody osobom zakażonym koronawirusem.

Od kilku dni trwają m.in. intensywne szkolenie personelu medycznego z zakresu środków ostrożności, w tym zakładaniu i zdejmowaniu kombinezonów. Niewykluczone, że wojewoda skieruje tam dodatkowych lekarzy i pielęgniarki.

Szpital wstrzymał przyjęcia

Od poniedziałku (16.03) szpital w Raciborzu opiekować się będzie tylko osobami z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem. Przyjęcia wszystkich innych pacjentów już zostały wstrzymane, w tym kobiet do porodu.

- Wstrzymujemy działanie wszystkich poradni przyszpitalnych. Od poniedziałku przestaną funkcjonować przychodnie, nocna i świąteczne opieka, dzienny oddział chemioterapii. Przestajemy przyjmować komercyjnych pacjentów do badań laboratoryjnych.
Wszyscy będą musieli szukać pomocy w ośrodkach ościennych - mówił w piątek (13.03) Ryszard Rudnik, dyrektor szpitala w Raciborzu.

Zobacz koniecznie

A co z nocną i świąteczną opieką, która do tej pory udzielana była na terenie szpitala w Raciborzu? Jak udało nam się dowiedzieć placówka odpowiedzialna za nią zostanie podana do wiadomości w poniedziałek. Znajduje się na terenie Raciborza.

Dostęp do placówki nie będzie możliwy dla osób z zewnątrz. W przypadku pacjentów, którzy trafią w stanie ciężkim, zostaną oni zabezpieczeni i odesłani do innej lecznicy.

Szpital w Raciborzu uruchomił infolinię. Działać będzie pod numerem 327555050 w godzinach od 7 do 22.

Szpital zakaźny. Jak ma wyglądać?

Przekształcenie szpitala ma usprawnić przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych. Cały proces odbywa się zgodnie ze ściśle określonymi procedurami sanitarno – medycznymi - począwszy od zgłoszenia do sanepidu, poprzez transport do szpitala, aż po hospitalizację po to, aby możliwie jak najbardziej zabezpieczyć otoczenie i samego pacjenta.

Jak powinien wyglądać taki szpital po przekształceniu?

- Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśniał prof. Łukasz Szumowski.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni