MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Miasta w strefie żółtej i czerwonej. Ruda Śląska i Jastrzębie-Zdrój na czerwono, ale powiat pszczyński w żółtej strefie

Olga Krzyżyk, Jacek Bombor
Nowe strefy żółte i czerwone. Resort zdrowia aktualizuje mapę zakażeń
Nowe strefy żółte i czerwone. Resort zdrowia aktualizuje mapę zakażeń jacek smarz
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało strefy żółte i czerwone. Mamy obecnie 18 powiatów z obostrzeniami. Zakażeń w Polsce niestety wciąż przybywa. Dziś, 13 sierpnia, jest drugi najwyższy wynik dotyczący liczby nowych zakażeń od początku epidemii w Polsce. W kraju przybyło aż 811 nowych zakażeń koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Nowe strefy żółte i czerwone

W czwarte, 13 sierpnia, wiceminister zdrowia - Janusz Cieszyński - przekazał nową listę powiatów, w których obowiązują strefy żółte i czerwone. Łącznie obostrzenia dotyczą 18 powiatów. To spadek o 1 powiat, bo dotychczas nowe zasady bezpieczeństwa obowiązywały w 19 powiatach.

- W części powiatów, w których zostały wprowadzone obostrzenia, zaobserwowaliśmy spadek liczby zakażeń - powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia na konferencji w Warszawie.

Musisz to wiedzieć

Z tego powodu są zmiany na liście powiatów w strefie żółtej i czerwonej. Powiat pszczyński, który wcześniej był w strefie czerwonej, teraz trafił do strefy żółtej. Z kolei, Jastrzębie-Zdrój, wcześniej żółte, teraz jest w strefie czerwonej. Najwięcej powiatów z obostrzeniami jest w województwie śląskim - aż 9.

Zmiany w strefach będą obowiązywać od piątku. (14.08).

Jastrzębie-Zdrój trafiło do czerwonej strefy. Dane pokazują, że liczba osób zakażonych przekroczyła tam 12 na 10 tys. mieszkańców. To oznacza, że w mieście zaczynają obowiązywać dodatkowe rygory sanitarne. Oznacza to m.in. obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, a także zamknięcie siłowni, kin, czy ograniczenie liczby pasażerów w komunikacji publicznej.

- Nieciekawa informacja, trochę tego nie rozumiem, nie sądzę, aby liczby były na tyle drastyczne, by takimi obostrzeniami hamować życie gospodarcze, kulturalne w mieście. Ale cóż, nie mamy wyjścia, musimy się dostosować do ograniczeń – powiedziała nam prezydent Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 811 kolejnych przypadkach koronawirusa.

Nowy podział Ministerstwa Zdrowia:

Strefa czerwona:

 • Nowy Sącz,
 • Rybnik,
 • Jastrzębie Zdrój (przejście z żółtego),
 • Ruda Śląska,
 • powiat nowosądecki,
 • powiat rybnicki,
 • powiat wodzisławski,
 • powiat ostrzeszowski,
 • powiat wieluński
Nowe obostrzenia sanitarne obowiązujące w powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem.Od 8 sierpnia 2020 obowiązują nowe regulacje.Transport zbiorowy: strefa czerwona (50 proc. siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 proc.), strefa żółta (bez zmian).Obecnie: Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:a) 100 % liczby miejsc siedzących albob) 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych. Obowiązek zakrywania ust i nosa.Zobacz kolejne obostrzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Obostrzenia w czerwonej strefie i żółtej strefie koronawirus...

Strefa żółta:

 • Żory,
 • Biała Podlaska.
 • powiat pszczyński (wcześniej był to powiat w czerwonej strefie),
 • cieszyński,
 • wieruszowski
 • powiat raciborski,
 • limanowski,
 • grajewski,
 • nowotarski.

Na liście ostrzegawczej są powiaty: tatrzański, bialski, zwoleński i słubicki.

Nowe zasady bezpieczeństwa. Podział powiatów na strefy

Przypomnijmy, że od 8 sierpnia Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zasady bezpieczeństwa, ale tylko w wybranych obszarach. Chodzi o miejsca, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski. Taka sytuacja dotyczyła 19 powiatów z: województw śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

- W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

- My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku - podkreślał minister zdrowia.

W wyznaczonych powiatach zostały wprowadzone obostrzenia, które dotyczą m.in.: obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu.

Lista powiatów, w których wróciły obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

Od 1 września ma zostać wprowadzony obowiązek posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwwskazania medyczne.

- Informujemy o tym dzisiaj, aby każdy mógł w nadchodzących tygodniach o takie zaświadczenie wystąpić - informował Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera