Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: mniej zabiegów w Instytucie Onkologii w Gliwicach. 10 proc. pracowników na zasiłku rodzinnym lub zwolnieniu chorobowym

Agata Pustułka
Agata Pustułka
ARC
Trudna sytuacja w szpitalach onkologicznych. Zmalała liczba zabiegów. Przesuwane są wizyty kontrolne. Chemioterapia i radioterapia bez zmian. Pacjenci zamiast pójść do lekarza, muszą do niego zadzwonić. A to często wręcz niemożliwe, choć np. w Instytucie Onkologii w Gliwicach telefony odbiera siedmiu pracowników.

Największy szpital onkologiczny w województwie śląskim, czyli Instytut Onkologii w Gliwicach był zmuszony aż o 30 proc. zmniejszyć liczbę zabiegów chirurgicznych. Jak mówi nam rzecznik prasowy szpitala Maja Marklowska-Tomar jest to spowodowanie absencją pracowników! Albo znajdują się na kwarantannie, albo skorzystali z możliwości pójścia na płatny zasiłek opiekuńczy.

Ostatecznie aż co 10. pracownik zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego przebywa z różnego powodu na zwolnieniu, co szczególnie doskwiera część anestezjologów, pielęgniarek anestezjologicznych oraz instrumentariuszek.

Podobna sytuacja kadrowa ma miejsce w innych szpitalach np. w Zagłębiowskim Centrum Onkologii , gdzie obecnie z różnych form zwolnienia korzysta aż 151 pracowników szpitala (medycznych i administracji).

- Jednak zabiegów nie odwołujemy - wyjaśnia rzecznik szpitala Mirosław Rusecki.

Jest to jednak znacznie mniejszy szpital od gliwickiego molocha, gdzie leczą się tysiące chorych.

Mimo trudności w Instytucie Onkologii w Gliwicach nie obniżyła się liczba zabiegów chemioterapii, terapii molekularnych, terapii wg programów lekowych i radioterapii.

Nie odwołano wprawdzie żadnej wizyty kontrolnej, ale przesunięto terminy ok. 80 proc. wizyt. Połowę przesuniętych wizyt osobistych zastąpiono natychmiastową teleporadą. Czasami z wizyty odwołują sami pacjenci, którzy po chorobie nowotworowej mają obniżoną odporność i obawiają się wychodzić z domu.

Zobacz koniecznie

Znacznie zmalała liczba przyjęć do szpitala.

- Ograniczenia przyjęć do hospitalizacji wynikają z: absencji pacjentów (np. pacjenci informują o rezygnacji z pobytu diagnostycznego), braku personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Sięgają orientacyjne do 30 proc. ogólnego stanu łóżkowego klinik i oddziałów - dodaje rzecznik Marklowska- Tomar.

Każdy pacjent, który przychodzi do Instytutu ma mierzoną gorączkę. Czynne są tylko trzy wejścia. Jednym wchodzi personel. W związku z koniecznością zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa chorym aktywnie leczonym z powodu choroby nowotworowej w okresie od 12.03 do 27.03 odwołane zostały planowe wizyty kontrolne w popołudniowych gabinetach chorób piersi.

Pacjentów którzy zauważają objawy niepokojące w związku z chorobą nowotworową lub jej leczeniem prosimy o indywidualne ustalanie terminu wizyt w Call Center. Szpital uruchomił siedem stanowisk telefonicznych, ale i tak trudno się dodzwonić.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera