Kościół w czasie pandemii koronawirusa
Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. – zachęcił jeszcze przed tygodniem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. Arcybiskup zachęcał jednocześnie do przeżywania nabożeństwa za pośrednictwem środków społecznego przekazu.
To nie nastręcza trudności: msze są transmitowane w telewizji, radiu, a w ostatnich dniach coraz więcej nabożeństw dostępnych jest online w internecie, dla przykładu przed tygodniem o transmisję z mszy św. zadbała m.in. parafia bł. Karoliny w Tychach, transmitowano również mszę u ojców oblatów w Lublińcu.
Dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy nadal obowiązuje
Na apel abp Gądeckiego w sprawie dyspensy szybko odpowiedzieli duchowni również w województwie śląskim. Biskupi zareagowali też na ograniczenie zgromadzeń do 50 osób. Niektórzy podjęli radykalne korki, tak stało się w diecezji gliwickiej, gdzie biskup Jan Kopiec zdecydował o odwołaniu wszystkich mszy w diecezji.
Zobacz koniecznie
Z kolei w archidiecezji katowickiej obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w mszy, ale również ograniczenia dotyczące liczby uczestników nabożeństw do 50 osób.
- Usilnie zalecam wiernym korzystanie z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i wielkopostnych nabożeństw. Rodzina – modląca się wspólnie, razem uczestnicząca w transmitowanej Mszy św. staje się domowym Kościołem, podstawowym ogniwem w rodzinie Kościoła – zaapelował do wiernych metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w specjalnym zarządzeniu wydanym w związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemicznego.
Nie przegap
Arcybiskup Wiktor Skworc polecił również, aby:
- ograniczyć możliwość uczestnictwa we Mszach św. wyłącznie do wiernych bezpośrednio związanych z przyjętą intencją Mszy św. lub w przypadku pogrzebu do najbliższej rodziny;
- w kaplicach domów zakonnych i w zakładach opieki ograniczyć udział wiernych wyłącznie do mieszkańców i pracowników;
- pamiętać o obowiązku otwarcia kościołów w ciągu dnia, celem umożliwienia wiernym indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu oraz korzystania z sakramentu pokuty;
- zwiesić posługę służby liturgicznej (ministrantów, lektorów, kantorów, animatorów);
- zachęcić katechetów i katechetki, aby korzystając ze współczesnych możliwości komunikacji, utrzymywali łączność z katechizowanymi dziećmi i młodzieżą, i wspierali w ten sposób rodziców oraz opiekunów w okresie próby naszej jedności i solidarności;
- ograniczyć posługę wobec osób chorych do wiatyku udzielanego wiernym w wypadku bezpośredniego zagrożenia życia;
- podjąć codziennie pełnienie w kancelarii i przy parafialnym telefonie duszpasterskich dyżurów w celu udzielania informacji i duszpasterskiej pomocy oraz duchowego wsparcia.
Zobacz koniecznie
Dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy udzielił również biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
- Dyspensa od uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii obowiązuje do 29 marca i dotyczy oprócz osób starszych, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem – napisał w liście do wiernych.
Podobnie sytuacja jest w diecezji bielsko - żywieckiej: biskup Roman Pindel udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i wzywał do pozostania w domach.
- Zarządzam, by w każdej Eucharystii, także niedzielnej, mogły uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję tej Mszy Świętej. W przypadku pogrzebów i ślubów uczestniczy tylko najbliższa rodzina. Odwołane zostają wszystkie nabożeństwa, w tym Gorzkie Żale i Droga Krzyżowa. Wykażmy daleko idącą samodyscyplinę pozostając w domach i nie narażajmy duszpasterzy na odpowiedzialność karną za złamanie obowiązującego prawa. Zostało ono wprowadzone, aby powstrzymać falę zachorowań i śmierci - zwrócił się do wiernych abp Pindel.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?