Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na Śląsku. Szkoły zamknięte na głucho, ale lekcje trwają. W Internecie - zapewniają dyrektorzy szkół i ministerstwo

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Uczniowie zamiast chodzić na lekcje, zostali w domach, ale by nie zmarnować przerwy powtarzają materiał, robią ćwiczenia  i rozwiązują zadania.
Uczniowie zamiast chodzić na lekcje, zostali w domach, ale by nie zmarnować przerwy powtarzają materiał, robią ćwiczenia i rozwiązują zadania. pixabay
Kto miał nadzieję, że zamknięcie na dwa tygodnie szkół oznacza dodatkowe ferie, tego nauczyciele już sprowadzili na ziemię. Uczniowie zamiast chodzić na lekcje, zostali w domach, ale by nie zmarnować przerwy powtarzają materiał, robią ćwiczenia i rozwiązują zadania. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji uruchomiło rządowa stronę Zdalne Lekcje z propozycjami materiałów dydaktycznych i narzędzi dla nauczycieli oraz uczniów. Jak w praktyce wygląda e-nauka?

Przypomnijmy: zajęcia dydaktyczne w szkołach w związku z zagrożeniem koronawirusem zostały zawieszone do środy, 25 marca. Od dziś, 16 marca, już nie można przyprowadzać dzieci do szkół i przedszkoli. Zawieszenie to jednak nie to samo co odwołanie lekcji. Nauczyciele mają nadal pracować z uczniami, tyle że online.

Zajęcia w szkołach zawieszone. Czas na zdalne lekcje. Wszystkie narzędzia na pokład - e-dzienniki, komunikatory, testy CKE

Na stronie internetowej Szkoły Podstawowej Sportowej w Mysłowicach jeszcze w weekend pojawiły się pierwsze zadania. Każdy uczeń musi odnaleźć odpowiednią zakładkę ze swoją klasą, a po jej kliknięciu wybrać odpowiedni przedmiot, którym chce się w danym momencie zająć.

- W pierwszej kolejności o nauczaniu e-learningowym poinformowaliśmy rodziców, bo uczniowie o zadaniach domowych nie zawsze lubią pamiętać - podkreśla Justyna Wojak, dyrektorka mysłowickiej placówki. - Nauczyciele jeszcze w minionym tygodniu zaczęli pracować nad wprowadzeniem zdalnego nauczania. Korzystamy także z zadań z rządowej strony i testów powtórkowych dla ósmoklasistów publikowanych codziennie o godz. 9 rano przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Wymieniamy się też linkami do innymi stron o nauczaniu online - opowiada.

Nauczyciele ze szkoły sportowej stworzyli na Facebooku i Messengerze grupy szybkiego kontaktu. Rodzice dzieci młodszych klas są w stałym kontakcie z wychowawcami poprzez e-dziennik. - W dzisiejszym świecie możliwości kontaktu jest bardzo dużo. Jeśli ktoś faktycznie myślał, że będą to dodatkowe wakacje, to zdanie już chyba zmienił - podkreśla Wojak.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Cyfryzacji zachęcają dyrektorów i nauczycieli do korzystania z portalu Zdalne Lekcje. To rządowa strona, stworzona na potrzeby zawieszenia zajęć w placówkach, z gotowymi propozycjami materiałów dydaktycznych i narzędzi dla nauczycieli oraz uczniów. Całość została podzielona na plany lekcji dla szkół podstawowych (klasy 1 – 8) i szkół ponadpodstawowych z podziałem na klasy starego i nowego systemu.

Są tu zadania na wykorzystanie ułamków, wiedzy o graniastosłupach lub sinusach, cosinusach i tangensach kąta ostrego.

– Chcemy ułatwiać i podpowiadać. Aby znalezienie interesujących materiałów na naszej stronie było prostsze ułożyliśmy je w formie swoistego planu lekcji dla wszystkich klas, niezależnie od etapu edukacji – zachęca do korzystania z platformy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Do każdej lekcji są dostępne materiały dydaktyczne, czyli e-podręczniki, jak i dodatkowe materiały, w tym opracowania, a nawet odnośniki do lekcji wideo tłumaczących dane zagadnienie.

Eksperci MEN podkreślają, że zdają sobie sprawę, że nie nie wszyscy nauczyciele muszą być specjalistami od komunikacji online. – Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje – wyjaśniają w komunikacie prasowym pracownicy resortu.

Nauka online w czasie zamkniętych szkół z powodu koronawirusa
Nauka online została przygotowana i dopasowana do obecnego etapu na jakim są szkoły. Pomagali w tym między innymi eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej i NASK. Nauczanie zdalne mają koordynować dyrektorzy szkół. – Chcemy doprowadzić do tego, aby ta przymusowa przerwa została wykorzystana do zmiany sposobu nauczania – wyjaśnił minister Dariusz Piontkowski.

Najważniejszy jest fakt, że wszystkie materiały, które znaleźć można na stronie https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje są bezpłatne.

Nauczyciele dzieci z klas 1-3 na portalu znajdą m.in. materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą za to mogli z nimi powtórzyć czas past simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa - podał resort w komunikacie.

– Materiały, które już dziś mogą znaleźć nauczyciele to propozycja zajęć na najbliższe dni. Warto jednak regularnie zaglądać na www.gov.pl/zdalnelekcje. Będziemy tam dodawać kolejne tematy i kolejne zasoby – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nic nie stoi na przeszkodzie, by z jej zasobów korzystali także uczniowie i ich rodzice – dodaje.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera