Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Parlament Europejski zaniepokojony zagrożoną demokracją na Węgrzech podczas pandemii COVID-19

Aleksander Król
Aleksander Król
Parlament Europejski zaniepokojony zagrożoną demokracją na Węgrzech podczas pandemii COVID-19
Parlament Europejski zaniepokojony zagrożoną demokracją na Węgrzech podczas pandemii COVID-19 Pixabay
Parlament Europejski zaniepokojony zagrożoną demokracją na Węgrzech podczas pandemii COVID-19. Komisja Wolności Obywatelskich jest zaniepokojona rozszerzeniem środków dotyczących "stanu zagrożenia" i proponowanymi zmianami w węgierskim prawie karnym. Jej przewodniczący uważa, że Komisja Europejska powinna ocenić, czy proponowane środki są zgodne z wartościami założycielskimi UE. Wszystkie państwa członkowskie są odpowiedzialne za przestrzeganie i ochronę praw podstawowych, praworządności i zasad demokracji, nawet w sytuacji kryzysowej.

Parlament Europejski zaniepokojony zagrożoną demokracją na Węgrzech podczas pandemii COVID-19

Komisja Wolności Obywatelskich podkreśla, że każdy nadzwyczajny środek przyjęty przez rząd węgierski w odpowiedzi na pandemię musi być zgodny z podstawowymi wartościami UE.

Zobacz koniecznie

W następstwie wydarzeń na Węgrzech, gdzie rząd próbuje rozszerzyć swoją władzę wykonawczą, aby rządzić w drodze dekretu, podczas gdy kraj pozostaje w "stanie zagrożenia", Juan Fernando López Aguilar, przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, złożył oświadczenie:

W imieniu Komisji Wolności Obywatelskich pragnę wyrazić nasze zaniepokojenie z powodu zamiaru głosowania przez węgierskie Zgromadzenie Narodowe nad rozszerzeniem "stanu zagrożenia" na Węgrzech i związanymi z tym zmianami w kodeksie karnym. Jesteśmy świadomi, że państwa członkowskie mają obowiązek podjęcia środków ochronnych w tych trudnych czasach, ale środki te powinny zawsze zapewniać ochronę praw podstawowych, praworządności i zasad demokracji - oświadcza Juan Fernando López Aguilar.

Nie przegap

- Wzywamy Komisję Europejską do oceny, czy proponowany projekt ustawy jest zgodny z wartościami zapisanymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej oraz do przypomnienia państwom członkowskim o ich odpowiedzialności za poszanowanie i ochronę tych wspólnych wartości - oświadcza.

Przypomnijmy, w poniedziałek, 23 marca rząd węgierski przedłożył projekt ustawy, który upoważniłby władzę wykonawczą do rządzenia w drodze dekretu, gdyby został przyjęty. Chociaż węgierski ustawodawca nie zatwierdził tej propozycji, rządzący sojusz Fidesz-KDNP może jeszcze w przyszły wtorek przeforsować projekt ustawy w parlamencie, korzystając z większości dwóch trzecich głosów.

Na terenie Węgier odnotowano dotąd 187 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem, a 9 osób zmarło.

Zobacz koniecznie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera