MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus PGG: 1685 górników z Polskiej Grupy Górniczej ma koronawirusa. Rośnie liczba ozdrowieńców. To 797 osób

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Wśród 10 kopalni PGG, które ograniczą wydobycie są ruchy Marcel i Rydułtowy należące do kopalni zespolonej ROW
Wśród 10 kopalni PGG, które ograniczą wydobycie są ruchy Marcel i Rydułtowy należące do kopalni zespolonej ROW Arek Biernat
Liczba górników z koronawirusem w kopalnia Polskiej Grupy Górniczej wynosi 1685. Spada liczba osób przebywających w kwarantannie, a rośnie liczba ozdrowieńców. Od piątku 10 kopalni PGG będzie pracować w ograniczonym zakresie z mniejszą liczbą załogi.

Koronawirus w kopalniach PGG

Do środy (10.06) w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 1685 górników. W kwarantannie przebywa 1316 pracowników. Co najważniejsze, z każdym kolejnym dnie rośnie liczba ozdrowieńców. To obecnie 797 osób.

Do tej pory najwięcej przypadków potwierdzono w kopalniach:

  • Jankowice w Rybniku - 672
  • Sośnica w Gliwicach - 420
  • Murcki-Staszic w Katowicach - 236
  • Marcel w Radlinie - 174
  • Bielszowice w Rudzie Śląskiej - 71
  • Ziemowit w Lędzinach - 22
  • Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych - 15

Co ważne, większość górników przechodzi wirusa bezobjawowo lub z objawami grypopodobnymi.

Od pracowników PGG pobrano już w sumie 40 tys. wymazów. Druga tura badań trwa wśród górników kopalni Marcel i Ziemowit. Powinna się zakończyć jeszcze w tym tygodniu. Z informacji przekazanych przez związkowców przebadani mają być jeszcze m.in. górnicy z kopalni Bolesław Śmiały.

Stanie 12 kopalni

Przypomnijmy, w celu wygaszenia ognisk koronawirusa w śląskich kopalni rząd RP podjął decyzję o ograniczeniu wydobycia w 12 kopalniach. Większość, bo 10 należy do PGG. Zmiany w funkcjonowaniu zakładów wprowadzone zostaną od piątku (12.06).

- Czasowym wstrzymaniem na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego przy wydobyciu węgla kamiennego objęte zostaną kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach - informuje Polska Grupa Górnicza.

Kopalnie nie mogą zostać zamknięte na klucz jak fabryka mebli. Wszystko przez procesy naturalne toczące się pod ziemią. Dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa i powrotu do normalnej produkcji po okresie postoju w zakładach objętych ograniczeniami na posterunkach pozostaną służby ratownicze i utrzymania ruchu kopalń.

Musisz to wiedzieć

Na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń naturalnych: metanowego, tąpaniowego i wodnego. Potrwają również wszelkie konieczne prace górnicze dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych - przodków i ścian - w celu utrzymania pełnych zdolności produkcyjnych po przerwie oraz bezpieczeństwa wyrobisk pod ziemią.

W najbliższych kilku dniach nastąpi przygotowanie kopalni do postoju. Potrwa od 12 czerwca do 3 lipca. Górnicy, którzy pozostaną w domu otrzymają wynagrodzenia jak za dniówkę urlopową z miesięcy stycznia, lutego i marca.

Pracownicy mający za zadanie utrzymać w gotowości kopalni będą zatrudniani do pracy rotacyjnie w zależności od zapotrzebowania danego ruchu i żeby maksymalnie zniwelować różnicę pomiędzy dniówkami przepracowanymi, a postojowymi. Harmonogramy mają być opracowane przez poszczególne kopalnie.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni