Koronawirus: Straż miejska patroluje ulice Katowic i sprawdza, czy nikt nie łamie nowych zakazów. Jak wygląda praca strażników?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Archiwum DZ
W związku z działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie pandemii koronawirusa, wszystkie służby mają ręce pełne roboty. Każdego dnia na ulice naszych miast wychodzą nie tylko policjanci, ale również strażnicy miejscy, których głównym zadaniem jest prewencja i ostrzeganie mieszkańców przed skutkami nieprzestrzegania rządowych obostrzeń. Jacek Pytel, rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach, odpowiedział nam na kilka pytań związanych z pracą strażników w tych wyjątkowo trudnych warunkach.

Podczas patroli strażnicy sprawdzają, czy nikt nie łamie zakazu zbliżania się do siebie na odległość mniejszą niż dwa metry?

Jacek Pytel: W związku z wprowadzonym stanem epidemii katowiccy strażnicy miejscy prowadzą działania informacyjne o ryzyku spotkań w grupach i nieprzestrzeganiu wprowadzonych obostrzeń. Informujemy mieszkańców, aby stosowali się do zaleceń dotyczących zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, a w szczególności do pozostania w domu.

Zagrożenie epidemiczne jest bardzo duże i realne. Każde gromadzenie się w miejscach publicznych niesie w tej chwili poważne ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Straż miejska będzie systematycznie kontrolować przestrzeganie m.in. tego zakazu i będzie podejmowała interwencje w miejscach, w których będą gromadzili się ludzie.

Od dzisiaj (2 kwietnia - przyp. red.) katowicka straż miejska współpracuje z policjantami. Również podczas wspólnych patroli będziemy na pewno reagować, aby osoby, które są na ulicach stosowały się do obowiązujących obostrzeń. Wszystko w celu uniknięcia zakażenia. Zdecydowane ograniczenie liczby kontaktów międzyludzkich spowoduje, że będziemy bezpieczniejsi, a pandemia szybciej zostanie opanowana.

A jak egzekwować ten przepis od małżeństw lub osób pozostających w związkach, które po ulicach chcą chodzić za rękę?

Jacek Pytel: Wprowadzony obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi dotyczy także rodzin i bliskich.

Podejmując interwencję w takim przypadku nie wiemy przecież, czy idące obok siebie osoby są w związku małżeńskim. Będziemy na pewno reagowali, aby osoby nie łamały tego zakazu.

Stosowanie tej zasady, pozwoli na uniknięcie błędów i zwiększy szanse na bezpieczeństwo. Wymaga tego trudny okres, z jakim musimy się zmierzyć.

Chciałbym przypomnieć, że wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (Do 13 roku życia - przyp. red.), a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Straż miejska patroluje parki i inne miejsca rekreacji, które zostały tymczasowo zamknięte?

Jacek Pytel: Powadzimy już kontrole kilkudziesięciu miejsc rekreacji, w tym m.in. parków, placów zabaw i siłowni plenerowych. Podczas takich kontroli ostrzegamy o ryzyku spotkań w grupach, informujemy mieszkańców do stosowania się do zaleceń służb sanitarnych, dotyczących zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, a w szczególności do pozostania w domu.

Do działań informacyjnych strażnicy miejscy wykorzystują Katowicki System Inteligentnego Monitoringu i Analizy oraz współpracujące z systemem zestawy głośnikowe. System monitoringu nadzoruje 27 miejskich placów zabaw.

W przypadku zarejestrowania przez kamery grupujących się osób, funkcjonariusze przy wykorzystaniu sytemu głośników będą informowali o ryzyku jakie podjęli, w przypadku gdy obiekt nie jest wyposażony w zestaw głośników lub nie będzie żadnej reakcji ze strony osób korzystających np. z urządzeń na placu zabaw będą w te miejsca kierowane patrole.

Zobacz koniecznie

Jaką karę mogą nałożyć strażnicy w związku z zakazem zbliżania się oraz wchodzenia do parku?

Jacek Pytel: Kto nie stosuje się do wydanych z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych może zostać ukarany mandatem karnym w kwocie 500 złotych. Należy zaznaczyć, że strażnicy przede wszystkim informują osoby znajdujące się na ulicach o skutkach, jakie może spowodować np. poruszanie się w kilkuosobowej grupie. Przekazujemy najnowsze wytyczne związane z bezpieczeństwem i przestrzegamy przed ich łamaniem.

Jednak osoby, które w rażący sposób będą łamały prawo, na pewno nie będą mogły liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Liczymy na zrozumienie, cierpliwość i wytrwałość ze strony mieszkańców Katowic.

Bezpieczeństwo nie zależy tylko i wyłącznie od ilości patroli straży miejskiej, ale przede wszystkim od nas samych i tego, jak zastosujemy się do obostrzeń.

Na wyposażeniu strażników znajdują się jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne?

Jacek Pytel: Tak, posiadamy niezbędne środki bezpieczeństwa. Na każdym radiowozie strażnicy małą do dyspozycji kombinezony ochronne, rękawiczki, taśmę do uszczelniania połączeń między rękawami kombinezonu a rękawiczkami, maseczki ochronne oraz środki dezynfekujące i okulary ochronne typu gogle.

Przy wejściach do budynku straży miejskiej, przy windach oraz w innych miejscach są zamontowane na ścianie pojemniki z płynem dezynfekującym, a wykonujący w pomieszczeniach straży swoje zawodowe obowiązki pracownicy administracji i strażnicy również mają do dyspozycji rękawice ochronne i maseczki oraz płyn do dezynfekcji dłoni.

Nie przegap

Bądź na bieżąco i obserwuj

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie