Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Częstochowie: Miasto chce pomóc przedsiębiorcom, ale tylko w granicach obecnie obowiązującego prawa

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Na jaką pomoc od władz Częstochowy mogą liczyć przedsiębiorcy?
Na jaką pomoc od władz Częstochowy mogą liczyć przedsiębiorcy? UM w Częstochowie
Częstochowa proponuje wsparcie dla przedsiębiorców, którzy płacą lokalne podatki i opłaty, wynajmują lokal od miasta lub dzierżawią miejską działkę. Miasto proponuje ulgi, które są możliwe w ramach obecnych regulacji prawnych dla firm, mających problemy z powodu zagrożenia koronawirusem.

_- Wielu przedsiębiorców i wiele firm przeżywa bardzo trudny okres, związany z wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami dla działalności gospodarczej, spowodowanymi najpierw stanem zagrożenia epidemicznego, a następnie _– epidemii - przypomina UM w Częstochowie.

W związku z problemami władze Częstochowy informują, że w zakresie opłat czynszowych za lokale użytkowe wynajmowane od miasta, na wniosek przedsiębiorcy możliwe będą odroczenia i ulgi, stosowane w zależności od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy oraz możliwości prawnych. Analogiczna sytuacja dotyczy dzierżaw gruntów miejskich przez przedsiębiorców.

Jeżeli chodzi o podatki i opłaty lokalne (w tym: podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi) obecnie obowiązujące przepisy prawa pozwalają na:

  • odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty,
  • odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej,
  • umorzenie w całości lub części odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej,
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest ubieganie się o umorzenie zaległości podatkowych; taka decyzja może być podjęta po analizie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy w okresie stanu epidemii.

Nie przegap

Wsparcie w powyższym zakresie będzie przyznawane na wniosek przedsiębiorcy, w oparciu o indywidualną ocenę i realizowane zgodnie z prawnymi ramami pomocy publicznej dla przedsiębiorców.

Prezydent Częstochowy zwrócił się do władz państwowych o ustawowe wyłączenie naliczania odsetek od nieterminowych płatności podatków i opłat lokalnych za okres stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii. Podobny zapis powinien dotyczyć odstąpienia od ustalania i pobierania opłaty prolongacyjnej w tym okresie.

Stosowne zapisy w Ordynacji podatkowej dawałyby jednoznaczną podstawę prawną do stosowania takich rozwiązań przez samorządy.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty