Koronawirus w Jastrzębiu-Zdroju: #siedzenachacie - pokażcie, że jesteście odpowiedzialni!

Arek Biernat
Arek Biernat

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
Koronawirus w Jastrzębiu-Zdroju: Zamknięte szkoły nie oznaczają wakacji. - Poprzez akcję #siedzenachacie zachęcamy młodzież, by została w domach - apelują urzędnicy. Prezydent Anna Hetman apeluje do jastrzębian.

Koronawirus w Jastrzębiu-Zdroju: #siedzenachacie - pokażcie, że jesteście odpowiedzialni!

W związku z rozprzestrzenieniem się koronawirusa nieczynne są placówki edukacyjne w Jastrzębiu-Zdroju. Dzieci i młodzież bezwzględnie powinny zostać w domach.

- Jestem świadoma, że ładna pogoda sprzyja temu, że uczniowie chcą wychodzić z domu. Tutaj jednak ważne jest przede wszystkim to, żeby zachować się odpowiedzialnie. Stąd pomysł na tę akcję. Zamieszczajcie w serwisach społecznościowych swoje zdjęcia z hasztagiem #siedzenachacie. Pokażcie znajomym, jak można wykorzystać ten czas, nie wychodząc z domu. Nasza akcja #siedzenachacie ma Wam pomóc zostać w domach. Od tego zależy, czy uda się powstrzymać koronawirusa – podkreśla prezydent Anna Hetman.

Zdjęcia z hasztagiem #siedzenachacie można publikować na Facebooku i na Instagramie, a także w komentarzach na miejskich profilach.

Oświadczenie prezydent Jastrzębia-Zdroju

Anna Hetman wydała oświadczenie w związku z zagrożeniem koronawirusem. Treść publikujemy poniżej.

Jastrzębianie, w naszym mieście do chwili obecnej nie zanotowano żadnego przypadku zarażenia koronawirusem, ale mając na uwadze informacje przekazywane przez Głównego Inspektora Sanitarnego wierzę, że profilaktyka i prewencja w sytuacji, gdy coraz realniejsze staje się zarażenie wirusem jest najlepszym rozwiązaniem.

Duże skupiska ludzi to środowisko potencjalnie sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. W związku z tym podjęłam decyzję o wstrzymaniu organizacji imprez z udziałem dużych grup mieszkańców.

  • Do 15 kwietnia odwołuję wszystkie wydarzenia organizowane przez miasto oraz podległe instytucje. Apeluję także do organizatorów innych wydarzeń na terenie miasta z zaplanowaną dużą liczbą uczestników o ich przełożenie na późniejszy termin.
  • Zgodnie z zaleceniami rządu zamykamy szkoły, przedszkola i żłobki. Ten czas uczniowie powinni spędzić w domach. I nie traktować go jak wakacje.
  • Sytuacja jest poważna i wierzę, że tak do niej podejdziemy wszyscy. Bądźmy odpowiedzialni i zadbajmy o swoje zdrowie. Nie gromadźmy się w miejscach publicznych bez potrzeby. Jeśli to możliwe, załatwiajmy sprawy drogą elektroniczną lub telefoniczną.
  • Nie zapominajmy o naszych sąsiadach, osobach starszych, którzy być może będą potrzebowali naszego wsparcia.
  • W tych wszystkich działaniach nie chodzi o panikę, ale o ostrożność. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu

Szanowni Państwo, jeśli macie objawy infekcji bez duszności czyli: gorączkę, kaszel i katar - pozostańcie w domu do wyzdrowienia. Jeśli macie objawy infekcji i mieliście kontakt z osobami z zagrożonych regionów, skontaktujcie się telefonicznie z: Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wodzisławiu Śląskim - tel. 601 499 841,
lub ze swoim lekarzem rodzinnym.

Apeluję o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.

Jeśli możesz, ogranicz wizyty w urzędach

W związku z ryzykiem epidemii koronawirusa zawieszone zostały zajęcia w szkołach, zamknięte zostały też instytucje kultury, w tym Miejska Biblioteka Publiczna.

Jak informuje Główny Inspektor Sanitarny, duże skupiska ludzi to środowisko potencjalnie sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

- Zwracamy się do mieszkańców naszego miasta, by jeśli to nie jest koniecznie, ograniczyli wizyty w urzędach i instytucjach publicznych. Zachęcamy do telefonicznego lub mailowego kontaktu z urzędnikami. A jeśli wydanie bądź wymiana stosownego dokumentu nie jest sprawą pilną, prosimy o odłożenie jej w czasie– mówi Krzysztof Kucia, sekretarz miasta.

Warto sprawdzić, czy konkretnej sprawy nie da się załatwić bez wychodzenia z domu korzystając z ePUAP (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej) lub systemu SEKAP. Aby skorzystać z tych form trzeba mieć profil zaufany. Założenie go zajmie chwilę każdemu, kto korzysta z bankowości elektronicznej.

Numery telefonów do poszczególnych wydziałów dostępne są na www.jastrzebie.pl/ w zakładce strefa mieszkańca, na stronie samorząd, podstronie Urząd Miasta, pracownicy lub na stronie bip.jastrzebie.pl/ w zakładce Urząd Miasta na podstronie komórki organizacyjne.

Przypominamy, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Jastrzębiu-Zdroju od jutra aż do 25 marca br. zamknięte są szkoły, przedszkola, żłobki oraz Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w regionie, w którym występuje koronawirus i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (w tym celu nie korzystaj z komunikacji publicznej). Nie zgłaszaj się do przychodni POZ!

Skorzystać można z całodobowej infolinii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim, która jest dostępna pod numerem telefonu: 601 499 841.

Nie przegap

Najważniejsze zalecenia:

  • Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
  • Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Przypominamy też, że Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wodzisławiu Śl. uruchomiła całodobową infolinię. Pod numerem 601-499-841 można uzyskać informacje na temat koronawirusa i tego, jak się zachować.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie