MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w JSW: Nowe ognisko zakażeń. Przybywa zakażonych w kopalniach spółki

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Koronawirus w JSW: rośnie liczba zarażonych
Koronawirus w JSW: rośnie liczba zarażonych Jacek Bombor/DZ
W Zofiówce i Pniówku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wciąż lawinowo przybywa zakażonych koronawirusem. Dwie inne kopalnie - Budryk, Knurów-Szczygłowice, w ramach "ochrony" od dziś, 9 czerwca, na trzy tygodnie wstrzymują wydobycie

Koronawirus w JSW: rośnie liczba zarażonych, dwie kopalnie od 9 czerwca wstrzymują wydobycie

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej na 9 czerwca potwierdzono 2990 przypadków zarażenia koronawirusem. W Pniówku jest to 1587 osób, 1148 osób w Ruchu Zofiówka, 226 w kopalni Jastrzębie-Bzie, 16 osób w kopalni Budryk i 13 w Ruchu Borynia. Na kwarantannie przebywają 202 osoby.

W dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej - Knurów-Szczygłowice i Budryk – wstrzymano normalny cykl wydobycia węgla. To oznacza, że stanęły ściany wydobywcze, ale pracują oddziały przygotowujące fronty eksploatacyjne – słyszymy w JSW.

- W kopalniach Budryk oraz Knurów-Szczygłowice przez trzy tygodnie prowadzone będą prace niezbędne do zabezpieczenia zakładu przed zagrożeniami naturalnymi oraz roboty zabezpieczające fronty eksploatacyjne. Ich podstawowym celem jest umożliwienie szybkiego powrotu do normalnej produkcji. Ponadto w miarę możliwości technicznych i organizacyjnych obie kopalnie będą wywiązywały się ze swoich zobowiązań wobec kontrahentów – informuje Jastrzębska Spółka Węglowa.

Musisz to wiedzieć

-Na obecnym etapie zagrożenia epidemicznego racjonalnym rozwiązaniem jest maksymalne ograniczenie pracy w tych kopalniach, ponieważ nie chcemy tworzyć ognisk potencjalnego zarażenia koronawirusem tam, gdzie do tej pory ryzyko było niewielkie. Nasze decyzje są podporządkowane trosce o zdrowie pracowników. Musimy chronić miejsca pracy. Zagrożenie epidemiczne minie i nasza spółka musi być gotowa, aby aktywnie włączyć się w proces odmrażania gospodarki– powiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes JSW SA.
Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Aktywów Państwowych, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Sztabu Kryzysowego Wojewody Śląskiego, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną na Śląsku, Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podjął uchwałę o okresowym wstrzymaniu od 9. do 28. czerwca 2020 roku normalnego cyklu wydobycia węgla w dwóch kopalniach: KWK Budryk oraz KWK Knurów - Szczygłowice.
- Mimo podjęcia szczególnych kroków ostrożnościowych, takich jak testy przesiewowe wśród górników, w kilku kopalniach doszło do masowych zakażeń. Dlatego podejmujemy dziś nadzwyczajne działania - podkreśla wicepremier Jacek Sasin.
reklama

Prezes JSW apeluje do załóg górniczych o:” zachowanie rygorystycznych zasad profilaktyki.”. - Od państwa odpowiedzialności zależy nie tylko zdrowie współpracowników, ale także zdrowie państwa rodzin – podkreślił prezes Hereźniak.

Dyrekcje obu zakładów zostały zobowiązana przez Zarząd Spółki do przeprowadzenia do 12 czerwca niezbędnych działań profilaktycznych, mających na celu zabezpieczenie kopalń przed zagrożeniami naturalnymi. Za okres postoju górnicy otrzymają 100 procent wynagrodzenia

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera