MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Katowicach. Uniwersytet Śląski produkuje płyn do dezynfekcji

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Pracownicy UŚ wyprodukowali 100 litrów płynu do dezynfekcji rąk
Pracownicy UŚ wyprodukowali 100 litrów płynu do dezynfekcji rąk UŚ Katowice
Z powodu zagrożenia koronawirusem w sklepach go brakuje, więc wykonali go sami. Prof. Violetta Kozik oraz prof. Andrzej Bąk z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego na potrzeby uczelni wyprodukowali aż 100 litrów płynu do dezynfekcji do rąk.

Uniwersytet Śląski wyprodukował 100 litrów płynu dezynfekcji rąk

Mieszkańcy już od jakiegoś czasu alarmują, że z powodu zagrożenia koronawirusem jest problem z dostępem do środków do dezynfekcji rąk. Naukowcy ze Śląska postanowili go wyprodukować sami.

Zobacz koniecznie

- Wczoraj prof. Violetta Kozik oraz prof. Andrzej Bąk z Instytutu Chemii UŚ na potrzeby uczelni wyprodukowali aż 100 litrów płynu do dezynfekcji rąk przygotowanego zgodnie z recepturą i zaleceniami #WHO - informuje na Twitterze Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Specyfik powstał z odczynników na których naukowcy i studenci pracują na co dzień. To alkohol etylowy, izopropanol, gliceryna woda utleniona i woda destylowana, która uzupełnia rozpuszczalnik. Tego typu płyn medyczny stosowany jest w szpitalach, przychodniach do dezynfekcji pacjentów.

Zobacz koniecznie

Zajęcia zawieszone na UŚ w Katowicach

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym zajęcia na Uniwersytecie Śląskim zostały wstrzymane aż do odwołania. Wśród studentów pojawiło się mnóstwo pytań o egzaminy, sesję poprawkową, obronę prac dyplomowych.

Część pytań, która pojawiła się w związkiem ze wstrzymaniem zajęć na UŚ, znalazła już odpowiedź.

Odpowiedzi pojawiły się na stronie Samorządu Uniwersytetu Śląskiego. Oto one:

  1. Na ten moment obrony oraz egzaminy odbywają się zgodnie z planem, w przypadku zmiany decyzji niezwłocznie poinformujemy.
  2. Administracja Uczelni, w tym dziekanaty, w chwili obecnej działają.
  3. Co najmniej do końca tygodnia CINIBA oraz biblioteki wydziałowe działają w ograniczonym zakresie oferując jedynie możliwość wypożyczenia oraz zwrotu książek, bez możliwości korzystania z czytelni.
  4. Mieszkańcy akademików mogą w nich pozostać licząc się jednoczenie z tym, że w przypadku podejrzenia zarażenia osoby mieszkającej w akademiku, służby sanitarne mogą podjąć odpowiednie działania, w tym również objęcie budynku kwarantanną. Tym samym informujemy, iż proces zakwaterowań nowych osób oraz odwiedzin został wstrzymany.
  5. W przypadku zawieszenia zajęć bądź zamknięcia Uczelni będzie konieczność odrabiania zajęć. W najbliższym czasie poinformujemy o szczegółowych ustaleniach.
  6. Zawieszenie zajęć bądź ewentualne zamknięcie Uczelni może spowodować wydłużenie okresu odbywania zajęć, a co się z tym wiąże konieczność wydłużenia pobytu w akademiku. Pobyt powyżej 10 miesięcy nie będzie powodował dodatkowych opłat.
  7. Kwestia stypendiów przedstawia się następująco: Istotą prawa do świadczeń stypendialnych nie jest zaliczenie semestru w terminie, ale posiadanie statusu studenta. W związku z tym jeśli semestr nie zostanie zaliczony nie z winy studenta, zachowuje on prawo do świadczeń; W przypadku studentów rozpoczynających studia II stopnia w semestrze letnim termin na składanie wniosków o świadczenia upływa 30 marca i zostanie wydłużony zgodnie z potrzebami; Ze względu na bardzo dynamiczną sytuacje wypłata świadczeń może odbyć się z opóźnieniem.
  8. Termin na składanie wniosków o IOS zostanie wydłużony zgodnie z potrzebami.
  9. Trwają prace nad uruchomieniem zdalnych form kształcenia na dużą skalę, jednak proces przygotowywania może trwać do 2 tygodni.
  10. Na wniosek Parlamentu Studentów RP w ciągu kilku dni zostanie wydane rozporządzenie MNiSW, które przedłuży ważność legitymacji do dnia 31 maja. Nie będzie trzeba ich przedłużać indywidualnie w dziekanacie.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni