Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lublińcu: Szczególne środki ostrożności na sesji Rady Miejskiej w Lublińcu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Szczególne środki ostrożności na sesji Rady Miejskiej w Lublińcu
Szczególne środki ostrożności na sesji Rady Miejskiej w Lublińcu Anna Jonczyk Drzymała
We wtorek 18 marca w Lublińcu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Zastosowano szczególne środki ostrożności.

Wtorkowa sesja Rady Miejskiej w Lublińcu została zwołana w trybie nadzwyczajnym. Pierwotnie miała odbyć się 26 marca. Jednak z uwagi na możliwy dynamiczny rozwój sytuacji epidemicznej w mieście zdecydowano się na jej przyspieszenie.

- Podczas sesji radni przyjęli sześć ważnych i naglących uchwał, które umożliwią nam dalszą realizację zadań w obszarze finansowym, gospodarczym, drogowym i komunalnym. (...) Zastosowaliśmy nadzwyczajne środki ostrożności - relacjonowała Anna Jonczyk Drzymała, wiceburmistrz Lublińca.

Zobacz koniecznie

Zanim radni i inni uczestnicy sesji zasiedli na swoich miejscach każdy zdezynfekował swoje dłonie. Badana była też temperatura ciała zebranych. Radni otrzymali też swoje miejsca, które były odpowiednio od siebie oddalone.

Spis podjętych uchwał na sesji Rady Miejskiej w Lublińcu (18 marca 2020 roku):

  1. UCHWAŁA W SPRAWIE ZMIANY W WIELOLETNIEJ PROGNOZIE FINANSOWAEJ MIASTA LUBLIŃCA oraz
  2. UCHWAŁA W SPRAWIE ZMIAN BUDŻETU MIASTA NA 2020r. Powyższe uchwały dot. ‪m.in‬. projektu „Kompleksowej termomodernizacji budynków na terenie Gminy Lubliniec – etap II”. Do podpisania umowy wymagane jest zabezpieczenie środków w budżecie miasta i w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Zarząd Województwa nie wyraził zgody na przesunięcie terminu zawarcia umowy do 30 kwietnia.
  3. UCHWAŁA W SPRAWIE ZASAD WNOSZENIA I COFANIA WKŁADÓW DO SPÓŁEK HANDLOWYCH ORAZ ZASAD ZBYWANIA AKCJI I UDZIAŁÓW PRZEZ GMINĘ LUBLINIEC - podjęcie uchwały wiązało się z koniecznością wniesienia kapitału zakładowego Międzygminnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Tarnowskich Górach.
  4. UCHWAŁA W SPRAWIE USTALENIA STAWEK OPŁAT ZA ZAJĘCIE PASA DROGOWEGO NA TERENIE MIASTA LUBLIŃCA NA DROGACH GMINNYCH, DLA KTÓRYCH GMINA LUBLINIEC JEST ZARZĄDCĄ podyktowana została koniecznością usunięcia wskazanych przez Wojewodę nieprawidłowości w poprzedniej uchwale z dnia 10.01.2020r.
  5. UCHWAŁA W SPRAWIE PRZYJĘCIA PROGRAMU OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT NA TERENIE GMINY LUBLINIEC W 2020r.- termin uchwalenia programu mija ‪31 marca‬. Wcześniej w tej sprawie tj. od 17.02 do 21.02 odbywały się konsultacje społeczne.
  6. UCHWAŁA W SPRAWIE WZORU DEKLARACJI O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI SKŁADANEJ PRZEZ WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI ZAMIESZKAŁYCH - dot. nowych, obowiązujących od dnia ‪1 lipca‬ wzorów deklaracji, w których pojawi się ważny dla mieszkańców zapis dotyczący kompostowania bioodpadów na terenach nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi oraz ‪m.in‬ klauzura RODO. Termin procedowania uchwały wynika z konieczności ustalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Gospodarka odpadami

Od‪1 lipca‬ nastąpią zmiany związane z gospodarką odpadami komunalnymi, które bezpośrednio dotyczyć będą mieszkańców.

  • Przede wszystkim zostanie wprowadzone zwolnienie z części opłaty za odpady dla tych właścicieli nieruchomości, którzy będą kompostować bioodpady w przydomowych kompostownikach.
  • Zwolnienie będzie dotyczyło tylko tych nieruchomości, które są w zabudowie jednorodzinnej, bo tylko takie możliwości daje nam ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
  • Obecnie trwa postępowanie przetargowe dotyczące odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych pochodzących od mieszkańców.
  • Po zakończeniu postępowania przetargowego, zostanie ustalona wysokość nowej stawki opłaty za odpady oraz wysokość zwolnienia z tytułu kompostowania bioodpadów.
  • Miesięczna kwota zwolnienia, tak jak i miesięczna wysokość opłaty za odpady, będzie zależała od liczby mieszkańców na danej nieruchomości.
  • Ponadto, każda nieruchomość jednorodzinna, gdzie bioodpady nie NIE BĘDĄ kompostowane, zostanie wyposażona w pojemnik brązowy o pojemności 120 l z przeznaczeniem na bioodpady.
  • Tym samym mieszkańcy będą mieli możliwość oddawania większej ilości bioodpadów sprzed nieruchomości, tj. co dwa tygodnie, ponieważ ilościowo w takim pojemniku mieści się tyle bioodpadów, co w ok. 2 workach, które stosowane są obecnie na terenie Lublińca.
  • Dodatkowo, zapewnione będzie w określonych terminach mycie i dezynfekcja pojemników po bioodpadach przez firmę wywozową.
  • Z wyliczeń miasta wynika, że koszt wyposażenia nieruchomości w pojemnik na bioodpady jest praktycznie taki sam, jak koszt wyposażenia nieruchomości w 2 worki na bioodpady co dwa tygodnie.
  • Obecnie wykorzystywane do tego worki też są odpadem, dlatego podjęty przez urząd miasta kierunek działań pozwoli uzyskać dodatkowy, prawdziwy efekt ekologiczny mierzony w konkretnych liczbach.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera