Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirusa w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki dziękuję pracownikom medycznym i mówi o wsparciu rządu dla pracodawców

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
adam jankowski / polska press
Po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 16 marca, ok. godziny 14.00 odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Wsparcie pracowników i pracodawców i wielki powrót Polaków do kraju

W poniedziałek, 16 marca, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tuż po zakończeniu posiedzenia zespołu zarządzania kryzysowego, odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra spraw za granicznych Jacka Czaputowicza oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Oczywiście tematem konferencji była epidemia koronawirusa w Polsce.

- Jesteśmy w trakcie prac nad pakietem stabilności i bezpieczeństwa. Wiemy, że mnóstwo branż ucierpi z powodu epidemii koronawirusa. Gospodarka światowa, europejska i też polska odczuje walkę z koronawirusem. W najbliższych dniach pokażemy działania, jakie rząd wypracował. Chcemy, by pracownicy i pracodawcy mieli wsparcie ze strony Państwa - mówił premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej w KPRM.

- Priorytetem są osoby chore i zakażone. Wiadomo, że wiele osób może odbywać chorobę w domu. Statystyki wobec osób starszych są jednak bardziej brutalne. Dlatego chcemy zapewnić odpowiednią ilość łóżek na oddziałach zakaźnych. W każdym województwie jest jednostka szpitalna dedykowana leczeniu osób z koronawirusem - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki mówił także o wielkiej akcji powrotu Polaków do kraju. Polacy wracają do kraju z ponad 100 różnych kierunków. To nie tylko Wielka Brytania czy USA, ale też Senegal, Malta, Berlin, Afryka. Premier podkreślił, że rząd jest w stałym kontakcie z państwami w sprawie obywateli ich krajów, którzy chcą przez Polskę dostać się do siebie. Taka podróż jest im umożliwiana.

- Obecnie w Polsce jest 25 tysięcy osób pod nadzorem epidemiologicznym, w tym 8 tysięcy jest poddanych kwarantannie. Dziękuję Polakom za mobilizację i przestrzeganie przepisów. Jedynie w kilku przypadków można mieć jakieś zastrzeżenia, że podczas kontroli policji, tych osób nie było w domu. Musimy trzymać się przyjętych reguł, by wspólnie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Premier podziękował także całej służbie zdrowi, wszystkim pracowników służby medycznej za walkę z koronawirusem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk swoje przemówienie również rozpoczął od podziękowań dla wszystkich tych, dzięki którym transport w kraju odbywa się normalnie.

- Transport w Polsce odbywa się normalnie. Zapewniam, że dostawy towarów do Polski są niezagrożone Przepisy rządu nie zrywają łańcuchów dostaw czy też nie każą poddać kierowców samochodów ciężarowych jakimś szczególnym procedurą. Na granicy mierzona jest temperatura - podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nie przegap

Minister Adamczyk mówił także o transporcie lotniczym i wielkim powrocie Polaków do kraju. Wspomniał o 19-osobowej grupie uczniów z Raciborza i ich nauczycieli, którzy utknęli na Malcie i nie mogli wrócić do kraju od piątku 13 marca. W niedzielę, 15 marca, grupa ta już była w samolocie linii LOT w drodze do domów. Minister zapewni też, że nie ma problemy z przewożeniem mieszkańców Ukrainy czy Litwy np. z terenu Niemiec, którzy przez Polskę chcą się dostać do swoich krajów.

- W kwestii komunikacji kolejowej pracujemy, by utrzymać ciągłość połączeń pasażerskich w naszym kraju - zapewnił minister Adamczyk.

Minister Adamski apelował także do samorządów, by udostępnić mieszkańcom płatne parkingu, tak by nie musieli oni płacić za parkowanie w parkomatach. W ten sposób może więcej osób zdecyduje się na dojazd samochodem do miejsca pracy, co ograniczy kontakt z innymi osobami.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że placówki konsularne działają w trybie nadzwyczajnym Pełniona jest też całodobowa służba konsularna. Placówki czynne są też w weekendy. Dodał, ze 15 marca do Polski wróciło już ok. 1400 obywateli naszego kraju m.in. z Wietnamu, Dominikany czy Norwegii. . Dziś, 16 marca, trwa też akcja sprowadzania Polaków m.in. Londynu, Malty czy Rejkiawiku.

- Chcemy wspierać Polaków, którzy chcą wrócić do kraju. Zapewniamy im taką możliwość. Pamiętajmy, że cześć Polaków wraca też własnymi środkami transportu - mówił minister Jacek Czaputowski.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera