Korzeniec - kryminał z Sosnowca

  Korzeniec - kryminał z Sosnowca

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Korzeniec - kryminał z Sosnowca
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Marzena Bugała

  "Myliłby się ten malkontent, który uważałby Sosnowiec wyłącznie za Świniogród, Ciemnogród, kopalnianą dziurę, miasto handlarzy i spekulantów, przemytników, robotników i tajniaków." Sosnowiec jest też fascynującym tyglem narodów, kultur, wyznań i charakterów, przynajmniej taki jawi się w powieści Zbigniewa Białasa "Korzeniec".
  Ma Wrocław swojego Krajewskiego, miał Sztokholm swojego Stiega Larssona, a Sosnowiec ma Białasa. Zbigniewa Białasa. 51-letni profesor anglistyki na Uniwersytecie Śląskim, sosnowiczanin z urodzenia i zamiłowania, napisał książkę, której jego rodzinnemu miastu mogą pozazdrościć Katowice, Gliwice czy Zabrze. Powieść obyczajowo-kryminalną, której jednym z głównych bohaterów jest Sosnowiec sprzed prawie 100 lat, tuż przed wybuchem I wojny.

  A że książka ma wciągającą fabułę, doprawioną humorem i szczyptą erotyzmu, zaludniają ją niezłe oryginały i czyta się ją z wypiekami na twarzy, ma szansę stać się przebojem nie tylko w Zagłębiu, ale i całej Polsce.

  ZOBACZ FILM Z KODEM ALOJZEGO KORZEŃCA

  Sosnowiec w "Korzeńcu" to miasto dudniących pociągów, bitych tysiącami świń na zapleczu targowicy, walcowni, z której dochodzi łomot jak z piekła, rozbrzmiewającego ptasimi trelami parku Sieleckiego, drewnianych domków kwartału żydowskiego, gwarnego hotelu Victoria, gabinetów dentystycznych, pięknego pałacu Dietla otoczonego zielenią, slumsów "Abisynii", przystani galarów (tratew) nad Prze-mszą i posterunków granicznych i celnych, raju dla przemytników i handlarzy.

  W 1913 roku Sosnowiec, przez niektórych zwany wciąż Sosnowicami, jest 100-tysięcznym miastem imperium carskiego, położonym tuż przy granicy z Prusami i Austro-Węgrami, założonym zaledwie jedenaście lat wcześniej "na hałdzie i nasypie, co bynajmniej splendoru mu nie nadawało" - pisze autor.

  Nasyp kolejowy w centrum miasta odgrywa dużą rolę również w powieści, bo na nim 29 czerwca 1913 roku zostaje odnalezione pozbawione głowy ciało pana Alojzego Korzeńca, znanego sosnowieckiego glazurnika, właściciela firmy specjalizującej się w układaniu posadzek. Znakiem szczególnym wszystkich dzieł Korzeńca był malutki kafelek, zawsze układany jako ostatni, z napisem A. Korzeniec u góry, Sosnowice - na dole. Od tego kafelka zresztą wzięła się cała powieść, bo jest on jak najbardziej prawdziwy. Jeden z nich tkwi w podłodze kamienicy przy ulicy Żytniej w dzielnicy Pogoń.

  Nieszczęsny pan Korzeniec, który dał tytuł książce, zostaje szybko uśmiercony przez autora, a karty powieści biorą we władanie inni bohaterowie. Są wśród nich: wdowa po glazurniku, pani Jadwiga, pisująca pod pseudonimem Klandestyn Bizukont do lokalnego czasopisma łzawe powieści w odcinkach; Walerian Monsiorski, redaktor naczelny owego pisma, ciekawy świata, ale i bojaźliwy z natury stary kawaler; Emma - fińska bona dzieci przemysłowca Dietla; smolący do niej cholewki pruski kapitan Schulte; panna Izabela, nauczycielka z pensji dla dziewcząt, mieniąca się sufrażystką; Tadeusz Meyerhold, syn jednego z najbogatszych przedsiębiorców żydowskich w mieście i jego kolega, też żyd, Emanuel. Jest nawet usmarkany, ale obrotny chłopak Janek, który kiedyś zostanie słynnym śpiewakiem.
  Redaktor Monsiorski postanawia rozwikłać zagadkę śmierci Korzeńca, nie mogąc odmówić prośbie wdowy.

  Opowieść toczy się gładko, choć autor ma tendencję do czynienia dygresji i wplatania w fabułę rozmaitych niespodzianek stylistycznych. Jakimś cudem, mimo mnogości wątków i postaci, Zbigniewowi Białasowi udaje się przeprowadzić czytelnika zwycięsko przez meandry tej historii. Lekkie rozczarowanie czeka na końcu, bo rozwiązanie zagadki makabrycznego mordu na Korzeńcu jest zbyt zagmatwane.
  Zaraz ten przykry moment jednak mija, bo okazuje się, że to koniec tomu pierwszego i będą następne!

  Mamy dla Was 5 egzemplarzy "Korzeńca", ufundowanych przez Wydawnictwo MG. Rozdamy je w piątek. Szczegółów konkursu szukaj w dodatku "Będzie się działo" Dziennika Zachodniego.

  Zbigniew Białas, "Korzeniec",

  wyd. MG,
  Warszawa 2011, cena: 34,90 zł

  CZYTAJ KONIECZNIE
  VIA SILESIANA - POPRZYJ NASZA AKCJĘ NADANIA TEJ NAZWY DLA AUTOSTRADY A4
  SPIS POWSZECHNY: 400 TYS. OSÓB WPISAŁO NARODOWOŚĆ ŚLĄSKĄ [WYNIKI NIEOFICJALNE]
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Magda Figura ze Świerklan. Piękniejsza twarz piłki nożnej. Mamy jej zdjęcia
  Prawie do nieba! Zobacz ranking i zdjęcia najwyższych kominów w woj. śląskim

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Antypolski syf, jak zwykle jeden wielki poklask dla Żydów

  jk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 119 / 111

  Antypolski, że oczy krwawią

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo