"Korzeniec" wyjątkowy. Ballada o Sosnowcu [Z notatnika...

  "Korzeniec" wyjątkowy. Ballada o Sosnowcu [Z notatnika recenzentki DZ]

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Spektakl "Korzeniec" jest skazany na sukces?

  Spektakl "Korzeniec" jest skazany na sukces? ©materiały teatru zagłębia

  Po sukcesie czytelniczym powieści Zbigniewa Białasa "Korzeniec" wiele wskazuje na to, że jej sceniczna wersja, zrealizowana w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, osiągnie równie wielką popularność.
  Spektakl "Korzeniec" jest skazany na sukces?

  Spektakl "Korzeniec" jest skazany na sukces? ©materiały teatru zagłębia

  Efekt pracy dramaturga Tomasza Śpiewaka, reżysera Remigiusza Brzyka, zespołu aktorskiego, kompozytora Jacka Grudnia i grupy scenografów jest fascynujący. A jednocześnie stanowi samoistne dzieło teatralne, bo choć wykorzystuje wątki i postacie pierwowzoru literackiego, nieco inaczej rozkłada akcenty, inny proponuje sposób narracji i klimat.

  Książkę Zbigniewa Białasa, bogatą w dygresje, wspomnienia i urokliwie stylizowaną na niegdysiejsze artykuły prasowe, można jednak nazwać realistyczną.
  Przedstawienie w Teatrze Zagłębia odchodzi od tej konwencji. To raczej sen; odrealniona rzeczywistość, w której przenikają się dawno minione postacie i zdarzenia. Jakby projekcja starego filmu lub oglądanie pocztówek, które zachowały kontury miejsc, ale tu i ówdzie wyblakły, dopełniamy więc obraz wyobraźnią czy fragmentami zasłyszanych opowiadań.

  KONIECZNIE ZOBACZ:
  Korzeniec w Teatrze Zagłębia ZOBACZ ZDJĘCIA ARKADIUSZA GOLI
  Korzeniec - kryminał z Sosnowca wg Zbigniewa Białasa


  I choć na scenie akcja układa się w logiczną, momentami zabawną całość, to emanuje z niej nostalgia, rodzaj emocjonalnego zawieszenia widza w historii. Bo przecież wiemy, że tamto miasto, tamten Sosnowiec, już nie istnieje. Że oglądamy małą, miejską, ale jednak epopeję. Zapis wielobarwnej, skomplikowanej narodowościowo i wyznaniowo społeczności w przełomowej dla niej i dla miasta chwili. Jest rok 1913, za chwilę wybuchnie wojna, która zmieni Europę, ale zmiecie też wszystkie, poważne i banalne, zatargi między tymi ludźmi. Bezsensowne uprzedzenia i wielkie marzenia też.

  Autorzy inscenizacji nie próbują jednak mamić publiczności dosłownością. Nie udają, że spektakl ma paradokumentalny charakter. To jest teatr, w którym dziś ożywają duchy przeszłości. Zza scenografii wyzierają surowe mury obudowy sceny, a w sposobie gry aktorów sporo jest dystansu. Spektakl ma znakomicie kontrolowany rytm. Pełne dynamizmu sceny przerywane są długimi, wygłaszanymi nieomal bez emocji monologami kilku bohaterek, spinającymi fragmenty fabuły w całość.

  Motywem przewodnim scenicznego "Korzeńca" jest oczywiście zagadka kryminalna. Jej rozwiązanie obnaża bezmyślność i grozę wszelkich teorii spiskowych, śmierć bohatera następuje bowiem z przyczyn zdecydowanie bardziej przyziemnych niż zaangażowanie ideowe. W spektaklu do kryminału dołącza rozbudowany motyw exodusu ludności, uciekającej z trójkąta trzech zaborców do Ameryki. Ucieczka ku lepszemu życiu to dla wielu ucieczka w niebyt, co w spektaklu akcentowane jest z goryczą.

  Nie do przecenienia jest udział aktorów, którzy pomysły inscenizatorów wyszlifowali do maksimum. Grzegorz Kwas porusza widza w finale, gdy grany przezeń redaktor Monsiorski, jako jedyny dostrzega w śmierci Korzeńca efekt bezpodstawnych podejrzeń. Jadwiga Marii Bieńkowskiej to modelowe skrzyżowanie pretensjonalności i egoizmu. Przejmujące w monologach są Agnieszka Okońska (Emma) i Edyta Ostojak (Ester). Wojciech Leśniak - klasa sama w sobie; i jako kolejarz Ociepa, i jako Kerszenblat, i jako Goździk. Z kolei Samuel Lubelski w interpretacji Piotra Bułki to znakomicie zagrany przez młodego aktora wyrachowany drań, szermujący ludzkim życiem z uroczym uśmiechem etatowego uwodziciela. I wszyscy inni aktorzy też są świetni! Kto nie zna "Korzeńca" - serdecznie polecam. I książkę, i spektakl, bo w obydwu wersjach to rzecz wyjątkowa.


  Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
  Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
  * WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
  CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
  NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  * BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
  * OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pokazywany w spektaklu antysemityzm a fakty

  Observator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

  http://gazetamyslowicka.com/historia/miasto/2013/02/myslowice-centralnym-osrodkiem-miedzynarodowego-handlu-dziewczetami/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo