Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół dominikanów w Katowicach pozostanie ascetyczny? Zakonnicy i parafianie spotkali się z projektantami kościoła przy ulicy Sokolskiej

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Spotkanie u dominikanów w sprawie ascetycznego projektu wnętrza kościoła przy ulicy Sokolskiej
Spotkanie u dominikanów w sprawie ascetycznego projektu wnętrza kościoła przy ulicy Sokolskiej Lucyna Nenow
Dominikanie z Parafii Przemienienia Pańskiego w centrum Katowic zorganizowali otwarte spotkanie poświęcone nowemu projektowi wnętrza kościoła przy ulicy Sokolskiej. W spotkaniu wzięli udział m.in. autorzy nowego projektu.

Spotkanie w kościele dominikanów w Katowicach

Zakonnicy z Parafii Przemienienia Pańskiego w centrum Katowic zorganizowali, w poniedziałek, 27 stycznia, w kościele spotkanie z projektantami. Dominikanie zdecydowali się na taki ruch ze względu na kontrowersje, jakie wzbudził wśród wiernych nowy projekt kościoła dominikanów przy ul. Sokolskiej w Katowicach.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na gruntowny remont kościoła dominikanów przy ulicy Sokolskiej wierni zbierali pieniądze przez wiele miesięcy. Były wstępne wizualizacje. Okazało się jednak, że 14 stycznia bracia dominikanie z Katowic na profilu na Facebooku umieścili nowy projekt wizualizacji. Ten nie spodobał się niektórym wiernym.

PISALIŚMY:
Katowice: awantura o wystrój kościoła. Ascetyczne do bólu wnętrze kościoła dominikanów
Katowice: kontrowersje wokół wystroju kościoła dominikanów.

Dzisiaj, 27 stycznia, zespół projektowy opowiedział zebranym o projekcie przebudowy kościoła. Ojciec Tomasz Golonka OP, przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach wyjaśnił, że cała koncepcja zaczęła się od Tomasza Chmiela, który przygotował projekt kościoła. Okazało się jednak, że wśród wiernych są inni znani i cenieni architekci, którzy również włączyli się w rozmowę i opracowanie projektu kościoła po przebudowie.

Nowe wizualizacje wnętrza kościoła dominikanów przy ul. Sokolskiej w Katowicach

Katowice: awantura o wystrój kościoła. Ascetyczne do bólu wn...

Za obecną koncepcję odpowiada zespół osób w składzie:

  • Tomasz Chmiel – Nowe Biuro s.c.
  • Grzegorz Hańderek – Artysta Wizualny, ASP w Katowicach
  • Joanna i Wojciech Małeccy – Małeccy Biuro Projektowe
  • Bartłomiej Nawrocki – Jojko+Nawrocki Architekci
  • o. Paweł Lasek OP – Syndyk Klasztoru Dominikanów w Katowicach
  • o. Tomasz Golonka OP – Przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach

Projekt kościoła i przykłady ze świata

Zespół architektów miał dwa główne założenia, którymi się kierował w projektowaniu. Pierwszym założeniem była historia kościoła dominikanów w Katowicach, gdzie podkreślano, że chcą zachować tożsamość tego miejsca, czyli kościoła modernistycznego. Drugim założeniem była inspiracja. Architekci pokazali zebranym wiele przykładów ze świata, jak wyglądają kościoły modernistyczne. Wśród licznych przykładów można wymienić: krypta św. Leonarda na Wawelu, kościół św. Józefa w Zabrzu, kościół św. Maurycego w Augsburgu, Opactwo Matki Bożej w Nowym Dworze, a także kościół w Ibaraki w Japonii. Były też przykłady z Hiszpanii czy Portugalii.

Ogólna zasada o jakiej mówili architekci to prostota i jedynie niewielkie korekty dotyczące oryginalnego projektu kościoła autorstwa Tadeusza Łobosa. I tak w planach jest rezygnacja z półkolistych stopni. Stopnie mają zostać zachowane, ale wyprostowane, by całość była na bazie prostokąta. Celem jest też, by było więcej miejsc siedzących, co umożliwią dłuższe, drewniane ławy.

Zmieniony ma być też sposób ogrzewania. Znikną grzejniki, a ma zostać zamontowane ogrzewanie podłogowe. I to właśnie będzie początek prac. Ogrzewanie podłogowe kościoła i posadzka. Zakonnicy mają już projekt i kosztorys inwestorski. Szukają wykonawców. Na ten cel przeznaczone będą zebrane dotychczas pieniądze w kwocie 220 322 złotych i te z najbliższych kwest.

Kościół ma być zachowany w białej tonacji, ale w ciepłym odcieniu bieli. Ważne będzie światło, to naturalne, a także ze sztucznego oświetlenia. Ławy będą drewnianym elementem.

Materiały, z których wykonane będzie wnętrze kościoła to:

  • drewno,
  • tynk,
  • trawertyn (porowaty kamień naturalny. Co ciekawe wydobywany jest pod Częstochową).

Parafianie i goście o projekcie kościoła

Na spotkanie z dominikanami i architektami przyszli wierni z parafii, ale także osoby, które dziś mieszkają już w Cieszynie czy Bielsku-Białej. Był czas na rozmowę, zadawania pytań czy po prostu podzielenia się swoją opinią. parafianin Albert pytał m.in. o obecne obrazy i pamiątki. Chciał, by o nich nie zapomniano i były potraktowane z szacunkiem. Przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach zapewnił, że ten szacunek był, jest i będzie. Inny parafianin, a także ministrant miał uwagi natomiast do kwestii krzyży, jakie były widoczne na wizualizacji. Widoczny jest bowiem krzyż procesyjny oraz subtelny krzyż na ścianie ołtarzowej.

Katowice: kontrowersje wokół wystroju kościoła dominikanów. ...

Parę uwag miała także prowadząca scholę przy parafii Klasztoru Dominikanów w Katowicach. Dotyczyły one miejsca, podczas różnych uroczystości. Wcześniej już na ten temat odbyło się osobne zebranie. Kilka pytań miał także wierny Bartosz z Cieszyna, który kiedyś był parafianinem u dominikanów. Pytał o stary projekt, kwestie finansowania i ram czasowych przebudowy. Jest dla niego to ważne, ponieważ chce wciąż ślub właśnie w tym kościele.

Nie przegap

- Prace zaczniemy od zamontowania ogrzewania podłogowego. Kiedy to się odbędzie? Prawdopodobny termin to miesiące wakacyjne. Ale nie mogę zapewnić, że rzeczywiście uda nam się na ten czas odnaleźć wykonawcę, czyli budowlańca, który akurat te miesiące będzie miał wolne - wyjaśniała o. Tomasz Golonka OP, przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach. I śmiał się, że jeżeli trzeba będzie prowadzić mszę na placu przed kościołem, to tak też można zrobić.

Seniorka, która podkreśliła, że reprezentuje starsze pokolenie parafian kategorycznie wyjaśniła, że nowy projekt jej się nie podoba. Były jednak też głosy pozytywne. Na spotkanie przyjechała profesor Ewa Chojecka, która wiele lat kierowała Zakładem Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Nowy projekt zakłada wielką kulturę milczenia. Tu widać, że skupienie jest bardzo ważne. To odwrotność tego, co jest na zewnątrz, poza kościołem, gdzie dominuje popkultura obrazkowa. Tu jest cisza. cisza skupienia - zaznaczała profesor Ewa Chojecka.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera