Koszenie 2021 w Tychach. Kurs na naturalność. Dlaczego im rzadziej się kosi, tym lepiej?

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk

Wideo

Zobacz galerię (17 zdjęć)
Koszenie 2021 w Tychach. Kurs na naturalność. Zasady z 2020 r. Czyli rzadziej niż wcześniej słychać pracę kosiarek w przestrzeni publicznej. Kosiarki ruszają, kiedy trawy mają już nawet 70 cm wysokości. Ale za to na tych niekoszonych trawnikach widać kwiaty, których kiedyś nikt w mieście nie uświadczył, jak np. ognicha czy żywokost lekarski.

Koszenie na naszch zasadach stosujemy od 2020 roku, wcześniej kontynuowaliśmy zasady przejęte po Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów - mówi Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

MZUiM kosił pasy drogowe siedem razy w roku, parki - na ogół pięć. Teraz pasy drogowe koszone są trzy-pięć razy w roku, parki i skwery - cztery razy, łąki - tylko raz, jesienią.

- W poprzednim systemie nie było zachowanych stref wokół drzew, gdzie trawa koszona jest jeszcze rzadziej. Dzięki pozostawieniu w tych miejscach wyższych traw, oszczędzamy wodę, bo nie musimy tak często podlewać - mówi dyrektor TZUK.

Nowe zasady koszenia uwzględniają potrzeby roślin. I tak, trawniki, na których rosną rośliny cebulowe, koszone są dopiero wtedy, gdy ich liście uschną. Ścięcie ich wcześniej uniemożliwiłoby roślinom zgromadzenie niezbędnych zapasów pokarmowych w cebulach potrzebnych do rozwoju w kolejnym sezonie.

A pierwsze koszenie odbywa się dopiero po przekwitnięciu mniszków lekarskich. Ponadto niedopuszczalne jest zbyt niskie koszenie oraz koszenie w czasie upałów.

Samorządy, które wprowadziły te zasady zauważyły obniżenie temperatury w mieście, zwiększenie wilgotności powietrza, a także poprawę obiegu wody.

„Poprawa obiegu wody zmniejsza ryzyko podtopień w następstwie nawałnic - zaniechany trawnik ma zdolność do dużej chłonności wody i utrzymywania jej w danym miejscu”, czytamy w informacji TZUK-u.

Z tej samej informacji wynika, że „niekoszona trawa daje szansę na powrót zapomnianych gatunków roślin zielnych, jest schronieniem i żerowiskiem dla drobnych kręgowców tj. ptaków, jeży, ryjówek (czyli m.in. naturalnych wrogów kleszczy, komarów, much). Co ważne, zapewnia odpowiednie warunki dla dziko żyjących zapylaczy: pszczolinek, miesierek, murarek, trzmieli. Trawnik pozostawiony bez ingerencji nie wzbudza pyłu i pyłków (wielu alergików najbardziej cierpi podczas koszenia trawy)”.

Koszenie trawy w Pszczynie

Podobną jak w Tychach decyzję podjęto w Pszczynie. Od zeszłego roku też kosi się tam rzadziej.

- Wcześniej np. park pałacowy był koszony nawet sześć razy w roku, a teraz dwa-trzy razy - mówi Piotr Łapa, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Rzadziej koszone są także inne tereny zielone. Powód? Tak jak w Tychach, chodzi o gospodarkę wodną, bioróżnorodność i - jak mówi rzecznik - dobro kwiatów.

Musisz to wiedzieć

Koszenie trawy w Mikołowie

W 2020 r. ograniczenia w koszeniu wprowadził też Mikołów.- Podzieliliśmy nasze tereny zielone na trzy kategorie utrzymania. Kategoria pierwsza to wysoki standard utrzymania. Chodzi o tereny w centrum, reprezentacyjne fragmenty miasta, skwery, zieleń wzdłuż ulic i place zabaw. W tych miejscach koszenie jest częste, ponad pięć razy w roku. Druga kategoria to średni standard i tam koszenie odbywa się trzy-pięć razy w roku. Kategoria trzecia to niski standard, gdzie koszenie sprowadza się do jednego lub dwóch razy w roku - mówi Monika Zielińska, zastępczyni kierownika Zakładu Usług Komunalnych w Mikołowie.

Natomiast nie sprawdziło się w Mikołowie czekanie z pierwszym koszeniem do... jesieni W tym roku pierwsze koszenie odbędzie się na przełomie czerwca i lipca, zaś jesienią zdecydują, czy będzie potrzebne kolejne koszenie.

Zobacz koniecznie

Koszenie w Bieruniu

Jedynie w Bieruniu bez zmian. Jak powiedziała rzeczniczka Magdalena Kutynia, ograniczeń w koszeniu się nie stosuje.

- Średnio kosi się trawę ponad cztery razy w roku. Wszystko zależy od miejsc. Są takie, gdzie kosi się tylko dwa razy w roku i takie, gdzie kosi się siedem razy. To zależy od zgłoszeń mieszkańców - mówi.

Nie przeocz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie