MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszmarny wypadek w Zawierciu. Uchylono wyrok dla austriackiego adwokata, który go spowodował

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Do wypadku doszło we wrześniu 2018 roku.
Do wypadku doszło we wrześniu 2018 roku. KPP Zawiercie
Sąd Apelacyjny zdecydował, że uchyli wyrok w sprawie Rolanda G. i przekaże ją do ponownego rozpoznania. Austriacki prawnik Roland G. spowodował koszmarny wypadek w Zawierciu, w którym ucierpiała młoda zawiercianka. Karolina Bebel ciągle walczy o powrót do zdrowia i potrzebuje kosztownej rehabilitacji.

Sąd Apelacyjny zdecydował, że uchyli wyrok w sprawie Rolanda G. i przekaże ją do ponownego rozpoznania. Przypomnijmy, że austriacki prawnik Roland G. spowodował w 2018 roku wypadek, w którym ucierpiała młoda zawiercianka.

Proces Austriaka, który spowodował koszmarny wypadek w Zawie...

Chociaż prawie rok temu zapadł wyrok w tej sprawie, to mężczyzna nie czuje się winny. W kwietniu adwokat złożyła wniosek o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym orzeczeniem wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonalności orzeczenia. Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku. Jako przyczynę i zakres wznowienia postępowania podaje doręczenia skazanemu zawiadomienia o terminie pierwszej rozprawy w postępowaniu pierwszoinstancyjnym w inny sposób niż osobiście i zarazem niepouczenie go o możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność. Powodem jest także niedoręczenie skazanemu zawiadomienia o terminie rozprawy apelacyjnej, w efekcie czego skazany nie wiedział o żadnym terminie rozprawy oraz o możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność.

- Wniosek obrońcy skazanego zawarty w piśmie z dnia 23 kwietnia 2020 roku, a uzupełniony pismem z 28 maja 2020 roku należało ocenić jako zasadny, bowiem został on złożony z zachowaniem terminu zawitego miesiąca od dnia 23 marca 2020 roku, w którym skazany - po doręczeniu mu w postępowaniu wykonawczym wezwania do zapłaty grzywny - dowiedział się o zapadłym wobec niego wyroku, a nadto wykazano przyczyny wznowienia postępowania przewidziane w art. 540b p. 1 k.p.k. Sprawę Rolanda G. przed sądami obu instancji rozpoznano bowiem pod nieobecność oskarżonego, który nie miał obrońcy, a w postępowaniu wznowieniowym - wobec wadliwości doręczeń zawiadomień o terminie rozprawy głównej i apelacyjnej oraz braku pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach procesowych - skazany dostatecznie wykazał, że nie wiedział o terminie rozprawy oraz możliwości wydania orzeczenia pod jego nieobecność - czytamy w uzasadnieniu Sądu Apelacyjnego.

Musisz to wiedzieć

Przypomnijmy, że w sierpniu 2019 roku zapadł wyrok w sprawie wypadku spowodowanego przez Rolanda G. Austriak został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Oprócz kary więzienia w zawieszeniu, sąd orzekł także grzywnę w wysokości 12 tysięcy złotych, dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz nawiązki dla poszkodowanych - 150 tysięcy złotych dla Karoliny Bebel oraz 10 tysięcy złotych dla drugiego poszkodowanego pasażera. Wyrok nie był jednak prawomocny i mężczyzna odwołał się od niego. 14 stycznia w Sądzie Okręgowym w Częstochowie odbyła się rozprawa odwoławcza w sprawie Rolanda G. Sąd zdecydował się utrzymać w mocy wcześniejszy wyrok. Podkreślano, że Roland G. nie był wcześniej karany i podczas trwania śledztwa nie zmieniał adresu korespondencji. Warto dodać, że sam Austriak nie czuje się winny. Roland G. nie pojawiał się na kolejnych rozprawach. Do dzisiaj nie przeprosił Karoliny i jej rodziny. Nie próbował się także z nimi kontaktować.

Karolina Bebel po wypadku przez długi czas była w śpiączce. Wybudziła się z niej w czerwcu 2019 roku. Od tamtej pory walczy o powrót do zdrowia i sprawności. Koszty rehabilitacji są jednak bardzo duże. Oznacza to, że pomoc nadal jest potrzebna. Pomagają mieszkańcy Zawiercia, aktorzy, piosenkarze i sportowcy. Dołączyć do nich może każdy z nas. Wystarczy wejść na grupę facebookową „Obudź się Karola”. Codziennie trwają tam licytacje. Sami również możemy przeznaczyć przedmioty, które ktoś inny będzie mógł wylicytować.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera