Koszutka jest najmniejszą, ale najgęściej zaludnioną dzielnicą Katowic. Tak się żyje w dzielnicy ze Spodkiem i Strefą Kultury. Zobaczcie!

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Do tradycyjnych górniczych osiedli bardzo jej daleko, ale na pewno nie da się przejść obok niej obojętnie. W końcu znajduje się właściwie w samym sercu stolicy województwa. Katowicka Koszutka to dzielnica, w której mieści się Strefa Kultury ze Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Zobaczcie, jak wygląda zwykły dzień w Koszutce.

Tak się żyje w katowickiej Koszutce, dzielnicy ze Spodkiem i Strefą Kultury. Zobaczcie!

Wprawdzie historia Koszutki sięga XVII wieku, to o Koszutce jako dzielnicy Katowic mówi się od jesieni 1924 roku, a dokładnie od 15 października tamtego roku, gdy oficjalnie weszła w skład miasta. W czasach, zanim Koszutka stała się częścią obecnej stolicy woj. śląskiego, jej losy toczyły się różnie.

Przeważnie były one związane z inną katowicką dzielnicą - Bogucicami, jednak jeszcze wcześniej należała do Katowic-Dębu. "Samodzielność" w obecnym kształcie zyskała wraz z początkiem 1992 roku. Wtedy była już bardzo rozwiniętą dzielnicą.

Rozkwit Koszutki - choć starano się o niego już od razu po jej włączeniu do Katowic i co częściowo, dzięki pieniądzom z Ligi Narodów się udało - nastąpił po zakończeniu II wojny światowej. Ówczesne władze postanowiły zrobić z niej dzielnicę-sypialnię dla Katowic.

Zapadła wówczas decyzja, żeby budować Osiedle Robotnicze im. Juliana Marchlewskiego, jak przez długi czas - do 1990 roku - nazywano nawet Koszutkę. Kolejne lata to dalsza rozbudowa dzielnicy. W 1960 roku stworzono Plac Grunwaldzki, a kilka lat później w Koszutce rozpoczęła się budowa najbardziej rozpoznawalnej hali widowiskowo-sportowej w woj. śląskim, czyli Spodka.

Wpływ na fakt rozwoju Koszutki miało też korzystne dla niej - bardzo bliskie centrum Katowic - położenie na mapie miasta. Niewykluczone, że to również z tego powodu przemiany ustrojowe po upadku komunizmu nie zatrzymały zmian w Koszutce. Przed kilkoma laty na terenie Koszutki wzniesiono gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, jak również wieżowce KTW, z których drugi stanowi najwyższy budynek w Katowicach.

Koszutka to najmniejsza i jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic Katowic

Pod względem demograficznym - jak wskazują dane Urzędu Miasta w Katowicach - w Koszutce w zamieszkuje nieco ponad 10 tys. osób, głównie osób w wieku emerytalnym. Najwięcej mieszkańców Koszutka miała w 1988 roku, gdy było ich niespełna 14 tys.

Taka liczba mieszkańców, a jednocześnie niewielka powierzchnia - Koszutka jako dzielnica o 1,38 kilometrów kwadratowych jest najmniejszą z dzielnic Katowic - sprawia, że jest ona jednocześnie jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic w mieście.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie