Kraina węgla, żelaza i stali. Jak rozwijało się górnictwo i hutnictwo na Śląsku?
Śląsk to region z bogatą historią przemysłową, który od wieków słynie z wydobywania węgla oraz produkcji żelaza czy stali. Bez wątpienia, górnictwo i hutnictwo były przez lata jednymi z najważniejszych gałęzi gospodarki naszego regionu. Początki górnictwa na Śląsku sięgają XI wieku, kiedy to zaczęto wydobywać węgiel kamienny.
To właśnie z węgla, żelaza i stali słynie Górny Śląsk
W ciągu kolejnych wieków, wydobycie węgla stało się jednym z głównych źródeł dochodu dla mieszkańców. Z czasem, rozwój technologii i zwiększenie zapotrzebowania na węgiel doprowadziło do szybkiego rozwoju przemysłu górniczego na Śląsku.
W XIX wieku, Śląsk stał się jednym z największych ośrodków przemysłowych w Europie. Wtedy to, na terenie regionu działały dziesiątki kopalń oraz zakładów hutniczych. W tym czasie, do wydobycia węgla wykorzystywano wciąż tradycyjne metody, takie jak wydobywanie ręczne, a także pierwsze maszyny parowe.
W ciągu XX wieku, górnictwo i hutnictwo na Śląsku przeżywały wiele zmian i transformacji. W okresie międzywojennym, rozwój przemysłu ciężkiego na Śląsku został zahamowany przez trudności ekonomiczne oraz kryzysy polityczne. Jednak już po II wojnie światowej, wraz z odbudową kraju, przemysł górniczy i hutniczy powrócił do łask.
W latach 50. i 60. XX wieku, Śląsk stał się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłu ciężkiego w Europie. W tym czasie wykorzystywanie nowoczesnych maszyn i technologii pozwoliło na znaczne zwiększenie wydajności wydobycia węgla i produkcji stali.
W latach 90. XX wieku, przemysł górniczy i hutniczy na Śląsku zaczął niejako zanikać. Wraz z upadkiem systemu komunistycznego w Polsce oraz konkurencją ze strony taniej produkcji zagranicznej, wiele zakładów hutniczych i kopalni węgla kamiennego zostało zamkniętych. Obecnie, przemysł górniczy i hutniczy na Śląsku wciąż stanowi ważną część gospodarki regionu, jednak zdecydowanie mniej znaczącą niż to było kiedyś.
Kopalnie i huty na stałe wpisały się w śląski krajobraz. Specjalnie dla Państwa zamieszczamy wyjątkowe fotografie Górnego Śląska ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Nie przeocz
- Tysiące górników spędzało tu wakacje w PRL. Dziś już nie ma śladu po DW Rymer w Wiśle
- W tych śląskich miastach bieda aż piszczy? Oto najbiedniejsze miasta w Śląskiem 2023
- Opuszczona stadnina i ośrodek jazdy konnej w Śląskiem. Jaką skrywają historię?
- Zamek Welczków na brzegu Kanału Gliwickiego w Gliwicach-Łabędach. Jak teraz wygląda?
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?