Krajowym Rejestrem Długów straszą lokatorów

  Krajowym Rejestrem Długów straszą lokatorów

  Jacek Bombor, Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Lokatorzy Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej, którzy od lat nie płacą czynszu, wkrótce mogą trafić na listę Krajowego Rejestru Długów. Spółdzielnia śle dłużnikom wezwania do zapłaty z logo KRD, co ma podkreślać, że żarty się skończyły.
  - 441 lokatorów nie płaci czynszu od ponad 3 miesięcy. Łącznie są oni winni spółdzielni 3 miliony złotych. Za te pieniądze można wykonać ocieplenie trzech bloków oraz zlikwidować azbest i wymienić balustrady balkonowe w 330 mieszkaniach - mówi Rafał Guzowski, rzecznik spółdzielni. - Należy przy tym podkreślić, że zadłużenie lokatorów stale rośnie, tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosło o pół miliona złotych - dodaje.

  Dlatego GSM szuka sposobu, by zahamować zadłużenie. Na razie wytypowano 20 nazwisk, które trafią na listę KRD. Łącznie są oni winni spółdzielni 80 tysięcy złotych.

  - Kwota zadłużenia każdej z tych osób przekracza 200 złotych brutto i od czasu otrzymania zawiadomienia o możliwości wpisania do KRD minęło już 60 dni - tłumaczy Rafał Guzowski.

  Michał Kostrowicki z biura KRD we Wrocławiu wyjaśnia, że z tej furtki napiętnowania dłużników korzysta już 1200 spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce. Jednak w jego opinii wpisywanie wszystkich zalegających z opłatami nie ma sensu, ale trzeba dobrze trafiać. - Wiadomo, że umieszczanie na liście osób, które ze zwykłej biedy nie płacą, nie zmieni sytuacji. Ale są też lokatorzy, którzy jeżdżą dobrymi samochodami, kupują dobry sprzęt AGD i RTV, a czynszów nie płacą ze zwykłej przekory. W ich przypadku taki wpis będzie skuteczny, bo kolejnego kredytu nie wezmą. Sęk w tym, żeby spółdzielnie takich ludzi wyłapały - mówi Michał Kostrowicki.

  W GSM potwierdzają, że wytypowana dwudziestka zalicza się do tej drugiej grupy.

  - Uważają, że nie będą płacić, bo mają mieszkanie własnościowe, a spółdzielnia i tak nie wyrzuci ich na bruk - wyjaśnia Guzowski.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo